Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

zina davasında tazminat talebi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-06-2010, 08:50   #1
Konuk-çaresiz

Varsayılan zina davasında tazminat talebi

eşimin beni 2 ay önce aldattığını öğrendim. şüphelerim uzun zamandır vardı, fakat elime bilgisayar yazışmaları ve msn kayıtları geçince emin oldum. şimdi öğrenmek istediğim konu ise; beni aldattığı bayan evimize giren çıkan arkadaşım ve bu beni manen çok fazla yararladı üstelik kendiside evli. yaklaşık 1 yıldır ilişkileri olduğunu ve arkadaş çevresininde bunu bildiğini yazışmalarından anlamış bulunmaktayım.çocuğumuz yok halen borcunu ödemekte olduğumuz ortak bir evimiz var. eşim ihaneti öğrendiğimden haberi yok çünkü geçen bu süre zarfında evliliğimizi kurtarmaya çalıştım fakat artık psikolojik olarak dayanacak gücüm kalmadı. kendisinden nafaka talebim olmayacak fakat dava açarsam mevcut şuanda oturduğumuz evi alabilirmiyim ayrıca tüm geleceğimi mahveden ve onurumu zedeleyen bu bayana da tazminat davası açma hakkım varmı. ayrıca şuanda çalışıyorum bu tazminat davalarımı etkilermi
teşekkür ederim
Old 16-06-2010, 20:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açıp eşinizin boşanmaya yol açan olaylardaki kusurlu eylemlerini kanıtlamanız halinde boşanmaya karar verilecektir.Davada koşulları varsa kişilik haklarınızın saldırıya uğraması sebebei ile manevi,mevcut ve gelecek menfaatlerinizin zarar görmesi sebebi ilemaddi tazminat talep edebilirsiniz.Yine dava sırası ve sonrası için koşulları varsa nafaka talep edebilirsiniz.

Eşiniz ile birlikte malik olduğunuz taşınmazın tamamına sahip olmak için herhangi bir yasal olanak bulunmamaktadır.Bu tarafların anlaşması ile ancak mümkün olabilir.

Koşulları varsa katkı payı veya katılım alacağı için dava açmanız mümkün ise de zaten malik olduğunuz için buna gerek kalmayacaktır.

Boşanmaya karar verildiğinde lehinize tazminat kararı verilecek ise bu miktarın tahsili için icra takibi yapabilir ve ödenmemesi durumunda eşinizin payını haczedebilir ve satışını isteyerek tahsili sağlayabilirsiniz.

Boşanmanın kesinleşmesi üzerine müşterek taşınmazın ortaklığının giderilmesine karart verilmesi talepli dava açabilir,satılına karar verildiğinde ihaleye katılabilirsiniz.

Doğrudan evin size verilmesini isteyemezsiniz.

Eşinizin birlikte olduğu kişiye tazminat davası açmanızda bir engel bulunmamaktadır.Hekes herkese dava açabilir.

Evliliğin tarafı olmayan kişiye dava açılabileceği ve tazminat kararı verilebileceğine ilişkin Yargıyat kararları mevcuttur ve konu hala ciddi tartışmaların yapıldığı bir alan olma özelliğini korumaktadır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi