Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hisseli Gayrimenkul Satış Sözleşmesinden Cayma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2023, 10:18   #1
Öznur Türk

Varsayılan Hisseli Gayrimenkul Satış Sözleşmesinden Cayma

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil bir şirket ile 2015 yılında hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi imzalıyor. Daha sonra caymak istiyor ancak şirket üyelik tipini yükseltmeden cayamayacağını söylüyor ve üyelik tipinin yükseldiği başka bir sözleşme imzalıyor. Cayma hakkını kullanmak istese de şirket bedel iadesi yapmaktan kaçınıyor müvekkil de elimde bari tapu olsun diyerek 2016 yılında tapuyu üzerine alıyor. Ancak tapuda satış yapan şirket ile sözleşmelerin imzalandığı şirket farklı şirketler. Mersis ve ticaret sicil gazetesinden kontrol ettiğimde şirketlerin kurucularının aynı olduğunu gördüm.

Sözleşmelerde devri yapılacak taşınmaz tam olarak belirlenmemiş durumda bunun yerine "1 ada, 1,2,3,4 parsellde bulunan bağımsız bölümlerden biri" yazılmış.

Daha sonra yine üyelik tipini yükselteceğiz diyerek sözleşme üzerine sözleşme imzalatıyorlar, müvekkilin üzerine 4 adet tapu görünüyor ve sözleşmeler ile tapuda yazan şirketler farklı olduğundan 7 farklı şirket ile karşı karşıyayız.

Merak ettiğim husus, sözleşme ile tapu devri yapan şirketlerin farklı olmasını nasıl değerlendirmeliyim? Tapu iptali, cayma hakkı ve bedel iadesi istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum, en azından fikir yürütebilirseniz çok mutlu olurum.
Old 29-08-2023, 10:58   #2
Kevinlomax

Meslektaşım merhaba,

Açıkladığınız durum, halk arasında "devremülk dolandırıcılığı" olarak bilinen olaylardan biri anladığım kadarıyla.

Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Himzeti Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin 2/3. Maddesi:

" Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, devre mülk, dönem mülk, paylı mülkiyet, hisseli gayrimenkul satışı ve benzeri isimler altında yapılan ve tapu tesciline konu edilen satışlara ilişkin sözleşmeler, bir yıldan uzun süre için kurulması ve tüketiciye bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı tanıması halinde devre tatil sözleşmesi olarak kabul edilir." hükmünü amirdir.

Belirtilen sebeple somut olayda sözleşmenin devre mülk mü yoksa devre tatil mi olarak değerlendirileceğinin tespiti oldukça önemli olduğu kanaatindeyim.

Kanaatimce, bu hususun tespitinin ardından olaya ilişkin daha sağlıklı yorum yapmak mümkün hale gelecektir.
Old 29-08-2023, 12:44   #3
Öznur Türk

Merhaba meslektaşım,

öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Sözleşmeler bir yıldan uzun süre için kurulmuş. Birden fazla sayıda gecelik konaklama imkanı da sunulmuş. Benim kanaatim devre tatil sözleşme olduğu yönünde.

Önemle belirtmem gerekir ki, sözleşmelerin hepsinde (toplam 10 adet sözleşme bulunmakta) sözleşme konusuna "x ili y ilçesi z köyü 1 ada 1,2,3,4 parselden birinde bulunan bağımsız bölümün devri" yazılmış.

1-a. İlk sözleşme "r" şirketince 2015 yılında imzalatılmış ve dönem belirtilmiş, müvekkil caymak isteyince yine "r" şirketi tarafından bir sözleşme daha yapılmış ve orada da farklı bir dönem belirtilerek üyelik tipi yükseltilmiş. Daha sonra tapudan devir yapılmış ( x ili y ilçesi z köyü 1 ada 1 parsel) ancak sözleşmelerde adı geçen şirket ile (r şirketi) tapuda devir yapan şirket (g şirketi) farklı görünüyor.
1-b. Müvekkil caymak isteyince yine sözleşme imzalatılmış. Ancak burada sözleşme tarafı "d" şirketi. Daha sonra yeniden dönemin değiştiği ve üyelik tipinin yükseldiği başka bir sözleşme imzalatılmış. burada sözleşme tarafı "s" şirketi. Daha sonra yeniden dönemin değiştiği ve üyelik tipinin yükseldiği başka bir sözleşme imzalatılmış. burada sözleşme tarafı "d" şirketi. Yine tapu devri yapılıyor ancak devri yapan "m" şirketi yani yine sözleşmelerde yer alan şirketlerden farklı.

Ben hisseli gayrimenkul satış sözleşmesinden cayma, tapu iptali, bedel iadesi istiyorum ancak sözleşmelerde yer alan şirketlerin farklı olması, devri yapan şirketlerin farklı olması nasıl değerlendirilir bunu bilemedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi