Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

5084 sayılı yasa kapsamında tahsisli mecurun sözleşmeye aykırılıktan tahliyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2013, 14:53   #1
yakin

Varsayılan 5084 sayılı yasa kapsamında tahsisli mecurun sözleşmeye aykırılıktan tahliyesi

5084 sayılı yasa kapsamında belediyenin bir şirkete tahsis ettiği taşınmazı, şirketin sözleşmeye aykırı hareket etmesi nedeniyle tahliye etmek ve geriye dönük ecrimisil talep etmek istiyoruz.
1-Bu sözleşme kira sözleşmesi olmadığına göre nasıl bir dava açarız?
2-Hangi mahkemede açmamız gerekir?
Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler
Old 03-05-2013, 10:36   #2
avdogan

öncelikle tahsis hakkının tahsisisn amacına aykırılıktan dolayı iptali yönünde yetkili organdan bir karar alın. bu kararı muhataba tebliğ edin. muhatap şirket bu idari kararın iptali talebi ile idari yargıya gidebilir.tahsis hakkının iptalinden sonra 3091 sayılı kanuna dayanarak mülki amir kanalı ile ya da hukuk mahkemesine müracaatla tahliye talep edbilirsiniz. ecrimisile ilişkin düşüncem; tahsis kararının iptali yapılmadan istenemeyeceği kanaatindeyim. iptalden sonraki dönem için 5393 sayılı kanunun 15. maddesinin atfı ile 2886 sayılı kanunun 75. maddesine göre ecrimisil tahakkuk ettirmeniz ve 6183 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde takibinin yapılması gerektiğini düşünürüm.
Old 03-05-2013, 15:50   #3
yakin

Teşekkür ediyorum. Ancak bu uzun bir yol biz daha önce kiralayan gibi sözleşmeye aykırılıktan tahliye etmesi konusunda ihtar çektik. İhtarımız bila tebliğ döndü. Yani şirket belirttiği adreste yok. Ayrıca hangi mahkemeden dava açabiliriz. Bu konularda bilgisi veya daha önceden tecrübesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum, teşekkür ediyorum.
Old 06-05-2013, 10:13   #4
avdogan

aslında yaptığınız iş benim anlatmaya çalıştığım prosüdürden farklı değil. sözleşmeye aykırılıktan tahliye için ihtar görderdiğinizden bahsetmişsiniz. ben tahsisin iptali kararının yetkili organ tarafından yapılması gerektiğini hatırlatıyorum. bu karara dayanarak 3091 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde mülki amirden tahliye talep edin, dava yolundan daha pratik bir yöntem.
Old 06-05-2013, 10:18   #5
avdogan

ayrıca aradaki hukuki münasebitin kira sözleşmesinden değil de, tahsisten doğması idare bakımından bir avantaj. sözleşmeye aykırılığa dayanmanız işi daha ada uzatacaktır. çünkü evvela sözleşmeye aykırılığa dayanarak fehse ve tahliyeye ilişkin bir dava açmanız gerekecektir. oysa tahsiste idare tahsisin iptali kararı alacak, bu kakarın iptalini talep ya da dava açma külfeti karşı tarafta olacaktır.
Old 09-05-2013, 17:05   #6
yakin

Teşekkür ediyorum sayın meslektaşım değerli katkılarınız için
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi