Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırmasız el atma davasının davalısı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2010, 19:30   #1
Esra Kaya

Varsayılan kamulaştırmasız el atma davasının davalısı

merhabalar, ben Jandarma Genel Komutanlığının üzerinde tesis kurduğu bir arsa için kamulaştırmasız el atma sebebiyle bedel davası açmayı planlıyorum ancak davayı kime yöneltecerğim konusunda kafam karıştı. bu davanın davalısının 'arsaya el atan ' idare olduğu söylenmekte, Jandarma genel komutanlığının tüzelkişiliği yok onun yerine davayı İç İşleri Bakanlığına mı açmalıyım? kamulaştırma yapılan yan parsellerde 'maliye hazinesi' yazmakta ve Jandarma Genel Komutanlığının kamulaştırmalarını Maliye Bakanlığı Emlak istimlak Daire Bakanlığının yaptığını tahmin ediyorum. Bu durumda davanın davalısı kim olmalıdır? Bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 05-10-2010, 21:04   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Esra Kaya
Jandarma Genel Komutanlığının üzerinde tesis kurduğu bir arsa için kamulaştırmasız el atma sebebiyle bedel davası açmayı planlıyorum. Jandarma genel komutanlığının tüzelkişiliği yok onun yerine davayı İç İşleri Bakanlığına mı açmalıyım?
Evet: Jandarma Genel Komutanlığının tüzel kişiliği bulunmadığından ve İçişleri Bakanlığına bağlı olduğundan davada taraf ehliyeti İçişleri Bakanlığındadır.

Saygılarımla
Old 05-10-2010, 21:36   #3
Esra Kaya

Sayın Konyalı, çok teşekkür ederim cevabınız için, Bir de davalının Milli Savunma Bakanlığı mı olduğu sorusu var aklımda, arsa askeri hizmete ilişkin olarak kullanılmış, acaba Milli Savunma bakanlığı mı olmalı davalı?
Old 05-10-2010, 22:11   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Esra Kaya
arsa askeri hizmete ilişkin olarak kullanılmış, acaba Milli Savunma bakanlığı mı olmalı davalı?
Arsaya ne amaçla el atıldığına bakılmaz, kimin tarafından el atıldığına bakılır: Örneğin Jandarma arsaya fırın yapsaydı davayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına açmayacaktık.

El atan Jandarma ise İçişleri Bakanlığına dava açılır.
El atan Kara Kuvvetleri ise Milli Savunma Bakanlığına dava açılır.

Tazminat konusunda açılacak davalar, jandarmanın kolluk hizmeti veya askeri hizmet yaptığına bakılmaksızın, İçişleri Bakanlığı aleyhine açılır.

Ayrıca idari yargıda husumet konusunu bu kadar dert etmeyiniz: Siz yanlış hasma dava açsanız da idari mahkeme dilekçenizi ''hasım düzeltme kararı'' vererek doğru yere gönderir.
Old 06-10-2010, 16:48   #5
Esra Kaya

davayı adli yargıda açacağım; kamulaştırmasız el atmadan dolayı bedel (tazminat) davası olarak bir meslektaşın kitabında örnek babaında, Jandarma Genel Komutanlığı için davanın Milli Savunma Bakanlığına açılacağı yazıyordu kafamı karıştıran o cümle oldu ama bügün, 1999 yılına ait bir yargıtay kararında davanın İç İşleri Bakanlığı'na açılacağına ilişkin hüküm okudum. Teşekkür ederim ilginize sayın Konyalı
Old 08-02-2011, 22:34   #6
kvas

sayın meslektaşlarım başbakanlık afet ve acil durum yönetim başkanlığının ilgili kanuna baktığımda tüzel kişiliği yok başbakanlığa bağlı bu kurumun yapmış olduğu kamulaştırmasız el atma için davalı idare başbakanlık olmalı sanırım ancak davalı cevap dilekçesinde afet acil durum yönetim başkanlığının taraf sıfatı olduğunu söylemiştir tüzel kişiliği olmayan bir kurumun taraf sıfatı olması mümkün müdür ? şimdiden teşekkürler
Old 09-02-2011, 08:36   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan kvas
tüzel kişiliği olmayan bir kurumun taraf sıfatı olması mümkün müdür ?
"Taraf sıfatı" kavramı ile "taraf ehliyeti" kavramı arasındaki ince çizgiyi işaret etmek için sorunuzu düzeltip yanıtlıyorum:

"Tüzel kişiliği olmayan bir kurumun taraf ehliyeti olması mümkün müdür?"

Hayır: Yalnız gerçek ve tüzel kişilerin taraf ehliyeti vardır. Yalnız gerçek ve tüzel kişiler hak ve borçların sahibi olabilir. Bu nedenle hakların korunması için gerçek ve tüzel kişiler dava açabilir ve borçlarından dolayı kendilerine karşı dava açılabilir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi