Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma, delil ve mali sonuçları ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2009, 17:47   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma, delil ve mali sonuçları ?

Merhaba,
2,5 yıllık evliyim eşimden boşanmak istiyorum.Düğünde ve nişanda takılan tüm ziynet eşyalarını eşim aldı ve bozdurdu.(kumar borçları için)Bu süre zarfında kumar oynamaya devam edip beni mağdur durumda bıraktı.Kredi kartlarımdaki tüm bakiyeyi kullandı ve ödemedi dolayısıyla bankalardaki sicilim bozulmuş oldu.Ben evlenmeden önce çalışıyordum fakat eşim izin vermediği için evlenince ayrıldım ve bir gelirim olmadığı için ödeyemedim.Eşim iyi bir kazanca sahip fakat şimdiye kadar bütün kazandıklarını babası alıp herşeyi kendi üstüne yapmış şu anda eşime ait hiçbirşey yok.Babasınında herhangi bir mesleği yok.İşçi emeklisi.Yani bu mallar bir işçinin kazanamayacağı değerlerde.Fakat ailesinin bize herhangi bir yardımı olmadı(edinilen malların kira ve faiz geliri gibi)Ayrıca elimde eşimin aileme karşı küfür,hakaret,ve kendisinin kumar oynadığına dair msn yazışmaları var bunlar delil olarak sayılabilirmi?Beni evliliğim süresince maddi manevi zor durumda bıraktığından bu mallar üzerinden tazminat talep edebilirmiyim?Ayrıca kredi kartlarım için dava açıp bankalardaki sicilimi düzeltebilirmiyim?
Uzunca bir soru oldu fakat yanıtlarsanız çok sevinirim.
Teşekkürler...
Old 31-10-2009, 23:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı açacağınız boşanma davasında, kendiniz için nafaka ve bu nafakanın boşanma sonrasında da devamını, maddi ve manevi tazimnat olmak üzere iki tip tazminat talep edebilirsiniz. Nafaka ve tazminat miktarlarında eşinizin gerçek gelir ve mal varlıkları etkili olacaktır. Tahsili ise, icra takibi yolu ile olacaktır.

Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu her tür delil ile ispatlama yoluna gidebilirsiniz. Telefon ayrıntıları, msn görüşmeleri, telefon mesajları, tanık beyanları, savcılık şikayetleri, doktor raporları, mektuplar..delil olabilirler.

Evlilik birliğiniz içinde karşılığı verilerek edinilmiş mallar var ise ve bu mallar eşinizin üzerine ise, bunlar üzerinde tasfiye payı alacağınız mevcuttur. Eşinizin babası üzerindeki mallardan bir şey talep etmek mümkün olmayacaktır.

Eşinizin üzerine olan menkul veya gayrımenkul bir mala, size ait bir para(evlilik öncesi size ait bir mablağ, miras parası, bağış ile sizin olan kişisel bir para) ile somut maddi bir katkı sağlamış iseniz de bunu değer artış payı olarak talep ve dava etmeniz gerekecektir.

Bu iki ayrı tip alacak hakkına ilişin dava boşanmadan ayrı olarak açılır ve mahkemece boşanma gerçekleşince sonuçlandırılabilecektir.

Bunun dışında ziynet eşyalarınızın eşiniz tarafından bozdurulup harcandığını kanıtlayabilmeniz halinde bunların bedellerinin tarafınıza ödenmesine karar verilebilecektir. Bunu da ayrı bir dava olarak açmanız gerekmektedir.

Sayın Katılımcı,

Boşanma ve edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine yönelik ve ayrıca ziynet eşyalarına ilişkin davalarınızda mutlaka doğrudan hukuki destek alınız.Bir avukat ile detay değerlendirmesi yapılmalıdır.

Aksi halde hak kaybına uğrarsınız. Gereksiz masraf yapmamak ve zaman kaybetmemek için profesyonel destek alınız. yoksul iseniz, baro adli yardım servisine ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi