Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Devlet arazisinin zilyetlikle kazanimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-08-2023, 14:41   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan Devlet arazisinin zilyetlikle kazanimi

Merhabalar. Tarla vasfinda veya arazi vasfinda olan bir devlet arazisi, zilyetlik yoluyla kullanım hakkı kazanilabilir mi ? Bir vatandaş, tarıma elverişli bir devlet arazisini citle çevirip Ekim biçim yapmaya başladığında hukuki ve idari olarak hangi risklerle karşılaşır veya ilerleyen süreçte bu arazinin kiralama hakkını veya mülkiyet hakkını kazanabilir mi ? Pratik olarak nasıl bir yol izlenmesi gerekir ?
Old 31-08-2023, 13:54   #2
avccyilmaz

Alıntı:
Yazan Av. Zümer AYDIN
Merhabalar. Tarla vasfinda veya arazi vasfinda olan bir devlet arazisi, zilyetlik yoluyla kullanım hakkı kazanilabilir mi ? Bir vatandaş, tarıma elverişli bir devlet arazisini citle çevirip Ekim biçim yapmaya başladığında hukuki ve idari olarak hangi risklerle karşılaşır veya ilerleyen süreçte bu arazinin kiralama hakkını veya mülkiyet hakkını kazanabilir mi ? Pratik olarak nasıl bir yol izlenmesi gerekir ?
Taşınmaz, Hazine adına tapuda kayıtlı ise kesinlikle kazanamaz. Ancak tapusuz bir yerse olağanüstü zamanaşımının şartları sağlandığı takdirde kazanılabilir.
Old 31-08-2023, 15:01   #3
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan avccyilmaz
Taşınmaz, Hazine adına tapuda kayıtlı ise kesinlikle kazanamaz. Ancak tapusuz bir yerse olağanüstü zamanaşımının şartları sağlandığı takdirde kazanılabilir.

meslektaşım milli emlaka bağlı arazilerin 3 sene gibi bir süreyle kullanımı halinde bu kullanımın tespitinden sonra ilgili arazilerin kiralanması hususunda bir imkan olduğunu öğrendim. Bu konuyla alakalı bilginiz var mıdır ? Tam olarak ayrıntılarına ulaşamadım
Old 31-08-2023, 15:20   #4
avccyilmaz

Maalesef o konuda ayrıntılı bir bilgi sahibi değilim meslektaşım. Zilyetlerine kiralama konusunda öncelik tanıyor Milli Emlak. Sıkıntı sadece kullanmaya başladığınızda ecrimisil talep edilebilir. Ancak orman, mera olmadığı durumda cezai konuda bir sıkıntı olmayacaktır
Old 01-09-2023, 10:57   #5
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan avccyilmaz
Maalesef o konuda ayrıntılı bir bilgi sahibi değilim meslektaşım. Zilyetlerine kiralama konusunda öncelik tanıyor Milli Emlak. Sıkıntı sadece kullanmaya başladığınızda ecrimisil talep edilebilir. Ancak orman, mera olmadığı durumda cezai konuda bir sıkıntı olmayacaktır

Teşekkür ederim. Uygulamada tespit konusunda sanıyorum belli süre sonra herhangi bir ihbardan ötürü belediye gelip tespit yapıyor şeklinde bir kanıya vardım. Ecrimisil konusunda haklısınız o konuda ben de talep edileceğini düşünüyorum ancak söz konusu araziler boş ve orman arazisi olmayan yerler. Herhangi bir mera niteliği de olmadığı için gerek cezai anlamda gerek ecri misil anlamında tazminat rakamlarının çok yüksek olmayacağı düşüncesindeyim. Tekrar teşekkürler meslektaşım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi