Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım Talebinin reddi ve bu kararın tebliğ edilmemesi halinden dosyanın işlemden kaldırılması...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2013, 14:12   #1
CENK AKDUMAN

Varsayılan Adli Yardım Talebinin reddi ve bu kararın tebliğ edilmemesi halinden dosyanın işlemden kaldırılması...

Merhaba meslekdaşlarım...

Bağlı bulunduğum baronun ilgili komisyonu tarafından Adli Yardım talepli olarak görevlendiirldiğim bir boşanma davasına ilişkin olmak üzere açmış olduğum bu istem yönündeki davada, açılma sırasında tarafımdan "Adli Yardım" istemi olduğu dikkate alınarak, harç ve posta pulu adı altında herhangi bir ücret alınmamış, dava dosyam ve delil listem, tevzii bürosunca ilgili mahkemeye gönderilmiştir.

İlgili mahkeme de, dava dosyasının incelenmesi sonrasında Adli Yardım talebimi reddetmiş, bunu tensip tutanağında (06,06,2013 tarihli) karara bağlamış ve özellikle

"2 - Davacı ya iş bu tensibin ve tensip
uyarınca yazılacak muhtıranın derhal
tebliğine,

3- Yazılacak muhtıraya:
a) Muhtıranın tebliğinden itibaren 2
haftalık kesin süre içerisinde eksik 24,30
TL başvurma harcı, 24,30 TL peşin harç ve
130,00 TL gider avansını yatırması, aksi
halde HMK'nun 115/2. ve 120. maddeleri
gereğince dava şartı yokluğu nedeniyle
davanın usulden reddedileceği,....."

demek sureti ile tarafıma muhtıra gönderilmesine karar vermiş ancak yine aynı ve tarafıma tebliğ edilmeyen Tensip tutanağında

"...4- Davacının dilekçesi ekinde muhtıra
tebliği için verilmiş pul veya gider avansı
bulunmadığından muhtıra tebliği mümkün
olmadığı cihetle, muhtıranın davacının
müracaatı halinde kendisine tebliğine,

5 - İş bu işlem tarihinden itibaren 1 ay
içerisinde herhangi bir müracaat vuku
bulmaması halinde davanın 06/07/2013
tarihinde HMK'nun 150/3. maddesi gereğince
işlemden kaldırılmasına,..."

demek sureti ile karar verilmiş, ne bu Tensip tutanağı tarafımıza tebliğ edilmiş ne de muhtıra tebliğ edilmiştir(dosyada masraf yok gerekçesi ile) .

Dolayısıyla da dosyamız işlemden kaldırılmıştır.

Kalem tarafından da bu konuda herhangi bir bildirimde bulunulmadığı gibi (böyle bir zorunluluğumuz yok gibi bir bahane ileri sürülerek) davanın açılması sırasında taraf vekili olarak kaydedilmediğimiz için UYAP üzerinden dosya takibimiz de sağlanamamış, ancak 10,09,2013 tarihinde talep etmemiz halinde UYAP erişimimiz sağlanabilmiştir.

Sorum şu;
Bu durumda tarafımıza tebliğ edilmeyen tensip tutanağı ve buna bağlı muhtıra içeriğine göre başvurabileceğim yol var mı?

Bu sorunumun benzeri ile karşılaşan arkadaşlarımın izlediği yol nedir?

Adli Yardımın reddine ilişkin tek başına kanun yollarına başvurulamayacağı açıkken, özellikle kalemin keyfiyeti ile işlemden kaldırılmasına karar verilen dosyamın tekrar nasıl eski haline getirilebileceği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-09-2013, 14:25   #2
Av. V. Gözde Arıkaya

Adli yardım talebinin incelenmesi

Madde 337 - (1) Mahkeme, adli yardım talebi hakkında duruşma yapmaksızın karar verebilir.

(2) Adli yardım talebinin kabul veya reddine ilişkin kararlara karşı kanun yoluna başvurulamaz. Ancak, adli yardım talebi reddedilirse, sonradan gerçekleşen bir sebebe dayanılarak tekrar talepte bulunulabilir.

(3) Adli yardım, daha önce yapılan yargılama giderlerini kapsamaz.

sayın meslektaşım, adli yardım talebiniz reddedilmiş. kanun gereği bu karar kesin. kanunda da açıkça belirtildiği üzere sonradan gerçekleşen bir nedene dayanarak yeniden talepte bulunabiliyorsunuz. bu durumda sizin dosyanızı eski haline getirmeye çalışmanızdaki hukuki yarar nedir?
Old 10-09-2013, 14:36   #3
CENK AKDUMAN

İlginize teşekkür ederim.

Buradaki en baştaki hukuki yarar tarafıma tebliğ edilmeyen bir karara dayanılarak ortaya çıkan hukuksuzluğu gidermek.

Takdir edileceği üzere Adli Yardım Komisyonu tarafından gönderilmiş olan bu tür dosyalarda, görev anlamında bir sorumluluğumuz olduğu için, anılı tensip tutanağında bilgilendirilmediğimiz ve UYAP üzerinden de kaydımız yapılmadığı için takip edemediğimiz bir dosya için "ilgili avukat müracaat etmemiştir" cihetiyle dosya işlemden kaldırılmış ve tarafımızın müvekkil karşısında sorumluluğu doğurtulmuştur.
Old 12-09-2013, 10:50   #4
avukatselvi

Sayın Meslektaşım,
HMK m323/b uyarınca tebliğ ve posta gideri yargılama gideridir.
m115 (2)gereği dava şartı noksanlığının giderilmesi mümkün ise bunun tamamlanması için kesin süre verilir. Bu süre içinde dava şartı noksanlığı giderilmemişse davayı dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddeder.

Yokluğunuzda verilen sürenin geçerli olabilmesi tebliğ şartına bağlıdır. Mahkeme , harcın tamamlanması için yokluğunuzda dosya üzerinden verdiği ara kararı sonuçlarını da belirterek size tebliğ etmek zorundadır.
HMK m 27 (a)uyarınca hukuki dinlenilme hakkı , yargılama ile ilgili olarak bilgi sahibi olunmasını da içerir.
Tensip 4 ve 5. madde ara kararları yukarıdaki kanun maddelerine ve adil yargılanma hakkına aykırıdır.

Ayrıca, tensip 5. madde ara kararı, HMK m150 de dosyanın işlemden kaldırılmasını gerektiren hallerin hiçbirine uymadığından bu maddeye aykırıdır.Ortada ne duruşmaya gelmeme ne de oturum gününün belirlenmesinin için tarafların başvurması gereken bir hal yoktur.
Dosyanın bu şekilde işlemden kaldırılması ara kararından rücu edilmesini talep etme hakkınızın olduğu kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi