Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

üvey oğlum babasına bana şiddet uyguluyor ve evi yakacağını söyluyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2010, 15:34   #1
konuk

Soru üvey oğlum babasına bana şiddet uyguluyor ve evi yakacağını söyluyor

ben 5 yıllık evliyim eşimin ve benim 2ci evliliğimiz 3çocuğu var ilk eşinden en küçüğü bizimle kalıyor 21 yaşında erkek evde sürekli baskı ve dövüş çıkartıyor babası kovuyor babasını dövüyor beni tehtit ediyor üzerime yürüyor hakaret ediyor bu ev benim defolun yoksa evi yakarım diyor biz 55 yaşındayız evde eşime kız kardeşlerine eşimin annesi olmak üzere 4hisse ama biz oturuyoroz kayın validemde sakat ben bakıyorum üvey oğlumda bazen annesine gidiyor annede evli onun kuralları ağır gelince buraya gelip bizi huzursuz ediyor oturduğumuz eve gelmesini istemiyoruz ne yapa bilirim
Old 10-08-2010, 18:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşinizin ilk evliliğinden olan yetişkin çocuğunun size ve eşinize yönelik eylemleri suç teşkil etmektedir.Bu konuda şikayet hakkınızı savcılığa verilecek bir dilekçe ile kullanabilirsiniz.Savcılık aşamasında hukuki destek için barodan tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.Çok kısa süre içinde bir avukat size yardımcı olacaktır.Barodan avukat talep ettiğinizi karakola veya savcılığa bildirmeniz yeterlidir.

Savcılık gerekli soruşturmayı yaptıktan sonra koşulları varsa ceza davası açacaktır.

2-Yine sözkonusu eylemler korku ve şiddete yönelik davranışlar olup bu davranışların yasaklanması ve ilgilinin müşterek konuttan uzaklaştırılması talepli olmak üzere en yakın aile mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz.Karar kısa sürede verilecek olup koruma kararına uymayan aile bireyi hakkında sadece tedbire uymamak nedeni ile 3 aydan 6 aya kadar hapis istemli ceza davası açılabilecektir.

Her iki yasal olanaktan ayrı ayrı veya birlikte yararlanmanız mümkündür.

Hatırlanmalı ki şiddet dur denmedikçe daha güç kazanır ve şiddetin dozu artabilir.Çoğu kez kamu gücünün bu şiddete dur demesi,ilk kez bu eylemlerin suç oluşturduğunun bilincine varılmasına yol açar.

Yasa yollarını denemekte yarar olduğunu düşünüyorum

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi