Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vesayetin Kaldirilarak Velayetin Tevdii

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2018, 17:06   #1
Av.Nur

Varsayılan Vesayetin Kaldirilarak Velayetin Tevdii

Merhaba,

Müvekkilim 14-15 yaşında iken evlilik dışı çocuk doğuruyor.Baba tutuklanıyor ama çocuğu da tanıyor.Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti annede olduğu ve anne 18 yaşından küçük olup,kendi annesinin velayetinde olduğu için doğan çocuğa A şehrinde bir vasi atanıyor. Ancak çocuk doğduğu günden itibaren anne ile birlikte B şehrinde yaşıyor.Şimdi aradan 4-5 yıl geçmiş.Baba ceza evinden çıkıyor,anne reşit oluyor ve evleniyorlar.
Anne babanın vasi kararından haberleri yokmuş.Bir iş için nüfus kaydı aldıklarında haberleri oluyor.Anne adli yardıma müracaata ediyor,vekil olarak görevlendirildim.

Yaptığım araştırmalar sonucunda vesayetin kaldırılması ve velayetin tespiti veya tevdii şeklinde dava açmam gerektiğini anladım. Vesayetin kaldırılması vasi kararı veren A şehrindeki Sulh Hukuk Mahkemesi'den istenecek. Ancak çocuk ve ailesi benim de bulunduğum B şehrinde yaşıyor.Yani vesayet makamı başka bir ilde,dolayısı ile yetkili mahkeme başka bir ilde olduğu ve adli yardımdan geldiği için benim o ilde dava açmam mümkün değil. Ben de bulunduğumuz yer Aile Mahkemesi'nde vesayetin kaldırılarak velayetin tarafımıza tevdii diye dava açmayı düşünüyorum.En fazla Aile Mahkemesi vasi kararının kaldırılması için tarafımıza süre verir diye düşünüyorum. Ancak doğru mu düşünüyorum,bu şekilde Aile Mahkemesi'nde açacağım dava yanlış mı olur emin değilim.

Ayrıca adli yardımdan sadece anne için görevlendirilmişim.Oysa evlilik birliği içinde velayet anne babada ortak olduğu için baba adına da görevlendirilmem gerekirdi diye düşünüyorum.Sadece anne adına dava açsam yanlış mı olur bilemedim.Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Herkese iyi çalışmalar.
Old 07-06-2018, 11:03   #2
Av. Hatun Olguner

Vesayet mahkemesi sonradan yetkisiz duruma düşmüş olduğuna göre yetkili mahkemeye başvurup dosyanın yetkisiz mahkemedem yetkili mahkemeye gönderilmesini isteyebilirsiniz. Mahkeme emniyet araştırmasıyla yetki durumunu belirledikten sonra vesayeti kaldıracaktır. Vesayet kalktığında çocuk anne babanın velayetine girecektir. Bunun için dava açma gereği olmadığını düşünüyorum.
Old 07-06-2018, 13:18   #3
Av.Nur

Avukat Hanım teşekkür ederim yardımınız için.Ben de evlilik birliği içinde velayetin anne ve babada olduğunu,bu durumun tespiti ile sadece vesayetin kaldırılması için dava açmanın yeterli olacağını düşündüm.Ancak burada yetki sorunu gündeme geliyor.

MK 411.maddesinde vesayet işlerinde yetkinin küçüğün yerleşim yerindeki vesayet dairelerine ait olduğu,412.madde de vesayet makamının izni olmadan vesayet altındaki kişinin adresinin değiştirilemeyeceği belirtiliyor.Bu nedenle bulunduğumuz yer değil de vesayet kararı veren ilde dava açılması gerektiğini düşündüm.O zaman da görev adli yardımdan geldiği için yetki alanı dışında oluyor.
Old 08-06-2018, 14:37   #4
Av. Hatun Olguner

siz çocuğun ve ailesinin sizin yaşadığınız şehirde (B şehrinde) yaşadığını yazmışsınız. Bu nedenle b şehri vesayet mahkemesi yetkilidir. Benim baktığım bir davada kısıtlı başka ilçedeyken
eşi ile barışmış ve adanaya taşınmıştı. Vesayetin kaldırılmasını vesayet kararı veren mahkemeden istedim. Adanaya taşındıkları için
yetkisizlik kararı v erdi mahkeme ve dosya adanaya gönderildi. Adana vesayet mahkemesi vesayeti kaldırdı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi