Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

altinlarimi vermedi alyansimi bile aldi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2008, 20:01   #1
Konuk

Varsayılan altinlarimi vermedi alyansimi bile aldi

merhaba ben 1.5 yilldir evli bir bayanim fakat agustos ayinda esimide ayrildim,anemin evine geri dondum cunku siddetli gecimsizlik ve aldatilmaktan bosanmaya karar verdim.kiyafetlerimi almaya gitigimde esim altinlarimi saklamisti ve vermiyeceyini soyledi.nasil altinlarimi alabilirim?ve beni aldatigini nasil ispatliyabilirim.tessekurler
Old 29-10-2008, 21:04   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebepli açacağınız davada boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak için; en yakın akrabalarınız, arkadaşlarınız ve komşularınız dahil tanık(şahit) delilinden yararlanabilirsiniz. Telefonla üçüncü şahıs ile yapılan görüşmelerin sıklığı ve ya cep telefon dökümlerinin istenmesini talep etmek de delillerinizden olabilir.Varsa yazılı evrak ve ya savcılık şikayetleri de delildir.

Bu boşanma davası içinde, kendiniz için öncesinde tedbir, evlilik kararının verilmesi ve kararın kesinleşmesinden sonra ise yoksulluk nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Yine boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz ortadan kalkacağı için maddi tazminat ve şahsi haklarınızın zarar görmesi halinde de (aldatılma, hakaret, şiddet...) manevi tazminat taleplerinde bulunma hakkınız vardır.

Ziynet eşyalarınız için ise dava açmanız gerekmektedir. Ziynet eşlarının cins, adet ve değer olarak listesi yapılır aynen iadeleri olmadığı taktirde toplam değerleri talep edilir. Bu dava içinde de sizin olduğunu idda ettiğiniz ziynet eşyalarını annenizin evine giderken götürmediğinizi, götüremediğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Yargıtay, ziynet eşyalarının kadın tarafından korunup taşındığını ve bu sebeple kadının tasarrufu ve hakimiyeti altında olduğunu kabul etmektedir.

Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde de edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası açabilir ve buna bağlı alacak haklarınızı talep edebilirsiniz.

Gerek boşanma ve gerek ve özellikle ziynet eşyalarına dayalı davanızı MUTLAKA bir meslektaşımızdan DOĞRUDAN hukuki yardım ve görüş alarak yönlendirmenizde yarar vardır.

Eğer maddi durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer Barosu'ndan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz. Adli yardım alınız.

Saygı ile.
Old 30-10-2008, 17:10   #3
Konuk

Varsayılan Tessekur Ederim

Oncelikle sayin ufuk bey tessekur ederim.Bn size daha deteyli anlaticam yardimci olursaniz sevinirim.Ben yurt disinda yasiyorum esimde burada ama turkiye nufusunde evlendik ve ben bosanmak istiyorum butun bu daha onceki anlatim durumlara ailem akrabalarim sayit ve ucuncu sahis yok ortada cunku beni bir suru kadinla aldati(hayat kadinlariyla)ve altinlar konusundada ailem akrabalarim ve arkadas cevremde sayit.sorum su acicam dava redd edilebilirmi?yurt DISINDA YASADIGIMIZ ICIN KARSI TARAF GELMIYEBILRMI ACABA?tessekurler
Old 30-10-2008, 19:57   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Oncelikle sayin ufuk bey tessekur ederim.Bn size daha deteyli anlaticam yardimci olursaniz sevinirim.Ben yurt disinda yasiyorum esimde burada ama turkiye nufusunde evlendik ve ben bosanmak istiyorum butun bu daha onceki anlatim durumlara ailem akrabalarim sayit ve ucuncu sahis yok ortada cunku beni bir suru kadinla aldati(hayat kadinlariyla)ve altinlar konusundada ailem akrabalarim ve arkadas cevremde sayit.sorum su acicam dava redd edilebilirmi?yurt DISINDA YASADIGIMIZ ICIN KARSI TARAF GELMIYEBILRMI ACABA?tessekurler

Bulunduğunuz yerde de davayı açabilirsiniz. Davayı usulüne göre açtıktan sonra davalı eşin duruşmaları takip edip etmemesi kendi tercih edeceği bir husustur. Bu takdirde mahkeme sizin sunacağınız delillere göre karar verecektir.
Old 30-10-2008, 21:00   #5
Konuk

Mutsuz cevap

fakat ben yurt disinda evli gozukmuyorum cunku konsoloslukta islemleri yapmadik o zaman turkiyede bosanmak zorundayim onun icin turk kanunlarini ogrenmek istiyorum altinlar konusuda ve aldatilmakta.acaba basara bilecemmi cunki stress icindeyim.
Old 31-10-2008, 00:09   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk,

Sorularınıza yanıt verildi aslında, Türk Medeni Kanunu'na göre evlilik birliğinin sarsılması sebepli dava açabilirsiniz.(Madde 166.) Aldatılmak, eşin sadakatsizliği boşanma nedenlerindendir.Eşiniz evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmemiştir, kusurludur.

Aldatıldığınızı her türlü delille ispatlayabilirsiniz. Bilgiye ve görgüye dayalı tanık ifadelerinden yararlanabilirsiniz.

Yine hakaret ve şiddete maruz kaldı iseniz bunlar da boşanma gerekçeleridir.

Dava açmak için Türkiye'ye geldiğinizde,maddi yoksunluk içinde iseniz, bulunduğunuz yer Baro'sundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Biz buradan genel doğrularla bilgi vermekte, yardımcı olmaya çalışmaktayız.Ziynet eşyalarınızla ilgili davanın İSPATI noktasında MUTLAKA bir avukattan hukuki destek alınız.Ziynet eşyalarınızı neden alamadınız, niçin bırakmak zorunda kaldınız ve ya neden eşinizde idi, ziynet eşyalarının eşinizde kaldığını gören var mı,sizin eşinize teslim ettiğinizi gören var mı vs....Tüm bu detayları yanıtlamaya çalışmayınız ve daha pek çok olasılık için lütfen bir avukata başvurunuz.

Saygı ile.
Old 31-10-2008, 18:59   #7
Konuk

Varsayılan cevap

zaten bir avukatim var ama yinede bilgilenmekte fayda var ben ilk esyalarimi aldigimda sadece camasirlarimi aldim cunku aklimda yinede ayrilmak yoktu fakat daha sonra beni aldatigini ogrendim ve gecen gunlerde butun esyalarimi topladim ve o zaman gordumki eksikler var.redd konusuda bilgilnem istiyorum simdi zaten vekalet vericem konsolosluktan olurmu?ve redd edilebilirmi? butun olaylarima tanik sayit var o mesele deyil
Old 31-10-2008, 19:58   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Açılacak davanın seyri,kabule dilip edilmeyeceği tamamen dosya içeriğine bağlıdır.

Buradan bir tahminde bulunmak hem imkansız hem de doğru değildir.

Tüm ayrıntıları avukatınızla konuşmanızı ve olanakları birlikte değerlendirmenizi öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi