Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir savcı olarak uluslararası suçlarda uzmanlaşmak..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2006, 22:42   #1
Bahadır345

Varsayılan Bir savcı olarak uluslararası suçlarda uzmanlaşmak..

Benim fikrinizi almak istediğim konu, savcılık kariyeri yapmak isteyen kişinin, kariyerinde yükselmesi için ek olarak sahip olması gereken donanımların ne olduğudur.

Kendimden örnek vermem daha uygun olacak sanırım. Üniversite son sınıftayım. Anadolu lisesi mezunu olduğum için yabancı dil olarak ingilizce biliyorum ve bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorum. Microsoft'un uluslararası sınawlarından ikisini vererek Microsoft uzmanı oldum. Okulum bitmeden 2 sınaw daha vermek istiyorum. Size birşey ifade etmeyebilir ancak Micrasoftun bu 4 sınavını veren kişi dünyanın her yerinde Microsoft yazılım ve donanım uzmanı olarak kabul edilir. Uluslararası çok önemli bir göstergedir.

Benim amacım ise savcılık sınavlarını verdikten sonra, uluslararası bilgisayar teknolojileri suçları üzerine ceza hukukunda master ve doktora yapmak ve Türk Hukukuna bu alanda hizmet etmek.

Bu alanda yoğunlaşmam durumunda, nasıl bir kariyer elde edebilirim? Kariyerimi bakanlıkta sürdürmem mümkün mü? Bakanlıkta savcı olarak nasıl bir kariyere sahip olmak mümkün? Uluslararası suçlarda uzmanlaşmış savcılar ne şekilde çalışıyor?

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Bana yardımcı olursanız ve tavsiyelerinizi esirgemezseniz gerçekten sevinirim.
Old 12-12-2006, 06:10   #2
oguzhand0

Sayın Arıcı; hayalleriniz çok güzel ve umarım gerçekleşir.

Ancak bir sorum olacak.Benim bildiğim savcı yada hakim olup olmayacağınıza siz karar veremiyorsunuz.Bir hayal kırıklığığ yaşamayasınız!
Old 12-12-2006, 11:32   #3
Bahadır345

Evet, biliyorum, kura ile belirleniyor savcı ya da hakim olmak ancak sanırım atandıktan sonra her yıl kuraya katılmak mümkün. Ben savcılık-hakimlik sınavını verdikten sonra, master ve doktora için ücretsiz izne ayrılmayı planlıyorum ve umuyorum ki göreve başlayana kadar, ilk başta hakim de atansam, savcılığa geçmem mümkün olacaktır.

Eğer bilgim yanlışsa doğrusuyla düzeltmenizi rica ederim.

Benim bilgime göre, master ve doktora yapmış olan savcı-hakimler, 3. bölgeden ve bir derece bir kademe atlamış olarak başlıyorlar. Bu bağlamda diğer konularda "gençlik yıllarının taşrada geçecek olmasından" yakınan genç hukukçu adaylarının bu şartları zorlamasını tavsiye edebilirim.

Ancak benim merak ettiğim konu, doktorasını yapmış, bir ya da iki yabancı dili olan savcı-hakimlerin, dışişleri bünyesinde çalışmasının mümkün olup olmadığı ya da ne tür ek donanımlara sahip olması gerektiğidir. Ne tür çalışma imkanları olduğunu ve bir savcının, dışilişkilerde ve bakanlık bünyesinde hangi görevlerde yer alabileceğini öğrenmek istiyorum.

Umarım bu konuda beni aydınlatacak site üyeleri mevcuttur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi