Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alt Kİra, Yapilan Masraflar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2009, 16:03   #1
Av. Burcu

Varsayılan Alt Kİra, Yapilan Masraflar

Merhabalar,
müvekkil mal sahibinden muvafakatname alarak, daireyi yabancı ülke büyükelçiliğine kiralıyor.Büyükelçiliğin isteği üzerine daireye eşyaları alıp nakliyesini ve montajını yapıyor.Bu hizmet karşılığında bedelin kira sözleşmesine ekleneceği ve kira kontratının sonunda eşyaların kiracıya ait olacağı hüküm altına alınıyor.Eklenen madde :
"Vekile( bizim müvekkilimiz) kira sözleşmesi süresince ödenecek miktara daireye vekil tarafından konan ve kiracının isteğine göre alınmış olan mobilya ve eşyanın bedeli de dahil olup, kira sözleşmesi sonunda bu mobilya ve eşyalar , kiracının malı olacaktır. Söz konusu mobilya ve eşyanın listesi ve faturaları da, bu sözleşmeye eklenmiştir.
Bu kira sözleşmesinin herhangi bir sebeple 4 yıldan önce ve fakat 2 yılsan sonra sona ermesi halinde, belirtilen mobilya ve eşyalar , kiracının malı olacaktır." şeklindedir. Şu an mal sahibi kira bedeli düzensiz ödendiği için kiracıyı tahliye ettirmektedir. Müvekkilimiz ise yaptığı masrafları alamamaktadır. Bu konuda deneyimi olan meslektaşların hukuki olarak neler yapabileceğimiz hususunda yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-11-2009, 22:58   #2
av.ozkok

Varsayılan Sayın Av.Burcu

Konuyla ilgili tercih edilebilecek hukuki çözüm yollarının neler olabileceği hususunda bilgi ve deneyim sahibi olan meslektaşlarımızdan yardım istemektesiniz. Açıkçası cevap beklediğiniz konu benim de ilgimi çekti ancak sorunuzun net olmadığını daha doğrusu farklı hukuki terminolojilerin kullanılması sebebiyle sorunuzun da bir kısım yanlış anlaşılmalara müsait olduğunu ve çözüme yönelik yanlış yanıtlara sebebiyet verilmemesi adına sorunuzu detaylandırmanız gerektiğini düşünüyorum...
Öncelikle başlık olarak alt kira ve masraflar kelimeleri seçilmiş ise de; sorunuz içeriğinde sözleşmede vekil ibaresinin geçtiğini ve müvekkilinizin sözleşmeye vekil sıfatıyla taraf olduğu ya da yapmış olduğu masrafları vekil sıfatıyla yapmış olduğu gibi bir anlam çıkarken; bir yandan da, müvekkilinizin mal sahibinden muvafakattane aldığını belirtilmektesiniz. Mal sahibinden almış olduğu muvafakatnamenin de içeriğini belirtmemişsiniz. Bir taraftan da mal sahibinin kiranın ödenmemesi sebebiyle kiracıyı tahliye ettirmek üzere olduğunu belirtmişsiniz. Bildiğiniz gibi sözleşmenin vekil sıfatıyla tarafı olmak ve mal sahibi adına vekilin hareket etmesi, alt kira ilişkisi kurulması ya da kiranın devri, kullanma hakkının devri hususlarının bir birinden tamamen ayrı hukuki kurumlardır ve farklı yasal düzenlemelere tabidir. Bu ise bir çözüm yolu ararken öncelikle muhatap alacağınız şahıs ya da kurumun seçilmesinden izelenebilecek yola kadar bir çok hususun farklılaşmasına neden olabilecektir. Kiranın devrinde
devreden kiracı ile devralan kiracı arasındaki hukuki ilişki alacağın temliki hükümlerine tabi iken alt kira ilişkisinde iki ayrı kira sözleşmesi mevcuttur ve muhatapları farklıdır. Bu anlamda kiranın ödenmemesi sebebiyle mal sahibinin kiracıyı tahliye ettirmek üzere olduğunu belirtirken bu bir alt kira ilişkisi ise kiranın müvekkiliniz tarafından ödenmediği ve müvekkilinizin tahliye edilmek üzere olduğunu anlıyorum..Ancak bir taraftan da müvekkilinizin hiç kira ilişkisine girmemiş salt vekil sıfatıyla hareket etmiş olabilme ihtimali de akla geliyor..Diğer taraftan da eşyalar kiracıya ait olacak ifadesinden müvekkilinizin alt kiraya veren olduğu izlenimi çıkıyor, daha doğrusu yakınmanızdan öyle anlaşılıyor.Bu sebeple doğru çözüm yolu için doğru terminoloji ve daha fazla detay bilgi verirseniz sadece ben değil sanırım bir çok meslektaşım sorunuza cevap bulmak için bilgilerini paylaşabilecektir...
İyi Çalışmalar...
Old 01-12-2009, 09:44   #3
Av. Burcu

Sayın av.ozkok, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Konu ve açıklamanın karmaşık olduğunun farkındayım.Üzerinde durduğunuz hususları elimden geldiğince açıklayacağım.
Şöyle ki; verilen muvafakatname mal sahibi adına hareket etmeye, kira sözleşmesi yapmaya ve kira bedelinin tahsiline yönelik yetkiyi içeriyor.2 ayrı kira sözleşmesi mevcuttur. Birincisi mal sahibi ile yetki verilen x şahsı yani benim müvekkilim arasında. İkincisi ise benim müvekkilim (x şahsı) ve yabancı ülke büyükelçiliği adına bir diplomat arasındadır. Olay içeriğinde ise, müvekkilim mal sahibi ile yaptığı kira sözleşmesinden sonra elçiliğe kiralamaktadır meskeni.Bu durum Alt kira ilişkisidir diye düşünüyorum (Yanlış mı).Sizin düşündüğünüz gibi salt vekil sıfatıyla hareket edilmiş değildir.Kira bedelini kiracı elçilikten alan müvekkilim, mal sahibi ile yaptığı kira sözleşmesindeki miktara uygun olarak yatirması gereken tutarı zamanında mal sahibi hesabına yatırmıyor.Bu nedenle tahliye durumu söz konusu.Anladığım kadarıyla tahliye müvekkilim (x şahsı) adına olacak. Bu durumda kiracı büyükelçiliğin durumu ve benim müvekkilimin kiracının isteğine göre aldığı eve döşenen eşyaların akıbeti ne olacak? Tahliye davası hem kiracı büyükelçiliğe hemde alt kiracı müvekkilime karşımı olacak?
Sanırım daha açıklayıcı olmuştur. Tekrar teşekkürler....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi