Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif üyeliğinin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2013, 16:43   #1
avukat48

Varsayılan Kooperatif üyeliğinin iptali

Değerli meslektaşlarım. Müvekkil üyesi olduğu X kooperatifindenEkim ayında istifa ederek S.S. 163… Nolu kooperatife üyeliğini yaptırıyor.Ancak X kooperatifi üyeliğini iptal etmiyor ve müvekkili mart ayındaki genelkurul toplantısına davet ediyor müvekkilde toplantıya katılıyor. Üyeliğininsonlandığını düşünen müvekkil birkaç ay önce üyeliğinin sonlanmadığını öğreniyorve X kooperatifinden üyeliğini iptalettiriyor. 15-20 gün sonra S.S. 163…kooperatifi yönetim kurulu karar alarak müvekkili mart ayında X kooperatifiningenel kurul toplantısına katıldığının tespit edildiğini gerekçe göstererek anasözleşmenin 10. Maddesinin 5. Fıkrasına göre üyelikten çıkarıyor. Müvekkil genel kurulasunulmak üzere yönetim kuruluna ihtarı ile itiraz ediyor ancak ihtar tebliğedilemiyor. İhtarın tebliğ edilmediğinigözönüne alarak yönetim kurulu kararına karşı itiraz davası açabilir miyiz? Genelolarak konu ile ilgili görüşlerinizi de bildirirseniz çok sevinirim.
Old 18-02-2013, 18:04   #2
av.sercan35

Sayın avukat48
Müvekkiliniz x kooperatifinin yine aynı kooperatifin(X'in) genel kurul toplantısına katılma sebebiyle üyelikten çıkarılmasının mantığını çözemedim.Müvekkiliniz başka kooperatifin genel kurul toplantısına katıldığı gerekçesiye mi üyelikten çıkarıldı.(yanlış mı yazdınız)
Ayrıca ihtar tebliğ edilemediği gerekçesiyle itiraz süresini de kaçırmışssa itiraz davasını açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 18-02-2013, 21:20   #3
avukat48

Sevgili meslektaşım;
X= istifa ettiği kooperatif
S.S. 163...= yeni üyelik yaptırdığı kooperatif.
Genel kurula itiraz etmek yerine dava açmak istiyoruz. Ancak müvekkilin genel kurula sunulmak üzere göndermiş olduğu ihtar bulunmakta. İhtar tebliğ edilmemiş. Ana sözleşmede genel kurula itiraz edildiği takdirde yönetim kurulunun kararına karşı dava açılamamaktadır. Bu nedenle ihtarın tebliğ edilememiş olması sebebiyle genel kurula itiraz da edilememiştir diye düşünüyorum. Bu konuda sizlerinde fikirlerini almak istiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi