Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt Dışında Menkul+ Gayrimenkul+Haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2009, 22:29   #1
av.buğra

İnceleme Yurt Dışında Menkul+ Gayrimenkul+Haczi

Boşanma Davası neticesinde nafaka alacağı ile tazminat alacağının tahsili bakımından , Yurt Dışı (Almanya) Haczi Prosedüründe en kestirme hangi yolu kullanabiliriz , değerlendirmelerinizi rica ederim...
Old 05-02-2009, 14:15   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.buğra
Boşanma Davası neticesinde nafaka alacağı ile tazminat alacağının tahsili bakımından , Yurt Dışı (Almanya) Haczi Prosedüründe en kestirme hangi yolu kullanabiliriz , değerlendirmelerinizi rica ederim...

Benim aklıma ilk gelen tanıma oldu.Burdan aldığınız ilamı anlaştığınız bir avukat vastasıyla tanıma ve tenfizini sağlayıp işlemlere bu şemilde devam edebilceğinizi düşünüyorum.Fakat bu şekilde dava masrafları ve vekalet ücretlerinin alınamayacağını duydum.Tam olarak emin olamamakla birlikte masraflı olacağını düşünüyorum.Konsolosluklar aracılığı ile de işlemlerin yürütülebileceğini düşünüyorum.

Benim de benzer bir davam var araştırıyorum.Umarım uygun bir çözüm yolu bulabilirz.Saygılarımla
Old 05-02-2009, 14:28   #3
demester

Türkiye'deki alacaklı,hiç bir şekilde icra ve iflas hukukunun etkili sonuç doğuracak muamelelerini Türkiye'den gerçekleştiremez

AB mensubu ülkelerin icra daireleri dahi,öncelikle borçlunun ikametgahı merciinden,icra edilebilirlik belgesi almak durumundadırlar.
alacak bir ilama dayanmaktaysa,bu ilamı yetkili Alman mahkemesinde tanıtmak,şayet ilam yoksa,bu durumda yetkili merciine başvurarak bir ödeme emri (Mahnung) çıkartılır.
Tanıma davası prosedürü çok basit bir usule tabidir;Hakim, kendi ofisinde yapacağı basit bir incelemeyle talebin (Tanıma) şartlarına uygun olup olmadığını belirler;nizalı değilse karşı yana duyuruya dahi ihtiyaç duymaksının tanıma kararına hükmeder.

Yok eğer talebiniz bir ilama müstenit değil yahut siz bu konuda "alacağınızı kanıtlamak üzere" mahkemeye başvurmak istemiyorsanız,bizdeki ilamsız icra benzeri,bir yol izlemek durumunda kalırsınız ve o takdirde,Amtsgericht (Sulh Hukuk) mahkemelerinin ödem emri düzenlemeye yetkili (işbölümü) dairesinden,borçluya bir "Mahnungsbefehl " (Ödeme Emri)göndertirsiniz.
Şayet Almanya'da yasal bürosu olan bir avukat ile işbirliği yaparsanız,bunun için o avukatın mahkemeye gitmesine dahi lüzum olmaksızın tamamen online ortamda bu ödeme emri düzenletilebilir
Old 05-02-2009, 21:58   #4
Gemici

Alıntı:

Yazan:av.buğra,
Boşanma Davası neticesinde nafaka alacağı ile tazminat alacağının tahsili bakımından , Yurt Dışı (Almanya) Haczi Prosedüründe en kestirme hangi yolu kullanabiliriz , değerlendirmelerinizi rica ederim.

Sayın av.buğra,

nafaka alacğını tahsil etmenin en kestırme yolu ‘Nafaka Alacaklarının Yabancı Ülkelerde Tahsiline İlişkin 20 Haziran 1956 tarihli Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ ne dayanılarak yapılacak takibat bence. Bu anlaşmayı hem Türkiye hem de Almanya imzalamış durumda. Anlaşmayı yürütmekle hangi merciin yetkili olduğunu bakanlıktan öğrenebilirsiniz.

Almanya’daki borçluya karşı icra takibi THS’de bundan önce de tartışılmıştı. Alttaki iki linkin size faydalı olabilecğini düşünüyorum.

İşin en önemli yanı icra takibi yapacağınız kişinin haczedilecek geliri ve haczedilecek mal varlığı olup olmadığını öğrenmek. Haczedilecek malvarlığı ve geliri olmayan borçluya yapacağınız bir icra takibi sadece masrafa yol açar. Sosyal yardım alan, işsizlik parası veya emekli maaşı alan boçluya karşı sürdürülen icra takibi hiçbir sonuca götürmez, çünkü bu kişilerin geliri genelde haciz sınırı olan 989,99 € nun altında kalmaktadır. Belirttiğim meblağ hiçbir nafaka yükümlülüğü olmayan borçlular içindir. Haciz dışı bıraklına gelir nafaka ödenecek kişilerin sayısına bağlı olarak yükselir.

Gayrimenkulde dikkat edilecek konu, garimenkullerin çoğunlukla banka tarafından finanse edilmiş olmaları ve gayrimenkul üzerinde buna dayanılarak bir ipotek borcunun var olması. Cebri icra yolu ile gayrimenkulun satışı bu bakımdan hem zor, hemde son 10 – 15 sene içinde alınan malların cebri icra yolu ile satışında elde edilen satış bedelinin bankanın borcunu ödemeye bile yetmediği gerçeği.

Saygılarımla
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=7720
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=19048
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi