Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dosyadan örnek alma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2015, 12:55   #1
htcgrnts

Varsayılan dosyadan örnek alma

merhabalar, Bir sorum olacak. Dosyanın tarafı olmayan avukat, dosyadan fotokopi alıp bunlara kendi dava dilekçelerinde yer vermesi durumunda hangi suç oluşmuş olur?
Old 03-12-2015, 21:37   #2
echokosmos

Karar avukatlık yasasına aykırı davranarak görevi kötüye kullanma sucu oluşmaktadır

merhaba;sorunun cevabı benım kanaatime göre,avukatlık yasasının ve tck..nın ılgılı maddelerıne göre,ılgısı olmayan bır mahkeme dosyasına nufuz ederek dosyadan bılgı belge almak ve kendı cıkarları dogrultusunda kullanmak suçtur..a)çıkar amaçlı görevini,makam ve mevkiini kötüye kullanmak.. bu durum meslekten men cezası ve habis cezası ıle sonuçlanır.. saygılar
Old 03-12-2015, 23:01   #3
serlaw

Merhabalar.
Avukatın, taraf olmasa bile, bir dosyadan bilgi ve belge sureti almasının cezai manada suç oldugunu düşünmüyorum. Suç olduğunu düşünen meslektaşlarım, yasa maddesini söylerlerse fikir edinebiliriz.
Saygılarımla.
Old 04-12-2015, 10:15   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Böyle bir durumun suç olmadığını düşünüyorum.

Aksini düşünen meslektaşımız, dayanağını da yazarsa hepimiz aydınlanırız.

Alıntı:
olmayan bır mahkeme dosyasına nufuz ederek dosyadan bılgı belge almak ve kendı cıkarları dogrultusunda kullanmak suçtur..a)çıkar amaçlı görevini,makam ve mevkiini kötüye kullanmak.. bu durum meslekten men cezası ve habis cezası ıle sonuçlanır.. saygılar

Burda ki "çıkar" hukuki menfaattir. İllegal bir eylem, faydalanma söz konusu değildir. Bu sebeple meslekten men ve hapis cezası uygulanacağı yorumu hukuki değildir.
Old 04-12-2015, 11:05   #5
Av.mehmet.av

Ben de ortada bir suç unsuru olmadığını düşünüyorum.
Old 04-12-2015, 15:58   #6
Av. Ahmet GELEGEN

Suç oluşacağı kanısında değilim lakin bu belgenin delil olarak kullanılabileceği hususunda kaygılarım var..
Old 11-12-2015, 03:20   #7
echokosmos

merhaba, meslektaşlarımın yanıtlarını,okudum inceledim ve cevap veriyorum;öncelikle..dosya ile bağlantısı olmayan bir meslektaşın-avukatın..dosyaya nüfuz ederek oradan..taraf avukatlarının veya mahkeme başkanının izni olmadan..bilgi belge alması..kopyalaması hukuken etik değil..ve o dosyaya bakan avukatlara-mahkeme başkanına saygısızlıktır.bu konuda hem fikir olalım..ayrıca..hepimiz biliriz ki,, çatısı kurulmuş bir dosyaya ilgisi alakası olmayan birinin nüfuz ederek oradan bilgi ve belge kopyalaması-alması..o dosyayı zaafa her an uğratabilir... bu konuda bir sürü şikayet olmuştur..''DOSYAMDAN EVRAK YOK OLDU- KAYBOLDU GİBİ^^ ve mahkeme özel kalem personelı zor duruma düşmüştür..hatta..çoğu işinden olmuştur..aynı şekılde..icra daırelerınden ıcra dosyaları içinden kaybolan eksilen evrakların haddi hesabı yoktur..orada da bır suru şikayet olmuş sonunda orada da tedbirler alınmıştır..bu konuları meslektaşlarıma hatırlatmak istedim..bence..''ılgısı alakası olmayan bir meslektaşın-taraflardan izin almadan,,dosyaya nüfuz etmesi,oradan bılgı-belge alması kopyalaması suçtur..ve etik değildir'' saygılarımla..
Old 11-12-2015, 10:23   #8
serlaw

Merhabalar değerli meslektaşlarım.
Vakıaları ayırarak incelemenin faydalı olacağını düşünüyorum.
Avukatın tarafı olmadığı bir dosyadan fotokopi alması suç değildir, keza "kanunsuz suç ve ceza olmaz", "kıyas yolu ile suç ihdas olunamaz" ilkeleri uyarınca yasada açıkça suç olarak tanımlanmayan bir vakıanın suç olarak kabul edilemeyeceği kanaatindeyim. Ve fakat, değerli meslektaşımın da belirttiği üzere, bu durum özellikle kalem personelini sorumluluk altına sokacağından etik değildir.
Avukatın tarafı olmadığı bir dosyadan belge aslını almasının suç olabileceği kanaatindeyim ki, aynı şekilde avukatın tarafı olduğu bir dosyadan dahi belge aslını almasının da suç teşkil edebilceğini düşünüyorum. Ancak, yukarıda bahsettiğim ilkeler çerçevesinde, görevi kötüye kullanma ya da adil yargılamayı etkileme suçları bakımından değerlendirme yapılabileceğini, ki bu suçlar bakımından değerlendirme yapabilmek için de öncelikle dosyadan belge aslının alınmasındaki amacın açığa çıkartılması gerektiğini düşünüyorum. Amaç bilinmeden, ceza yasalarında suç olarak tanımlanmış hangi eyleme uyduğu konusunda açık bir yorum yapabilmenin de doğru olmadığını düşünüyorum.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi