Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilimiz olan dershanenin tahliyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2010, 10:56   #1
ozguruyumaz

Varsayılan Müvekkilimiz olan dershanenin tahliyesi

Merhaba arkadaşlar müvekkilimiz dersanecilik yapıyor ve bina sahibi dersaneyi çıkarmak istiyor, kira kontratı 30.04.2010 tarihinde bitiryor ancak dersane yeni binaya 01.07.2010 tarihinde taşnacak ve bu sürede kira kontratını yenilemek istemiyoruz kira kontratı bitmeden 15 gün önce boşaltacağımıza dair ihtar çeksek 7. aya kadar binada kalmamızı sağlayabilir miyiz veya ses çıkarmayarak kira kontratının yenilenmesini sağlasak 7. ay gelmeden ihtar çeksek diğer ayları ödemek zorunda kalır mıyız en pratik yol nedir; bir de öğretim kurumu olduğu için tahliyeye dair özel koruyucu bir hüküm var mıdır; varsa nedir ? şimdiden sağolun yorumlarınız için....
Old 08-04-2010, 11:48   #2
avgubse

sayın ozguruyumaz 30.04.2010 tarihinde hiç bir işlem yapmaz iseniz kira kontratı kendiliğinden uzamış olur sizin 7 aydaki tahliyeniz ise kiracının kira dönemi bitmeden kiralananı tahliye etmesi demektir.böyle zamansız tahliye durumlarında ise kiralayan kalan dönem tüm ayların kirasını değil , kiralananı bir başka kiracıya kiraladığı döneme kadarki kiraları (daha düz bir ifade ile kiralanan boş kaldığı süre boyuncaki kiraları) isteyebilir.bununda belli şartları vardır.Mülk sahibi kiracı çıktıktan sonra elinden gelen çabayı gösterip kiralananı kiraya vermeye uğraşmalıdır.hatta siz boşaltırken yeni bir kiracı bulup çıkarsanız daha iyi olur..iyi çalışmalar..
Old 08-04-2010, 11:58   #3
ozguruyumaz

Peki hocam bu aradaki sürede yani 7. aydan önce yine ihtar çekmek gerekiyor mu, zaten şehir merkezinde bi ryer hemen bulunur kiracı sorun değil yani bizim için en pratik olanı kontratın yenilenmesini sağlayıp sonra da kiracı bularak ayrılmak şeklinde olur anladığım kadarıyla .... yorumlarınız için teşekkürler
Old 08-04-2010, 12:14   #4
avgubse

ben olsam tahliyeden 1 ay önce ihtar çekip yeni kiracı bulmaya başlamasını sağlardım .bu ihtar hem sizin kiralayanın zarara uğratmak istemediğinizi dolayısı ile iyiniyetli olduğunuzu da gösterir..
Old 08-04-2010, 15:52   #5
Admin

Bir sözleşmenin şartları ve bir süresi vardır. O süre boyunca herkes o sözleşmenin şartları ile bağlıdır, hiçkimse canı istediği zaman sözleşmeyi sona erdiremez.

Kira sözleşmenizi bir yıllık yapmışsınız, bu bir yıl boyunca sözleşme ile bağlısınız. 6570 sayılı yasanın 11. maddesi size kiracı olarak sözleşmenin sonunda bu sözleşmeyi dilerseniz 1 yıl boyunca uzatma hakkı veriyor. İşinize geliyorsa bu hakkı kullanırsınız ve o zaman 1 yıl daha sözleşme ile bağlı olursunuz, işinize gelmiyorsa madde şartlarına uygun olarak ihbarda bulunup, süre sonunda sözleşmenizi sonlandırırsınız.

Sizin işinize sözleşmenin 7 ay uzamış olmasının gelmesi, 7 ay sonra canınızın istediği gibi sözleşmeyi sonlandırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Siz sözleşmeyi uzatmaya karar verseydiniz ve 7 ay sonra ev sahibi "ben şimdi vazgeçtim, yarın çık deseydi" yaptığı ne kadar uygunsuz olursa, sözleşmeyi uzattıktan 7 ay sonra "yarın ben çıkıyorum" derseniz sizin yaptığınız da o kadar uygunsuz ve ayrıca da hukuka aykırı olur. Böyle bir durumda iyiniyetten bahsetmek de kanaatimce mümkün değildir.

Kira sözleşmesinin kiracı tarafından süresinden önce haksız olarak fesh edildiği durumlarda neler olacağına ilişkin konular THS'de defalarca konuşuldu, forumda araştırırsanız sonuçları hakkında detaylı bilgi edineceğinize eminim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi