Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sağlık nedeniyle iş akdi feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2023, 12:57   #1
av.zeynep97

Varsayılan Sağlık nedeniyle iş akdi feshi

Herkese iyi çalışmalar diliyorum, daha önce iş hukuku ile ilgilenmedim ve tecrübelerinize ihtiyaç duyuyorum.
X kişisi 5 yıldır bir firmada çalışmakta iken işyerinde alkol alıp arkadaşlarına sataştığı gerekçesi ile çıkarılıyor. 1 ay sonra x kişisi bilincini kaybedip kayboluyor, saldırıya uğruyor ve polis bulup hastaneye getirdiğinde erken yaşta alzheimer tanısı konuluyor. Şahıs şuan yatalak durumda ve kimseyi tanımıyor. İş arkadaşları ile görüştüğümüzde son 2 yıldır iş yerinde bayıldığını, normal olmayan davranışlar sergilediğini söylüyorlar. Ancak çalıştığı süreçte hastaneye gitmediği için tanı konulmamış ( ailesi anne baba çocuk vs olmadığı için kimse hastaneye gitmesi gerektiğini söylememiş )
Bu durumda kıdem tazminatını alabilir miyim, tecrübelerinize ihtiyacım var, yeni adli yılınızı kutluyorum
Old 04-09-2023, 08:32   #2
gbahsi

Merhabalar. Müvekkilinizin iş akdi feshedilmeden önce sağlığıyla ilgili bu durum meydana gelseydi değerlendirilebilirdi. Ancak müvekkilinizin iş akdi, müvekkilinizden önce işveren tarafından haklı nedenle feshedildiğinden, kıdem tazminatına hak kazanamayacağı kanaatindeyim. Ancak varsa feshe bağlı olmayan, UBGT ücreti, yıllık izin ücreti gibi alacaklar için dava yoluna başvurabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi