Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşe Darp Ve Evin Eşyalarını Habersiz Taşıma Suç Mudur? Ceza Verilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2009, 20:06   #1
Konuk

Varsayılan Eşe Darp Ve Evin Eşyalarını Habersiz Taşıma Suç Mudur? Ceza Verilir Mi?

mrb 1 yıllık evliyim ve eşimin alkollü olduğu bir gün tarafıma şiddet uygulamış ve kaşımı yararak kalıcı bir yara açmaya sebep olmuştur. Olaydan sonra ben baba evine döndüm ve 1 hafta sonra eşimin evimi benden habersiz boşalttıp bana ait bütün şahsi eşyalarımı kaldırdığını öğrendim.Eşim bu yaptıklarından dolayı ne kadar ceza alır ve nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba bana yardım edermisiniz....
Old 23-08-2009, 22:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Halen evli olduğunuzu ve her iki tarafın da henüz bir boşanma davası açmamış olduğunu anlamaktayım.

Darp suçu ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eşiniz yapılacak tahkikat sonucu ceza alabilecektir.

Ve ayrıca en yakın aile mahkemesinden, eşinizin size ve şu an yaşamakta olduğunuz evinize yaklaşmaması, iletişim araçları ile rahatsız etmemesi, şiddete yönelik davranışlardı bulunmaması gibi TEDBİR kararlarını acilen aldırabilirsiniz.

Ortak haneden alınan eşyalarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunsanız da eşler arasında mala karşı suçlarla ilgili cezasızlık hali söz konusudur. Konu ile ilgili bir avukat ile doğrudan görüşünüz.

Bu durumda sizin özel eşyalarınız ve size ait olduğunu iddia ettiğniz eşyalarla ilgili olarak önce tespit istemeniz gerekir.Eşyaları tek tek, adet ve eder olarak dilekçenizde belirtmelisiniz. Eşyaların şu an oldukları yerde yapılacak tespitte özel eşyalarınızın tarafınıza teslimini isteyebilirsiniz. Diğer eşyalar için ise aynen iadelerini mümkün görülmez ise bedelleri toplamının tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz.

Bundan başka, evi terk etmekte haklı oduğunuzu kanıtlayarak, eğer boşanma davası açmayı düşünmüyor iseniz, sadece tedbir nafakası istemli bir dava da açmak mümkündür.

Ancak, şiddet uygulayan eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda onun KUSURLU olduğunu ispatlamalısınız.

Yaşadığınız darp olayı ile ilgili rapor almış iseniz bundan yararlanabilirsiniz. Yine TANIK beyanlarından en yakın akrabalarınız dahil yararlanabilirsiniz.

Bu davanın içinde, kendiniz için öncesinde TEDBİR, boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere YOKSULLUK nafakası talep edilebilir. Yine maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunulabilir.

Bunun haricinde evlilik birliği içinde alınmış bir mal var ise, bunun üzerinde tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Sayın Katılımcı;

Bir avukat vasıtası ile davalarınızı açıp, takip ediniz. Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Maddi durumunuz, avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise ki, bunu kanıtlayarak bulunduğnuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi