Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

apartman yönetim kurulunun yetkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2012, 14:53   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan apartman yönetim kurulunun yetkisi

arakadaşlar tam yanıtına ulaşamadığım bir sooru var:site yönetimi yönetim kurulu üyelerinden birine mantolama ile ilgili yetki veriyor ve araştırmasını istiyor.Bu emeğine karşılık kendisine bir bedel ödemek istiyorlar.Bunu yönetim kurulu karar verebilir mi?olmaz ise genel giderle başlığı altında bir harcama yetkileri var bu giderlerden karşılayabilirler mi?Ben olmayacağını düşünüyorum.Kat malikleri kurulunun karar alması gerekli bence.Ancak veki,li olduğum site ısrsrla soruyor bana yardımcı olabilir misiniz?
Old 04-05-2012, 15:15   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
arakadaşlar tam yanıtına ulaşamadığım bir sooru var:site yönetimi yönetim kurulu üyelerinden birine mantolama ile ilgili yetki veriyor ve araştırmasını istiyor.Bu emeğine karşılık kendisine bir bedel ödemek istiyorlar.Bunu yönetim kurulu karar verebilir mi?olmaz ise genel giderle başlığı altında bir harcama yetkileri var bu giderlerden karşılayabilirler mi?Ben olmayacağını düşünüyorum.Kat malikleri kurulunun karar alması gerekli bence.Ancak veki,li olduğum site ısrsrla soruyor bana yardımcı olabilir misiniz?

KMK'da ilgili madde şöyledir:

Alıntı:
Madde 40 - Yönetici, kaide olarak vekilin haklarına sahiptir.

Kat malikleri, kendilerine düşen borçları ve yükümleri yönetici tarafından noterlikçe yaptırılan ihtara rağmen vaktinde ve tamamen yerine getirmezlerse, yönetici, hiçbir tazminat ödemeye mecbur olmaksızın, kendine ait sözleşmeyi feshedip yöneticilikten çekilerek bu yüzden uğradığı zararın tazminini kat maliklerinden istiyebilir.

Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret isteyebilir.

Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.
Old 07-05-2012, 08:17   #4
av.yağmur deniz

yönetici değil yalnız arkadaşlar,yönetim kurulu üyelerinden birisi soru konusu olan.Aslında yönetici de yok yönetim kurulu üyeleri ve başkan şeklinde belirlemişler ancak başkan yönetici demk diye düşünüyorum.O hiçbir ücret almıyor ancak üyelerden birisine yaptığı bir işin karşılığında ücret vermek istiyorlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi