Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mernis adresine tebligat- Muhatabın yurt dışında olması nedeniyle iade

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2014, 10:01   #1
erhanpelit

Mahçup Mernis adresine tebligat- Muhatabın yurt dışında olması nedeniyle iade

Merhaba değerli büyüklerim
Ödeme emrinin borçlunun mernis adresine tebliğ edilmiş olduğu takipte, kıymet takdir raporu, daha önce ödeme emri tebliğ edilen ve aynı zamanda mernis adresi olan adresten iade dönmüştür. Muhatabın yurt dışında bulunması nedeniyle iade şerhi düşülmüş. Tabi ki biz de kıymet takdir raporunun T.K. 21/2 ye göre tebliğ edilmesini talep ettik. İcra Müdürü muhatabın geçici mi yoksa sürekli mi yurt dışında olduğu araştırılmamış, eksik meşruat düşülmüş gerekçesiyle talebimizi reddetti.
Şimdi ne yapacağız? Bu şekilde bir uygulama doğru mudur? T.K. 21/2'yi ben mi yanlış anlıyorum acaba?
Old 03-09-2014, 15:32   #2
Av. Taner BAŞ

Bence icra muamelesini şikayet yoluyla İcra Mahkemesine konuyu taşımalısınız.
Old 03-09-2014, 15:48   #3
siloos

Sayın meslektaşım benzer sorun bende var.
İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibim var ve yurt dışında diye tebligat yapamıyorum. Ama işin kötüsü bende Mernis de yok ben o zaman icra müdürüyle konuştuğumda mernis adresi olsaydı 21 yapardık ama şu durumda önce adres araştırması isteyeceğiz (tapudan-emniyetten) olumsuz gelirse ilanen tebligat yapacağız dedi. bu durumda icra müdürünün dediğini dikkate alırsak 21 yapmanız gerekmekte, ki bence de mantıklı olan odur.
Bende icra memurunun kararını şikayet etmenizi tavsiye ediyorum.
Old 03-09-2014, 21:06   #4
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan siloos
Sayın meslektaşım benzer sorun bende var.
İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibim var ve yurt dışında diye tebligat yapamıyorum. Ama işin kötüsü bende Mernis de yok ben o zaman icra müdürüyle konuştuğumda mernis adresi olsaydı 21 yapardık ama şu durumda önce adres araştırması isteyeceğiz (tapudan-emniyetten) olumsuz gelirse ilanen tebligat yapacağız dedi. bu durumda icra müdürünün dediğini dikkate alırsak 21 yapmanız gerekmekte, ki bence de mantıklı olan odur.
Bende icra memurunun kararını şikayet etmenizi tavsiye ediyorum.

Sayın Meslektaşım, yut dışında yaşayan borçlunuz mutlaka Türkiye'ye yakın zamanda giriş çıkış yapmış ve bu sırada bir adres belirtmiştir. Pasaport şubeden bu adresi öğrenmeniz halinde, bildirilen o adrese TK 25/a maddesi uyarınca tebligat gönderebilirsiniz. Yalnız tebligat gönderirken vatandaşlıktan çıkma yolunu seçip seçmediğini nüfus kaydından kontrol ediniz. Vatandaşlıktan çıkma var ise, tebligat yaparken mutlaka çeviri şeklinde gönderiniz.

Yurt dışına yapılan tebligatlar hakkında imzalanan uluslararası bir çok sözleşme mevcut Türkiye'nin de imzaladığı. Yaşanılan ülkeye göre doğrudan tebligat bile gönderilmesi mümkün ancak uygulamada oturmadı.

Konu hakkında detaylı bilgi : Ahmet Cemal Ruhi - Milletlerarası usül hukukunda tebligat
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi