Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yurtdışında bulunan asilin türkiye'deki avukat olmayan vekilinin vekil ettiği avukat istifa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2011, 23:54   #1
emrahcevik

Varsayılan yurtdışında bulunan asilin türkiye'deki avukat olmayan vekilinin vekil ettiği avukat istifa

merhaba,

müvekkiller yurtdışında yaşayan yabancı uyruklu kişiler. burada onları temsil eden bir vekilleri -avukat değil- var.

vekilleri bize vekalet verdi.

vekaletten istifa ettik ve istifa beyanımızı bizi vekil eden türkiye'deki vekillerine ilettik fakat mahkeme bunu kabul etmedi ve yurtdışında yaşayan asillere de istifa dilekçesinin tebliğine karar verdi.

bu durumda vekil edene istifamızı ulaştırmamız yetmez mi?

teşekkürler.
Old 02-12-2011, 10:24   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın emrahcevik;

Avukatı vekil tayin etmek için vekaletnamesinde yetki bulunan bir vekile istifaya ilişkin bildirimde bulunulmakla prosedürün yerine geldiği ve mahkemenin uygulamasının usul ekonomisi bakımından doğru olmadığı kanaatindeyim.
Old 02-12-2011, 10:48   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan emrahcevik
merhaba,

müvekkiller yurtdışında yaşayan yabancı uyruklu kişiler. burada onları temsil eden bir vekilleri -avukat değil- var.

vekilleri bize vekalet verdi.

vekaletten istifa ettik ve istifa beyanımızı bizi vekil eden türkiye'deki vekillerine ilettik fakat mahkeme bunu kabul etmedi ve yurtdışında yaşayan asillere de istifa dilekçesinin tebliğine karar verdi.

bu durumda vekil edene istifamızı ulaştırmamız yetmez mi?

teşekkürler.

A - Avukat
M - Yurtdışındaki müvekkiliniz
V - Müvekkilinizin vekili

V, M'nin vekili olarak A'ya vekalet vermiş.
A'nın müvekkili V değil, M'dir.
Sayın Ekici'nin görüşüne katılmıyorum. Mahkemenin bu yöndeki kararı doğrudur, istifanın müvekkile (M'ye) bildirilmesi gerekir.
Old 02-12-2011, 11:14   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
A - Avukat
M - Yurtdışındaki müvekkiliniz
V - Müvekkilinizin vekili

V, M'nin vekili olarak A'ya vekalet vermiş.
A'nın müvekkili V değil, M'dir.
Sayın Ekici'nin görüşüne katılmıyorum. Mahkemenin bu yöndeki kararı doğrudur, istifanın müvekkile (M'ye) bildirilmesi gerekir.
Sayın ALADAĞ;

A'nın müvekkili V değil ama A'yı vekil tayin eden de vekaletnamesindeki yetkiye istinaden V. Bu durum nasıl A'nın M'nin vekili olduğu gerçeğini değiştirmiyorsa vekil tayin etme yetkisine sahip olan V'ye neden istifaya ilişkin bildirimde bulunulamasın ki?

Saygılarımla..
Old 02-12-2011, 11:26   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın ALADAĞ;

A'nın müvekkili V değil ama A'yı vekil tayin eden de vekaletnamesindeki yetkiye istinaden V. Bu durum nasıl A'nın M'nin vekili olduğu gerçeğini değiştirmiyorsa vekil tayin etme yetkisine sahip olan V'ye neden istifaya ilişkin bildirimde bulunulamasın ki?

Saygılarımla..

HMK 82 nedeniyle istifanın M'ye tebliği yasal zorunluluktur. Ben olsam ayrıca V'ye de istifamı bildiririm.

Alıntı:
Vekilin istifası
MADDE 82. (1) İstifa eden vekilin vekâlet görevi, istifanın müvekkiline tebliğinden itibaren iki hafta süreyle devam eder.

(2) Vekilin istifa etmiş olması hâlinde, vekâlet veren davayı takip etmez ve başka bir vekil de görevlendirmez ise tarafın yokluğu hâlinde uygulanacak hükümlere göre işlem yapılır.

(3) Yukarıdaki fıkralarda yer alan hususlar, istifa eden vekilin istifa dilekçesi ile birlikte vekâlet verene ihtaren bildirilir.
Old 02-12-2011, 13:34   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
HMK 82 nedeniyle istifanın M'ye tebliği yasal zorunluluktur. Ben olsam ayrıca V'ye de istifamı bildiririm.
"Her ne kadar yasada istifanın müvekkiline tebliğinden bahsedilmiş ise de.." diye başlayan bir Yargıtay kararı olup olmadığını merak ettim.
Old 02-12-2011, 13:55   #7
üye7160

Ben de bu hususta Sayın Aladağ'a katılıyorum.İstifanın asile tebliğ edilmesi gerekir.

Diyelim ki x şirketinin vekilisiniz." x " şirketi adına vekalet veren ise şirketi temsil eden imzaya yetkili "y " olsun. şirketin vekilliğinden istifa ettiğinizde bu tebliği Y ye mi yapacaksınız yoksa şirkete mi? Vekilin vekaleti de aynı.o sebeple tebliğin müvekkil asile zorunlu olduğunu düşünüyorum.

bir de şöyle düşünün, müvekkil asil ilk vekilini azletse size verilen vekalet geçersiz olur mu? peki aksi durumda asilin vekaletini siz vekiline istifa ile bildirdiğinizde neden geçerli olsun?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi