Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmadan vazgeçersem Nafakam kesilirmi?Karşı taraf vazgeçmezse neolur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2012, 21:05   #1
Konuk34

Mesaj Boşanmadan vazgeçersem Nafakam kesilirmi?Karşı taraf vazgeçmezse neolur

Merhabalar,
Kocama boşanma davası açtım.Mahkeme benim ve çocuklarım
için tedbir nafakasına karar verdi.3 aydır nafaka alıyorum.Ev hanımıyım,nafakadan başka gelirim yok.
Kızım asgari ücretle bana destek olmaya çalışıyor.
Diğer çocuğum ise ortaokulda okuyor.
Çocuklarımla oturduğumuz ev eşimin üstüne kayıtlı.
Boşanma kesinleşirse bizi sokağa atacak.Gidecek yerimiz,akrabamızda yok.Çok zorda kaldığımız için açmış olduğum boşanma davasını geri çekmek istiyorum.
Belki evsiz kalmayız umuduyla.
Boşanma davamın reddini talep edersem,boşanmadan vazgeçiyorum dersem mahkemenin bize bağladığı nafaka kesilirmi yada azalırmı,nafakanın durumu ne olur?
Boşanmadan vazgeçtiğim zaman kocam boşanmaktan vazgeçmezse ve boşanma davasını avukatıyla devam ettirirse,
boşanma süreci nasıl ilerler,davanın süresimi uzar,
er yada geç hakim boşanmamıza mı karar verir?
Boşanmanın reddine hangi şartlar altında
hakim karar verir? Davanın reddi yönünde nasıl savunma yapabiliriz?
Bu konuda nasıl bir yol izleyip savunma yapmalıyız?
Eşimin yıllardır süregelen ihaneti ve aile içi şiddet yüzünden boşanmaya karar vermiştim.Ama ihanetini de ispat edemiyorum.Elimizde ihanetini ispat edecek resim,telefon görüşmesi kaydı,yazılı resmi bir delil yok.
Sadece ihanetini gören duyan şahitler var.
Bu şahitler yeterli olurmu onun ihanetini ispat için?
Durumumuz çok hassas ve kritik.
Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum,lütfen.
Sağolun.
Old 17-12-2012, 10:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Açtığınız davayı yürütmek istemiyorsanız feragat yerine davayı takipsiz bırakmanız lehinizedir.Feragat ederseniz bir daha aynı olayları dava konusu yapamaz ve ancak bu tarihten sonra ortaya çıkan olayları dava konusu yapabilirsiniz.

2-Eğer sizin açtığınız davaya eşiniz karşı dava açmamış ise sizin davayı takip etmemeniz sonucu karşı taraf davaya devam edemez.

3-Mahkemece tarafınıza verilen tedbir nafakası dava devam ederken geçerlidir.Takipsiz bıraktınız dosyanın takipsizikten sonra üç ay sonra açılmamış sayılmasına karar verildiğinde tedbir nafakası da sona erecektir.

4-Dava sonuçlanınca dilerseniz nafaka için ayrı bir dava açabilirsiniz.

5-Yine eşinizina adına kayıtlı taşınmaz için aile konutu şerhi verilmesi için dava açabilirsiniz.

6-Sadakate aykırı eylemler her türlü delille ispatnabilir.Tanık,tel kayıtları vb.Yine şiddetin ispatı için her türlü yasal delilden yararlanabilirsiniz.

Dosyanızın bu bakımdan bir avukat tarafından incelenmesi uygun olur.

7-Sonuç olarak davanızı takipsiz bırakmak için özel bir savunma yapmanız gerekmez.Duruşmaya katılmaz veya katılıp takip etmeyeceğinizi söylemeniz yeterlidir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza bir avukat atanmasını istemenizi öneriyoruz.
Old 17-12-2012, 19:49   #3
Konuk34

Soru Boşanmadan Vazgeçtiğimde evimi kaybetmemek için neyapmalıyım?Nafakanın durumu?

Açtığım boşanma davasına eşim karşı dava açmamış.
Onun açtığı karşı boşanma davası falan yok şimdilik.
Sadece ben tek taraflı boşanma davası açmıştım.
oda bu davaya istinaden kendi savunmasını sunacakmış mahkemeye avukatıyla.
Ben bu davayı takipsiz bırakırsam,oturduğumuz evin durumu ne olur?Evden çıkmamız gerekirmi?Ev kocama ait çünkü.evin banka kredisinide ödüyor.Kocam benim takipsiz bıraktığım davaya karşı kendisi sonradan boşanma davası açarsa evin durumu ne olur?Hakim eninde sonunda boşanmaya karar verirmi ve ben çocuklarımla mecburen evden çıkmak zorundamı kalırım?Evde şuanda aile konutu şerhi var.
Ama takipsizlik sonrası boşanma davası açılmamış sayıldığında aile konutu şerhide kalkarmı?
Karşı taraf sonradan boşanma davası açarsa,oturduğumuz eve aile konutu şerhini hakim tekrardan koyarmı?
Çünkü gidecek yerimiz yok.o yüzden evden çıkmamak için açtığım boşanma davasını mecburen takipsiz bırakmak istiyorum.Nafakamın kesilmesinide istemiyorum.
Benim takipsiz bıraktığım dosya 3 ay sonra açılmamış sayılınca tedbir nafakası kesilir demiştiniz.
Peki ben sonradan nasıl Nafaka talebinde bulunacağım?
Karşı taraf boşanmakta ısrar edip bir süre sonra
boşanma davası açarsa,yeniden nafaka alma hakkım olurmu ve bu nafaka ömürboyumu bağlanır yoksa boşanma sonuçlanıncaya kadarmı?
Gelirim yok,çocuklar var.Hakim boşanmadan vazgeçtim diye
tekrar nafaka bağlamazsa neolur? öyle bir karar çıkabilirmi?
Özetle bu kış günü oturduğumuz evden çıkmamak ve yaşamamız için gerekli olan nafakayı sürekli olarak alabilmem için ne yapayım?
Lütfen yardımcı olun.
Old 21-12-2012, 12:55   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Daha önce de belirtildiği gibi evlilik devam ettiği sürece aile konutu şerhi etkisini sürdürür.Boşanmanın kesinleşmesine kadar bu devam eder.Bu süre içinde eşiniz evi sizin onayınız olmadan satamaz.

Siz davayı takipsiz bıraktığınızda eşiniz dava açarsa yine evin hukuki durumu değişmez.Boşanma kararı kesinleşmedikçe aile konutu şerhi sizin onayınız olmadan kalkmaz.

Her durumda evden çıkmanız gerekmez.

Eşiniz elbette istediği zaman boşanma davası açabilir.Fakat her açılan boşanma davası kabul edilecek diye bir kural yoktur.Dava açan davasını ispatlamalıdır.

Eşiniz dava açtığında siz de eşinizin kusurlu olduğu ve davanın reddi gerektiği yönünde savunma yapabilirsiniz.
Bu dava sırasında evin tedbiren size tahsisini ve tarafınıza dava süresince nafaka verilmesini isteyebilirsiniz.

Sizin veya eşiniz tarafından açılmış bir boşanma davası yoksa sadece nafaka talepli dava açabilirsiniz.Bu davada verilen nafaka tedbir nafakasıdır.Boşanma davasını takipsiz bırakmanız nafaka talep etmenize engel değildir.

Boşanma olmadığı ve şartlar aynen devam ettiği sürece tedbir nafakası devam eder.

Bir avukattan doğrudan daha ayrıntılı bilgi almanız yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi