Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız işgale dayalı meni müdahale davasında keşif gerekli midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2009, 22:11   #1
advokat34

Varsayılan Haksız işgale dayalı meni müdahale davasında keşif gerekli midir?

Herkese merhaba.
Müvekkilenin eşi 1998'de yapmış olduğu 2 katlı binanın bir dairesi için davalı ile harici gayrımenkul satış sözleşmesi yapmış, paranın bir kısmını almış kalanını da tapu verildiğinde ödenecektir diye yazmışlardır. Müvekkilenin eşi, binanın ruhsat işleri hakkında belediye ile yaşadığı problemler nedeniyle bugüne kadar kat irtifakına geçememiş ve davalıya tapusunu verememiştir. Harici gayrımenkul satış sözleşmesi geçersiz olduğundan ve davalı tapu iptali ve tescil talep edemeyeceğinden edimlerin iadesi yoluna gidilecektir. Asıl sorun bundan sonrası!!
Müvekkilenin eşinden bu yerin tapusu oğluna devrediliyor, 4 yıl sonra da oğlundan müvekkileye tapu devrediliyor. 2009'un şubat ayından bu yana tapu maliki olan müvekkile, herhangi bir kiracılık ilişkisi olmayan davalıya karşı haksız işgalden dolayı meni müdahale davası açıyor.
Sorum: Böyle bir durumdan kaynaklı haksız işgale dayalı meni müdahale davasında keşif gereklimi dir? Davanın ilk duruşmasında hakim, böyle bir durumda keşif gerekli mi değil mi diye tereddüt edince merak ettim! Bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar...
Old 19-11-2009, 00:18   #2
dadaş

Sayın Eylül,haksız işgalden kaynaklanan meni müdahale davalarında eğer gayrimenkul üzerinde kullanımla ilgili bir iddia var ise yada bir ihtilaf var ise,şayet taraflar keşif talebinde bulunmuşlar ise genelde hakim keşif kararı veriyor.Tapu iptal ve tescili yada bedelin talebi söz konusu olduğunda hakimler genelde keşif kararı vermiyorlar.en azından benim girdiğim bikaç davada bu böyle oldu.Ancak burada haksız işgal iddiası olduğundan bence hakim yerinde görmek için keşif kararı verecektir diye düşünüyorum.
Old 19-11-2009, 11:28   #3
lawyer beyaz

fuzuli şagil ve meni müdahale davasında hakim keşfe gider diye düşünüyorum, fakat her zaman gidilir mi vs. bilmiyorum fakat bir dosyamda gitmişti
Old 19-11-2009, 11:41   #4
Yücel Kocabaş

Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulsaydı keşif yapılmadan şu numaralı bağımsız bölüm denilerek tapuya yollama yapılarak karar verilebilirdi.

Henüz kat irtifakı dahi kurulmadığına göre davalının satın aldığı daire resmen belli değildir. Keşif yapılarak müdahale edilen yerin tarif edilerek ölçülü krokisinin düzenlenmesi gerekir. Bu , kararın infazı için gereklidir. Diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi