Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava devam ederken vefat eden müvekkile ait reddi miras sgk ilaç alacakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2023, 00:44   #1
speedylawyer01

Varsayılan Dava devam ederken vefat eden müvekkile ait reddi miras sgk ilaç alacakları

Merhaba kıymetli meslektaşlarım değerli üstadlarım. Gerek forumda gerek ise diğer alanlarda sorumun cevabını bulamadığım için sizleri rahatsız etmek durumunda kaldım. Olayı kısaca özetlemek istersek
Müvekkil için Sgkya belirsiz alacak davası şeklinde kanser ilaçlarının karşılanması için ihtiyati tedbirli bir dava açtık. Tedbiri aldık ve müvekkil ilaçları kullandı iyiye gitti ancak yaklaşık 10 ay sonra vefat etti. 9 adet mirasçısı var ve bu mirasçılar aracılığıyla davaya devam etmeye çalışıyorum. 3 aylık reddi miras süresi geçmiş bulunmakta. Bilirkişi raporu ise olumsuz nitelikte düzenlendi. Araştırmama rağmen sorumun cevabını bulamadım. Mirasçılar bu dava devam ederken bu durumun tereke aleyhine borç teşkil edeceğine binaen mirasın hükmen reddini isteyebilir mi?
Bilirkişi raporunun aksine kemoterapi ile eşdeğerde bulunan immünoterapi(akıllı ilaç tedavisi)nin doktor tavsiyesi ile yapılmasından dolayı sadece bilirkişi raporu ile aleyhe karar kurulabilir mi?
Ayrıca bu hususta yüksek mahkeme kararları var mıdır? Ben pek bulamadım. Biraz fazla soru sorduğumun farkındayım. Yardımcı olacak, olmak isteyen bütün meslektaşlarıma üstadlarıma teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim
Saygılarımla
Old 10-11-2023, 11:39   #2
orthia

Selamlar meslektaşım, ben de benzer şekilde ama "kurum işleminin iptali ile ilaç bedellerinin ödenmesi" talepli Temmuz ayında bir dava ikame etmiştim. Tedbiren ilaç bedellerinin 6 ay boyunca ödenmesine karar verilmişti. Önümüzdeki hafta ilk duruşması olacaktı ancak müvekkil ilacı ancak 3 ay kullanabildikten sonra geçtiğimiz günlerde maalesef vefat etti. Konuyu araştırdığımda yerel mahkemelerin ve Bam ın lehe pek çok kararı olduğu ancak Yargıtay'ın nihai olarak "her ne kadar sosyal devlet ilkesi olsa da bu ilaç hastayı iyileştirecek mi sorusunun cevabına göre karar verilmeli" şeklinde "üstüne söylenecek çok şey olan" aleyhe içtihatları olduğunu gördüm. İşin aciliyeti gereği günlerce bir araştırmam olamadı ama edindiğim izlenim, bu davalar Yargıtay aşamasına dek lehe, Yargıtayda ise aleyhe neticeleniyor. Tutar yüksek ise murisin aktif ve pasifine göre hükmen red yoluna gidilebilir belki ama mirasçılar bu kanser ilacı davasına dahil olduktan sonra hükmen red yoluna gidebilir mi acaba ? --- Benim de merak ettiğim bir husus var. Acaba kurum işleminin iptali talepli davada, davacı vefat ettiğinde dava konusuz kalır mı ? Yoksa tedbir kararına istinaden ödenen 3 aylık ilaç bedeli açısından dosya mirasçılara sirayet eder mi ? Ben de vefat yeni olduğu için mirasın gerçek reddini düşünüyordum. Araştırırken mesajınızı gördüm. Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar..
Old 10-11-2023, 11:46   #3
orthia

Bilirkişi raporunun aksine kemoterapi ile eşdeğerde bulunan immünoterapi(akıllı ilaç tedavisi)nin doktor tavsiyesi ile yapılmasından dolayı sadece bilirkişi raporu ile aleyhe karar kurulabilir mi?

*Bu hususta da ilaç için Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu'nun endikasyon dışı ilaca onay/uygunluk verip vermediğinin belirleyici olabileceğini düşünüyorum. İyi çalışmalar
Old 10-11-2023, 11:59   #4
speedylawyer01

Cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım. Sormuş olduğunuz soru benim içinde bulunduğum durum ile aynı. Dava devam ederken müvekkilin vefatı halinde mirasçılar takibini yapmaz ise ve ayrıca reddi miras yapılırsa hakim dosyaya bir temsilci ataması yapıyor ve dosya o şekilde devam ediyor. Mirasçılar dosyaya dahil olmazsa ve mirası da reddetmez ise bu terekenin bir pasifi niteliğinde olacaktır. Bu da mirasın hükmen reddi imkanını doğurabilir (1/5 yıl). Ancak bu son hükmen reddi kısmında tam emin değilim

Alıntı:
Yazan orthia
Selamlar meslektaşım, ben de benzer şekilde ama "kurum işleminin iptali ile ilaç bedellerinin ödenmesi" talepli Temmuz ayında bir dava ikame etmiştim. Tedbiren ilaç bedellerinin 6 ay boyunca ödenmesine karar verilmişti. Önümüzdeki hafta ilk duruşması olacaktı ancak müvekkil ilacı ancak 3 ay kullanabildikten sonra geçtiğimiz günlerde maalesef vefat etti. Konuyu araştırdığımda yerel mahkemelerin ve Bam ın lehe pek çok kararı olduğu ancak Yargıtay'ın nihai olarak "her ne kadar sosyal devlet ilkesi olsa da bu ilaç hastayı iyileştirecek mi sorusunun cevabına göre karar verilmeli" şeklinde "üstüne söylenecek çok şey olan" aleyhe içtihatları olduğunu gördüm. İşin aciliyeti gereği günlerce bir araştırmam olamadı ama edindiğim izlenim, bu davalar Yargıtay aşamasına dek lehe, Yargıtayda ise aleyhe neticeleniyor. Tutar yüksek ise murisin aktif ve pasifine göre hükmen red yoluna gidilebilir belki ama mirasçılar bu kanser ilacı davasına dahil olduktan sonra hükmen red yoluna gidebilir mi acaba ? --- Benim de merak ettiğim bir husus var. Acaba kurum işleminin iptali talepli davada, davacı vefat ettiğinde dava konusuz kalır mı ? Yoksa tedbir kararına istinaden ödenen 3 aylık ilaç bedeli açısından dosya mirasçılara sirayet eder mi ? Ben de vefat yeni olduğu için mirasın gerçek reddini düşünüyordum. Araştırırken mesajınızı gördüm. Faydalı olması dileğiyle, iyi çalışmalar..
Old 10-11-2023, 12:01   #5
speedylawyer01

Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu ilaca onay ve uygunluk verdi meslektaşım. Bilirkişi raporu ise 1.5 sayfadan oluşuyor. Rapora itiraz edeceğim. Çünkü araştırmam sonucu gördüğüm bütün raporlar minimum 10-15 sayfadan oluşuyor.
Teşekkür ederim

Alıntı:
Yazan orthia

*Bu hususta da ilaç için Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu'nun endikasyon dışı ilaca onay/uygunluk verip vermediğinin belirleyici olabileceğini düşünüyorum. İyi çalışmalar
Old 02-03-2024, 22:31   #6
Kübra987

Alıntı:
Yazan speedylawyer01
Cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım. Sormuş olduğunuz soru benim içinde bulunduğum durum ile aynı. Dava devam ederken müvekkilin vefatı halinde mirasçılar takibini yapmaz ise ve ayrıca reddi miras yapılırsa hakim dosyaya bir temsilci ataması yapıyor ve dosya o şekilde devam ediyor. Mirasçılar dosyaya dahil olmazsa ve mirası da reddetmez ise bu terekenin bir pasifi niteliğinde olacaktır. Bu da mirasın hükmen reddi imkanını doğurabilir (1/5 yıl). Ancak bu son hükmen reddi kısmında tam emin değilim

Merhaba, şuan bende aynı durum içersindeyim. Dosya bilirkişi aşamasındayken vefat gerçekleşti maalesef. Reddi miras yaptıracağım müvekkillere. Ancak temsilci atanıp dosyaya devam edilmesi durumunu anlayamadım. Kimi temsilci olarak atıyorlar? Dava devam etse de reddi miras yapan mirasçılardan talepte bulunulamayacak zaten değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi