Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Sahte Avukat Yakayı Ele Verdi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2007, 22:08   #1
av.sgenc

Varsayılan Sahte Avukat Yakayı Ele Verdi

Sahte Avukat Yakayı Ele Verdi;
Avcılar'da bir ihbar üzerine harekete geçen polis, bir avukatlık bürosuna baskın yaptı. İçeride bulunan 42 yaşındaki Tahir Aslan gözaltına alındı. Aslan'ın, İstanbul Barosu Avukatlarından Murat Polat adına düzenlenmiş diploma üzerine kendi resmini yapıştırarak vatandaşları dolandırdığı ve hatta ilk mahkemelere girdiği öğrenildi.

Sahte avukat Aslan'ın daha önce de Kadıköy ve Ümraniye'de avukatlık bürosu açtığı ve her büro da sadece 3 ay kaldıktan sonra taşındığı belirtildi.

Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı sivil ekipler, bir ihbar üzerine Merkez Mahallesi Reşitpaşa Caddesi Tıpatan Sokak'da bulunan avukatlık bürosuna giderek, bir dava vereceklerini, bununla ilgili bilgi alacaklarını söylediler. Bunun üzerine kendini avukat Murat Polat olarak tanıtan kişi, 'yardımcı olacaklarını' söyledi. Şahsın kendini avukat olarak tanıtması üzerine ekipler, gözaltına alarak Avcılar Polis Merkezi'ne getirdiler. Yapılan üst aramasında sahte avukatın gerçek kimliğinin 42 yaşındaki Tahir Aslan olduğu öğrenildi.

Sahte avukat Aslan'ın büroya astığı Murat Polat adına düzenlenmiş 1989 İstanbul Üniversitesi mezunu olan diplomaya kendi resmini yapıştırdığı ortaya çıktı. Gelen müşterilere vermek üzere üzerinde cep telefonunun bulunduğu kartvizitler de ele geçirildi. Tahir Aslan'ın bürosunda bulunan diploma, kartvizitler ve vergi levhasına el konuldu. Gözaltına alınarak Avcılar Polis Merkezi'ne getirilen Aslan ilk ifadesinde, "Geçmiş yıllarda 3 ay bir avukatın yanında çalıştım. Oradan ayrıldıktan sonra da böyle bir yola başvurdum" dediği öğrenildi.

Sahte avukat Tahir Aslan'ın daha önce Kadıköy ve Ümraniye'de de büro açtığı, her iki büroda da 3 ay kaldıktan sonra kapattığı öğrenildi. Aslan'ın ayrıca aldığı davaların ilk duruşmasına da katıldığı ondan sonra o bölgeyi terk ettiği belirtildi. (Doğan Haber Ajansı)
http://www.haberler.com/sahte-avukat...-verdi-haberi/
Old 14-03-2007, 23:18   #2
ebrus

Site yöneticilerimiz kızacaklar bana amaBETER OLSUN. İYİ OLMUŞ. ÇOK SEVİNDİM YAKALANDIĞINA
Old 14-03-2007, 23:48   #3
Armağan Konyalı

Sayın ebrus

Site Yöneticileri neden kızsın? Yerden göğe haklısınız.
Old 15-03-2007, 00:18   #4
Tractatus

Heralde Türkiye'de sahtesi en fazla olan meslek avukatlıktır. Kim bilir kaç sahte "meslektaşımız" piyasada yakalanmadan iş yapıyordur. Bence bu tesadüfen yakalananlar, yakalanmayanların %1'i bile değildir.
Old 15-03-2007, 10:45   #5
Av.Mehmet Yılmaz

Bizim ki gibi küçük şehirlerde, avukatlar birbirlrini tanır, en azından göz aşinalığı vardır. Ama büyük şehirlerde sahte avukatın tespitinin zor olacağını düşünüyorum. Bana şimdiye kadar gerek Samsun içinde gerekse Samsun dışında hiç bir duruşmada veya kalemde kimlik soran olmadı mesela.
UYAP ile birlikte biraz daha zorlaşmıştır diye tahmin ediyorum.
Old 15-03-2007, 10:58   #6
ayselari

Barolara çok iş düşüyor bu konuda. Alınan duyumları ve ihbarları değerlendirmeliler.Ama maalesef daha reklam yasağına aykırı davrananları uyarmıyorlar bile.. Dilekçeleri görüyorsunuzdur, meslektaşlarımızın bir kenar süsü yapmadığı kaldı. Nedir bu gösteriş merakı anlamıyorum. Kediler gibi büyük görünüpkorkutmaya mı çalışıyorlar?
Bu olayda da üç ay çalışıyor olması ilginç. Demek ki ortaya çıkması bu kadar zaman alıyor.Her davada karşı tarafı Barolardan soruşturacağız bir de demek ki..
Old 19-03-2007, 13:08   #7
haklaw

Ben artık sahte avukat haberlerinin azalacağını hatta hiç kalmayacağını düşünüyorum.
Bir işin sahtesi yapmak için o işten belli bir menfaat elde etmek gerekir.Oysa avukatlık artık o kadar cazip değil.Malumunuz üzere bu meslek cmuk, hmuk derken darbe üstüne darbe yedi.
Bu sahtecilik işleri ile uğraşan arkadaşlar gözlerini başka alanlara dikmişlerdir.
Old 19-03-2007, 13:42   #8
Av.Yüksel Eren

"Geçmiş yıllarda 3 ay bir avukatın yanında çalıştım. Oradan ayrıldıktan sonra da böyle bir yola başvurdum" demiş kendisi. Bir avukatın yanında 3 ay çalışmakla bu iş yapılabiliyorsa bizler 15 yıl boşuna zaman kaybetmişiz anlaşılan
Old 22-03-2007, 15:44   #9
Noyan Yiğit

Sahte Avukat tutuklandı mı acaba ? Yoksa başka yerde başka bir büroda işine devam mı ediyor merak ettim doğrusu.
Old 23-03-2007, 00:46   #10
Av. Mehmet Demirezen

Bu adamın kadıköyde açtığı iddia edilen büro tam evimin karşısında idi. Her halinden bir avukatın yapmayacağı davranışlar sergiliyordu.Her fırsatta avukat!! kimliğini ön plana çakırmaya çalışıyordu

Daha sonra yaptığımız ufak bir çalışmayla avukat olmadığını anladıktan sonra baroya gerekli başvuruyu yaptık.Ancak çok geçmeden adı geçen şahıs kendi adını verdiği avukatlık bürosunun bir sokak ötede şubesini de açtı( anlaşılan işler iyi gidiyordu )

Yaklaşık 8 ay önce burada mali polis tarafından arandığını duyunca apartopar kaçtı.

Şimdi haberi okuyunca şaşırdım, cahil cesareti bu olsa gerek.

Saygılar
Old 09-04-2007, 02:57   #11
gençhukukçu54

ya merak ettiğim bir konu ile alakalı olduğu için burda soruyorum.
bu adamın avukat sıfatıyla katıldığı davlar,kesinleşen kararlar ne olacak?
örnek ile daha iyi anlatırım sanırım meramımı;benim arsa davama sahte bir avukat baktı diyelim ve kazanamadı davayı.karar kesinleşti ve üzerinden 1.5 yıl geçtikten sonra bu kişinin gerçek avukat olmadığı ortaya çıktı bu durumda benim kaybettiğim dava veya kesinleşen kararın hükmü ne olacak???
Old 09-04-2007, 10:14   #12
Av.K.P

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu 445.maddeye göre "Vekil ve mümessil olmayan kimseler huzuriyle davanın rüyet ve hükmedilmiş olması" iadei muhakeme sebebidir.
Old 09-04-2007, 23:41   #13
mitrha

peki,sahte avukatın baktığı davalar iadeyi muhakeme sebebi.ama diyelim ki bu sahte avukatın müvekkili anayasa mahkemesine başvursa ve başvurusu reddedilse,sahte avukat olduğunu öğrendikten sonra tekrar 10 yıl beklemeden başvuru yapabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi