Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım ve davadan vazgeçme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2012, 00:50   #1
Kadir Kara

Varsayılan Adli Yardım ve davadan vazgeçme

herkese şimdiden teşekkürler.adli yardım Bürosu tarafından boşanma davasına avukat olarak görevlendirildim. dilekçemi yazıp davayı açtım ve duruşma tarihini aldım. Lakin duruşmadan 2-3 gün önce müvekkilim ile irtibata geçmek istememe rağmen bir türlü ulaşamadım. duruşma günü mahkemeye giderek kendilerini bekledim. lakin duruşma günü de gelmediler. Ben de boşanma davası şahsa bağlı olduğundan dosyanın işlemden kaldırılmasını sağladım. sonuçta davasından vazgeçmiş olabileceğini hesaba katmam gerekirdi.Adli yardım Bürosu davayı takip etmeyen davacıdan (adli yardım talebinde bulunan) avukata ödenen ücretin geri alındığı yönünde bilgi verdi.kendilerine bunun ile ilgili iadeli posta yolu ile bilgilendirme yaptık.Daha sonradan öğrenmiş bulunmaktayım ki müvekkilimin babası davadan vazgeçirmiş. Sorum ise adli yardım alan kişi herhangi bir mali ceza almaksızın davasından nasıl vazgeçebilir?
Old 03-03-2012, 16:33   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
herkese şimdiden teşekkürler.adli yardım Bürosu tarafından boşanma davasına avukat olarak görevlendirildim. dilekçemi yazıp davayı açtım ve duruşma tarihini aldım. Lakin duruşmadan 2-3 gün önce müvekkilim ile irtibata geçmek istememe rağmen bir türlü ulaşamadım. duruşma günü mahkemeye giderek kendilerini bekledim. lakin duruşma günü de gelmediler. Ben de boşanma davası şahsa bağlı olduğundan dosyanın işlemden kaldırılmasını sağladım. sonuçta davasından vazgeçmiş olabileceğini hesaba katmam gerekirdi.Adli yardım Bürosu davayı takip etmeyen davacıdan (adli yardım talebinde bulunan) avukata ödenen ücretin geri alındığı yönünde bilgi verdi.kendilerine bunun ile ilgili iadeli posta yolu ile bilgilendirme yaptık.Daha sonradan öğrenmiş bulunmaktayım ki müvekkilimin babası davadan vazgeçirmiş. Sorum ise adli yardım alan kişi herhangi bir mali ceza almaksızın davasından nasıl vazgeçebilir?
Sayın Kadir Kara;

Belirttiğiniz durumda Adli Yardım Bürosu'nun, avukata ödenen ücretin başvurucudan iadesini talep etmesi doğru ve yerinde bir uygulamadır. Her ne kadar başvurucunun babasının baskısı bulunsa dahi bu husus, açık ve net bir şekilde ispatlanabilir olmadığı gibi ilgili baroyu da ilgilendirir mahiyette değildir. Temyiz kudretine sahip reşit bir birey başvuruda bulunmasına rağmen davadan vazgeçmiştir. Dolayısıyla, davadan vazgeçmeyi haklı kılacak bir nedenin ortaya çıkmaması durumunda (örneğin alacağa ilişkin açılmış bulunan bir davada alacağın ödenmesi)bedel talebi de hukuka uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Yalnız bir husus dikkatimi çekti: Adli yardım talebinde bulunan davacı duruşmaya gelmediği için her ne kadar duruşma öncesi iletişim kuramamış da olsanız dosyanın işlemden kaldırılmasını sağlamanız, müvekkille -en azından duruşmadan sonra- bir irtibata geçmeksizin tercih ettiğiniz bir işlem olduğundan, müvekkil davaya devam iradesi gösterse idi mesleki ve cezai açıdan sorumluluğunuz söz konusu olabilirdi.

Saygılarımla..
Old 03-03-2012, 19:30   #3
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yalnız bir husus dikkatimi çekti: Adli yardım talebinde bulunan davacı duruşmaya gelmediği için her ne kadar duruşma öncesi iletişim kuramamış da olsanız dosyanın işlemden kaldırılmasını sağlamanız, müvekkille -en azından duruşmadan sonra- bir irtibata geçmeksizin tercih ettiğiniz bir işlem olduğundan, müvekkil davaya devam iradesi gösterse idi mesleki ve cezai açıdan sorumluluğunuz söz konusu olabilirdi.

Sayın Kara, Sayın Ekici çok haklı ve doğru bir noktaya temas etmiş, yaptığınız işlem aslında sizi sıkıntıya düşürebilirdi, benzer bir durumu mesleğe yeni başladığım yıllarda ben de yaşamıştım ve baroyla görüşmüştüm, baro, davayı sürdürmemi, hakimden süre istememi, bu süre zarfında da ulaşamama söz konusu olursa müvekkile ihtar çekerek vekillikten istifa etmemi tarafıma bildirmişlerdi, sonraları bağlantı sağlandığı için bunlar yapmama gerek kalmadı. Neticede müvekkilin iradesi dahası bu yolda yazılı beyanı olmadan dosyayı işlemden kaldırtmanız neyse ki sorun yaratmamış sizin açınızdan. Naçizane her ihtimale karşı yine de müvekkilinizden yazılı bir beyan almanızı öneririm.
Old 03-03-2012, 23:16   #4
Av.Tuğba Göktepe

Daha önce benim başıma benzer bir olay geldi,biz de önce dava açtık,sonra müvekkil davadan feragat etti.Ben adli yardım vekalet ücretini aldım,o da herhangi birşey ödemek zorunda bırakılmadı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi