Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

A.Ş Lerde Hakkinda Kamu Davasi AÇilmiŞ YÖnetİm Kurulu BaŞkaninin İhalelere Katilip KatilamayacaĞi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2012, 11:58   #1
scent

Acil A.Ş Lerde Hakkinda Kamu Davasi AÇilmiŞ YÖnetİm Kurulu BaŞkaninin İhalelere Katilip KatilamayacaĞi

Bir anonim şirket nezdinde yüzde ondan az hisseye sahip ortak, aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanıdır. Bu şahıs hakkında ihaleye fesat karıştırma suçundan dolayı kamu davası açılmış bulunmaktadır. Sorum şudur ki anılan bu kişi, ihalelere birebir imzası ile yahut da vekalet vereceği ve kendisini temsil ettireceği bir şahıs vasıtası ile ihalelere katılabilecek midir?

Konu ile ilgili araştırmalarımda Kamu İhale Genel Tebliği'nin 17.7.3/f bendinde yer alan düzenlemenin bu konuda uygulanacağı ve bu nedenle bu şahsın katılacağı ihalelerde yasaklı duruma düşülmeyeceği kanaatindeyim . İlgili kanuni düzenleme aşağıda yer almaktadır. Konu ile ilgilenen ve bilgisi olan meslektaşlarımın yardımlarını rica ediyorum.

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ 17.1.3. maddesi şu şekildedir;

4734 sayılı Kanunun 11 inci maddesinde;
“AŞAĞIDA SAYILANLAR DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI VEYA ALT YÜKLENİCİ OLARAK, KENDİLERİ VEYA BAŞKALARI ADINA HİÇBİR ŞEKİLDE İHALELERE KATILAMAZLAR:
a) Bu Kanun ve diğer kanunlardaki hükümler gereğince geçici veya sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olanlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan veya örgütlü suçlardan veyahut kendi ülkesinde ya da yabancı bir ülkede kamu görevlilerine rüşvet verme suçundan dolayı hükümlü bulunanlar.
b) İlgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilenler.
c) İhaleyi yapan idarenin ihale yetkilisi kişileri ile bu yetkiye sahip kurullarda görevli kişiler.
d) İhaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar.
e) (c) ve (d) bentlerinde belirtilen şahısların eşleri ve üçüncü dereceye kadar kan ve ikinci dereceye kadar kayın hısımları ile evlatlıkları ve evlat edinenleri.
f) (C), (D) VE (E) BENTLERİNDE BELİRTİLENLERİN ORTAKLARI İLE ŞİRKETLERİ (BU KİŞİLERİN YÖNETİM KURULLARINDA GÖREVLİ BULUNMADIKLARI VEYA SERMAYESİNİN % 10'UNDAN FAZLASINA SAHİP OLMADIKLARI ANONİM ŞİRKETLER HARİÇ).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi