Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK Md.110/3 Uygulama Sorunu (Haciz ve Muhafaza Masraflarından Haczin Kalkmasına Sebebiyet Veren Alacaklının Sorumlu Olması)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2013, 13:40   #1
Av.M.Nazım GENÇTÜRK

Varsayılan İİK Md.110/3 Uygulama Sorunu (Haciz ve Muhafaza Masraflarından Haczin Kalkmasına Sebebiyet Veren Alacaklının Sorumlu Olması)

İcra işiyle yoğun olarak ilgilenmediğimden dolayı bazı hukuki düzenlemelerin uygulamada nasıl tezahür edeceği konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Bu kapsamda İİK Md.110/ 3'ün uygulanmasıyla ilgili meslektaşlarıma danışmak istediğim bir konu var;
Borçlu vekili olduğum bir dosyada İİK 106 ve 110 uyarınca yasal müddet içerisinde satış talep edilmediğinden borçlu şirket araçları üzerindeki yakalamalı hacizlerin kaldırılmasını talep ettim. İcra müdürlüğü tarafından talebim gibi karar verilerek haciz ve yakalama kararları kaldırıldı. Aynı gün akşamında alacaklı vekili gelerek haczin yenilenmesini talep etmiş ve araçlar üzerine tekrar yakalamalı haciz şerhi işlenmiştir.
SORU ŞU;
Bildiğiniz üzere İİK Md.110/3 alacaklının, bu madde uyarınca haczin kaldırılmasına sebebiyet verdiği durumlarda araçların haciz ve muhafaza gibi tüm giderlerden sorumlu olacağı düzenlenmekte. Kanaatimce icra müdürlüğü bu giderler hesaplanıp dosyaya yatırılmadan haczi yenilememeliydi. Eğer öyleyse şikayet yoluna başvuracağım. Ancak kanun hükmünün uygulamaya nasıl yansıdığı konusunda emin olamadım. Bilgisi olan meslektaşlarımın yardım ve fikirlerini rica ediyorum . Saygılar, iyi çalışmalar.
Old 08-05-2013, 14:41   #2
olgu

Uyap üzerinden konan hacizlerin kaldırılıp tekrar konulmasında nasıl bir masraf olabilir?

Araçlar yakalanıp yediemine teslim edilmişmiydi? Siz araçları yedieminden hacizleri kaldırıp teslim aldınız mı?
Old 08-05-2013, 15:18   #3
Av.M.Nazım GENÇTÜRK

Sayın Olgu; sanırım ilgili kanun maddesini okursanız aslında ne sormak istediğimi daha iyi anlarsınız.
Bahsettiğim masraf, haczin yenilenme ya da araçların tekrardan yakalanmasına ilişkin masraf değil; sonuçta dediğiniz gibi haciz uyap üzerinden konulmuş ve zaten araçlar yediemin otoparkında. Ancak alacaklı süresi içinde satış istemeyerek haczin kalkmasına sebebiyet verdiğinden kanun gereği o ana kadarki yakalama-muhafaza gibi giderlerden alacaklının sorumlu olduğunu düzenlenmiş. Ben bu kanun maddesinden yararlanma usulü konusunda fikir talep etmiştim.
Old 08-05-2013, 15:35   #4
olgu

Bahsettiğiniz masraf kalemlerini açarmısınız?
Eğer araçları siz yedieminden teslim almışsanız ilk çekici masrafı, yediemin ücreti size yansıtılamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi