Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasını kadın açsa nafaka hakkım olmazmı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2010, 12:31   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davasını kadın açsa nafaka hakkım olmazmı

ben bir buçuk yıllık evliliğim var ve 5 aylık bebeğim var eşim tarafından şiddete maruz kaldım hamileyken rapor aldım ve şu an aile mahkemesindeyiz ama eşim yalancı şahitler bulmuş benim kendim yaptığıma dair ama raporum var şuandada bizi istemedini söyledi takılarımıda aldı bende ailemin yanında kalıyorum boşanma davasınıda kendi açmak istemiyor benim açmamı istiyor ben kendimi raporla ispatlayabilirmiyim açarsam dava çok masraflar bana kalırmı ve bebeğe ve kendime nafaka talep edebilirmiyim iş yerinde maaşını asgari ücret gösterildi
Old 30-11-2010, 13:48   #2
Av.Tuğba Göktepe

İyi günler.
Bir dilekçe ile Aile Mahkemesinde dava açabilirsiniz.
Çocuğun velayetini alan tarafın nafaka talep etme hakkı olur.Çocuğa kimin daha iyi yaşam ortamı sağlayabileceği,yaşı gözönüne alınarak velayete karar verilir.Çocuğunuz henüz çok küçük olduğundan velayeti yüksek ihtimalle zaten size verilecektir.Bu durumda çocuk için iştirak nafakası talebinde de bulunabilirsiniz.
Sizin nafaka alabilmeniz ise davayı sizin açıp açmadığınızla ilgili değil,evliliğin sona ermesindeki kusurunuzla alakalıdır.Kusursuz veya daha az kusurlu eş talebi halinde nafaka alabilir.
Bunlar dışında maddi ve manevi tazminat taleplerinde de bulunabilirsiniz.
Daha ağır kusurlu tarafın eşiniz olduğuna karar verilirse,dava açarken yapmış olduğunuz masrafları da eşiniz ödemeye mahkum edilecektir.
Hak kaybına uğramamak için;bir avukattan hukuki yardım almanızı,avukat tutacak durumunuz yok ise,bulunduğunuz ilin Barosuna başvurarak ücretsiz avukat talebinde bulunmanızı öneririm.
Old 30-11-2010, 14:02   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
ben bir buçuk yıllık evliliğim var ve 5 aylık bebeğim var eşim tarafından şiddete maruz kaldım hamileyken rapor aldım ve şu an aile mahkemesindeyiz ama eşim yalancı şahitler bulmuş benim kendim yaptığıma dair ama raporum var şuandada bizi istemedini söyledi takılarımıda aldı bende ailemin yanında kalıyorum boşanma davasınıda kendi açmak istemiyor benim açmamı istiyor ben kendimi raporla ispatlayabilirmiyim açarsam dava çok masraflar bana kalırmı ve bebeğe ve kendime nafaka talep edebilirmiyim iş yerinde maaşını asgari ücret gösterildi

Sayın konuk,
Uğradığınız şiddet nedeni ile boşanma davası açabilir, aynı zamanda maddi ve manevi tazminat ile kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz. Şiddet gördüğünüzü aldığınız rapor, varsa karakol gibi adli mercilere başvurunuz ve tanıklarla kanıtlayabilirsiniz.
Yine eşinizin gerçek gelirini tanık dahil her tür yasal delil ile kanıtlayabilirsiniz.
Hukuk sistemimizde takıların kadına ait olduğu kabul edildiğinden, bu takılarınızı ya da değeri kadar parayı da talep edebilirsiniz.
Boşanma davalarında davayı kimin açtığının bir önemi yoktur; boşanmak isteyen tarafın diğer eşin kusurlarını ispatlaması yeterlidir.
Yeniden şiddet görmekten kaygılanıyorsanız ayrı bir dilekçe ile 4320 sayılı Aile Mahkemesinden Ailenin Korunmasına Dair Kanun çerçevesinde eşinizin size yaklaşmaması yönünde karar verilmesini talep edebilirsiniz. (Bu başvuru harçsız ve masrafsızdır.)
Boşanma davanızı bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alarak açmanız, haklarınızı korumanız yönünden önemlidir. Mutlaka bir avukattan profesyonel destek almanızı öneririm. Herhangi bir geliriniz yok ise, bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak adli yardım çerçevesinde sizin için ücreti devletçe ödenen bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Yine maddi durumunuz dava masraflarını karşılamaya yetmiyorsa, davanızı adli yardım talepli olarak açabilir, mahkemece bu talebiniz kabul edilirse hiçbir harç ve masraf ödemezsiniz.
Old 30-11-2010, 14:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davasını karşı tarafın kusurlu olduğunu kanıtlama ihtimali yüksek olan tarafın açması uygun olur.Hem kusurlu olup hem de kendi kusuru nedeni ile evlilik birliği temelinden sarsıldı ,boşanmaya karar verilsin demek yasaca korunmayacaktır.
Örneğin eşiniz hem size şiddet uygulamış hem de bu sebeple geöinemiyoruz diyerek dava açıldığında davası büyük ihtimalle reddedilecektir.

Bu nedenle eğer boşanmak istiyorsanız davayı sizin açmanız uygun olur.

2-Şiddet gördüğünüze dair rapor karşı tarafın kusurlu davranışını ispatlamakta önemli bir delildir.
Geçimsizliğe ilişkin başkaca delilleriniz varsa tanık vs mutlaka bildirmelisiniz.

3- yargılama sonucu ,yargılama masrafları aleyhine karar verilen tarafa yükletilir.Eğer davayı siz açarsanız ve boşanmaya karar verilerek davanız kabul edilir ise,yargılama giderleri karşı tarafa yükletilecektir.

4-Dava açıldığında hakim dava süresince gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.Çocuk ve çalışmıyor iseniz sizin için karar kesinleşinceye kadar geçerli olmak üzere tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Boşanma davasında ayrıca koşulları varsa maddi ve manevi tazminat,boşanma sonrası geçerli olan yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası da talep edebilirsiniz.

5-Nafaka miktarı tarafların gelir ve ihtiyaçları dikkate alınarak kararlaştırılacaktır.Eşinizin işyerinde asgari ücretle çalışıyır gösterilmesine itiraz edebilir ve yaşam standardının daha çok gelir elde ettiğini gösterdiğine ilişkin delillerin toplanmasını isteyebilirsiniz.Banka hesapları,tapu kayıtlar vs

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanızı mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi