Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım Tedbir nafakasının tahsili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2011, 15:26   #1
akrd61

Varsayılan Adli yardım Tedbir nafakasının tahsili

Değrli meslektaşlar Adli yardımdan gelen bir boşanma davsında hakim ara kararında tedbir nafakası taelebimizin kabulune kara verdi ve dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmetti,

1)Adli yardımdan gelen dosyalarda , bildiğim kadarıyla sadece yetkilendirdiğiniz hususta hareket edebiliyorsunuz bu nedenle bu nafakanın tahsili için müvekkil yeni bir adli yardım talebinde mi bulunmalı yoksa nafakanın tahsili yetkimiz dahilindemi?

2)Şayet yetkimiz dahilinde ise bu nafakanın tahsili için izlenecek yol nedir?

3)Nafakanın tahsili için müvekkil ile anlaşmak kaydı vakeltname alarak bu nafakayı tahsil edebilir miyiz?
Old 21-03-2011, 16:23   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan akrd61
Değrli meslektaşlar Adli yardımdan gelen bir boşanma davsında hakim ara kararında tedbir nafakası taelebimizin kabulune kara verdi ve dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmetti,

1)Adli yardımdan gelen dosyalarda , bildiğim kadarıyla sadece yetkilendirdiğiniz hususta hareket edebiliyorsunuz bu nedenle bu nafakanın tahsili için müvekkil yeni bir adli yardım talebinde mi bulunmalı yoksa nafakanın tahsili yetkimiz dahilindemi?

2)Şayet yetkimiz dahilinde ise bu nafakanın tahsili için izlenecek yol nedir?

3)Nafakanın tahsili için müvekkil ile anlaşmak kaydı vakeltname alarak bu nafakayı tahsil edebilir miyiz?

1-Yeni adli yardım talebinde bulunmanız gerekir.Görevlendirmeniz sadece boşanma davası için geçerlidir.

3-Edebilirsiniz,ayrı vekametname almanıza da gerek yok bence.Anlaşarak mevcut vekaletnamenizle nafakayı tahsil edebilirsiniz.
Old 22-03-2011, 01:16   #3
av.alper tunker

sayın meslektaşım
yetki sadece boşanma davası için ancak durumu baroya bildirdiğinizde baglantı nedeniyle baro tarafından nafaka alacagı için tekrar görevlendirileceksiniz .
Old 22-03-2011, 09:48   #4
av.gülistan

Varsayılan adli yardım tedbir

sayın meslektaşım sizin yetkiniz sadece boşanma davası için geçerlidir.nafaka talebi için ayrıca yetkilendirilmeniz gerekir.yetki aldığınız da da davaların birleştirilmesini talep edin davanız birleştirme kararı üzerinden devsam eder.
Old 22-03-2011, 12:42   #5
akrd61

Nafaka alacağının tahsili için izlenecek yol hakkında değerli meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum
Old 22-03-2011, 12:50   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan akrd61
Nafaka alacağının tahsili için izlenecek yol hakkında değerli meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum

Elinizde ilam olmadığı için ara kararla ilamsız takip başlatıp borçluya örnek no:7 ödeme emri gönderebilirsiniz.

Borç ödenmediği takdirde uygulamaya göre değişiyor -bazı mahkemeler ceza vermeyebiliyor-ama nafaka yükümlülüğüne uymamaktan dolayı borçlu hakkında icra ceza mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz.

Bir de tedbir kararına muhalefet suçu gerekçesiyle savcılığa şikayette bulanabilirsiniz diye düşünüyorum.Kolay gelsin
Old 22-03-2011, 15:27   #7
Av.ckucuk

Bazı barolarda boşanma davası ve fer'ileri konusunda görevlendirme yapılıyor ve bu durumda ek yetki talebinde bulunmanız gerekmiyor.bence önce bu konuda bağlı bulunduğunuz baro ile irtibata geçmekte fayda var. ayrıca mevcut vekaletname ile hareket edebilirsiniz.eğer müşterek çocuk varsa ve nafaka bağlanmışsa ödeme emrini düzenlerken dikkat etmekte fayda var (tedbiren velayet verilmişse sorun olmuyor ama bu konuda karar verilmemişse doğruluğu tartışılabilir ama uygulamada kendi adına asaleten ve filanca adına velayeten ifadesi kullanılıyor). ayrıca talepte "işleyecek aylar için" ibaresini bazen unutulduğu için hatırlatmakta fayda görüyorum. kolay gelsin.
Old 22-03-2011, 15:37   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Muhtemelen boşanma davası olduğu için müvekkiliniz adına vekalet çıkartmışınızdır.Bu şekilde de vekaleti kullanabilirsiniz,ben kullandım bir sıkıntı olmadı.Ayrıca ben de ödeme emrine .''...TL nafakanın her ay düzenli olarak tahsili ''şeklinde ekleme yapılması hususuna katılıyorum.İcra programlarında çıkmıyor,sıkıntı olabilir.
Old 22-03-2011, 15:47   #9
akrd61

Satın Av.ckucuk, anne için tedbir talebinde bulunmamıştık ,sadece 3 çoçuk için tedbir talep etmiştik.Ayrıca tedbiren velayete ilişkinde bir ara karada yok Şayet baradon bu hususta yetki alabilirsek uygumada ki gibi" çoçukları adına valeyeten ............" ifadesini kullanarak takip yapacağız..
Old 22-03-2011, 16:46   #10
ncoban

Nafaka boşanma davasının ferisi niteliğinde olduğundan dolayı bu durumu da sizin takip etmeniz gerektiği kanısındayım.Şahsen benim bulunduğum ilde adli yardım bu şekilde yürüyor.Ayrıca bir görevlendirmeye gerek kalmaksızın boşanma davası ile birlikte nafaka takibini de biz yapıyoruz.Çünkü yeni bir görevlendirme baro için yeni ücret ödemesi demektir.Sizin baronuzun yaklaşımı nasıl olacak merak ettim.Yeni bir görevlendirme mi verecekler yoksa bu görevlendirme ile devam etmenizi mi isteyecekler?Bilgi verirseniz sevinirim
Old 22-03-2011, 16:54   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği
Adli Yardımın Yapılışı
Madde 6-
e) Görevlendirilen avukat, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümlerine göre işi sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür. Bağlantı ve ilişki bulunsa bile başka dava ve icra takipleri veya benzeri hukuksal işlemler, görev konusu iş kapsamında kabul edilmez.
Old 24-05-2011, 16:17   #12
akrd61

Değerli meslektaşlarım,nafakanın icrası hususunda adli yardım yine bizi yetkilendirdi,ayrıca dava sonuçlandı boşanma ya karar verildi velayet anneye bırakıldı ancak karar henüz kesinleşmedi.Sorum şu boşanma davasında aldığımız vekaletname ile sadece çocuklar için (Annne için istememiştik )tedbir nafakasını icraya koyabilirmiyiz ?
Old 24-05-2011, 22:11   #13
DEMİRCİZADE

Evet, tedbir nafakasını icraya koyabilirsiniz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi