Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2010, 16:28   #1
Konuk ebiril

Varsayılan boşanmak istiyorum

2000 yılında mutlu olmak için evlendim bu evlilikten 8 ve 9 yaşında iki kızım oldu.eşimle her şeyi ortak olarak aldık bu sebeple altınlarımı ertesi gün sattık ama bir yıl içinde öğrendim ki eşimin 4000 dolar borcu varmış bu borcu benle evlenebilmek için aldığını söyledi ve krizden dolayı borç iki katına çıktı.evlendiğim günden itibaren kazancını ve harcamalarını gizlemiş sürekli istemediğim halde borç üstüne borç yapmış olup benim kazandığım parayı evin gıda kıyafet ve eğitim giderleri için kullanmada baskı yapmıştır bu güne kadar onun adına kredi çekip ödüyorum asla kendim ve çocuklarım için birikim yapmama izin vermemiştir.hep çocuklar için evliliği sürdürdüğünü ifade etmiş bununla da kalmamış elektronik ortamda kadın arayışı içinde bulunmuştur.iyi kazandığı için onun için çektiğim kredilerin nererye gittiğini sorduğumda beni aşağlayıp maaş kartımı kırmaya çalışmıştır istemediği soruları sorduğumda canın kavga mı istiyor diye üzerime yürümüş ve çocuklarımın gözü önünde büyük bir öfkeyle beni dövmüştür.sen böyle yaparsan ben sana daha beterini yaparım demiştir.tüm bunlar öğretmen olmamam ve sosyal olmam nedeniyle onurumu kırmış ve öz güvenimi sarsmıştır.2006 yılına dair darp raporum var ama şikayetçi olammıştım.kesilen cezayı da kendim ödedim.tekrarını yapmaz diye düşünmüştüm ama daha fazlasını gördüm beni korkutup yıldırdı ve herhangi bir şikayette bulunmamı psikolojik şiddete maruz bırakarak engelledi.2007 yılında evimiz olmamasına rağmen köyüne ev yaptırdı.ödemelerinin çok olduğunu ileri sürerek kredi çektirdi şu an hala kredi borcu ödüyorum ama bu evlilik sorumluluğunu almasını sağlamadı.ensonunda 3 ekim2010 yılında bana darp uygulayarak beni evden attı.ailemi çağırdım onlar da barışmamızı istedi ama yaşadıklarım çok ağır geldiği için arkadaşımın evinin üzerinde dayalı döşeli evi ona kiraladık.ayrı yaşamayı ailelerimizin bilmemesini istedi.ancak insan olarak iyi fakat eş olarak kötü olduğumu bu ayrılık sürecinde sırtımı dayayabileceğim birini bulmamı önerdi.bu beni çok yaraladı .böyle bir şeyi bir eş olarak söylemesi ruh sağlığımı derinden yaraladı.11 kasım 2010 yılı gecesi altında oturan arkadaşım yukardan sesler duyduğunu eşimin beni aldattığını söyledi.ben bu durumu hazmedemediğimi kendisine bildirdim.böyle bir şeyi yalanlamadı ve boşanma sözleşmesi adında bir kağıda gelirinin %75 ini arabayı eşyaları ve çocukları bana bıraktığını bildiren bir kağıt imzaladı.sonrasında intihar edeceğimi söylediğimde de eve geldi binbir hakaretle benden kurtulmak istediğini manyak olduğumu sözde ailemin ve benim kendisine hakaret ettiğimizi bundan da kurtulmak istediğini söyledi.tüm bunların neticesinde boşanma kararı aldım ve evde gizli saklı olmayan bölümde hiç sormadığım ve bilmediğim maaş bodrolarını ve yüklü miktardaki primlerini buldum.şimdi böyle bir on yıl geçirdiğim eşimden hangi haklarla boşananırım bilmek uygulamak istiyorum. bu arada kendisi dava açmıyor.benim de süren ödemelerden dolayı avukat tutacak param yok bana çok acil yol gösterir misiniz?
Old 15-11-2010, 23:55   #2
pluvia

Sayın Konuk;

Boşanmak için eşinizin dava açmasını beklemenize gerek yoktur.

Dava tarafınızdan da açılabilir.

Kusur oranları mahkeme tarafından yargılama aşamasında değerlendirilecektir.

Dolayısıyla sizin ya da eşinizin açması farksızdır.

Her türlü hak taleplerinizi bildirmeniz gerekir,her türlü delil ile iddianızı ispat edebilirsiniz.

Nafaka talebinde bulunabilir,tazminat talep edebilirsiniz.

Ancak davanızı tüm bu aşamalarda sizi temsil edecek bir avukatla yürütmeniz HAK KAYBINA uğramanızı önleyecektir.

Her dava kendine özel durum içerir ve dikkatli takip edilmesi gerekir.

Maddi durumunuzun iyi olmadığından bahsetmişsiniz.

Bulunduğunuz ilin barosu adli yardım bürolarına başvurararak avukat talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi