Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Teminat İpoteğinin Kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2012, 20:18   #1
_erman_

Varsayılan Teminat İpoteğinin Kaldırılması

İnşaat sözleşmesi yapılıyor. İş garanti altına alınmak için arsaya teminat ipoteği konuyor. Daha sonra ipotek alacaklısı ölüyor ve aradan 10 sene geçiyor. Sözleşme tamamen yerine getirilmiş durumda. İpotek alacaklısının mirasçıları ipoteği kaldırmıyorlar. Bu ipoteği kaldırmak için en kısa yol nedir?
Old 13-01-2012, 12:48   #2
aytül

Sayın erman,
Eğer alacak sona ermiş, ancak alacaklı terkin işlemini yerine getirmemişse taşınmaz maliki rehnin fekkini (kaldırılması) dava yolu ile isteyebilir. Kanımca İ.İ.K.153.madde burada uygulama alanı bulamaz.
Old 13-01-2012, 15:38   #3
emreozdes

Kanaatimce Burada İİK 153 uygulama alanı bulur zira borç sona eriyor.
İİK 153:
İpotekle temin edilmiş ve vadesi gelmiş bir alacağın borçlusu icra dairesine müracaatla alacaklısının gaip ve yerleşim yerinin meçhul bulunduğunu veya borcu almaktan ve ipoteği çözmekten imtina ettiğini beyan ederse icra dairesi on beş gün içinde daireye gelerek parayı almasını ve ipoteği çözmesini alacaklıya usulüne göre tebliğ eder. Alacaklı bu müddet içinde gelmediği veya gelipte kanunen makbul bir sebep beyan etmeksizin parayı almaktan ve ipoteği çözmekten imtina eylediği takdirde borçlu borcunu icra dairesine tamamiyle yatırırsa icra mahkemesi Madde 153 -*1* verilen paranın alacaklı namına hıfzına ve ipotek kaydının terkinine karar verir. Bu karar tapu dairesine tebliğ edilerek ipotekli taşınmazın sicilline geçirilir.
Old 13-01-2012, 17:00   #4
aytül

Sayın Emre,İ.İ.K.153'ün uygulama alanı bulabilmesi için, ipotek alacaklısının bir alacağının bulunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, icra dairesine alacak miktarını depo ediyor ve ipotek alacaklısına parayı alması ve ipoteği çözmesi için süre veriyorsunuz. Parayı almaz ve ipoteği çözmezse, icra mahkemesi ipoteğin terkinine karar veriyor. Madde metninden de bunu anlıyorum.

Saygılarımla
Old 16-01-2012, 16:50   #5
_erman_

İİK madde 153/2'ye göre ipoteğin terkinini icra dairesinden isteyeceğiz. Toplam 12 tane ipotek alacaklısı var. Bunlardan dördü ölmüş. Mirasçılarını bilmiyoruz. Mirasçıları takibe nasıl ekleyebiliriz? İcra dairesi veraset ilamı için yetki veremeyiz diyor. Nüfustan avukat olarak ölen kişinin kayıtlarını getirin diyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz?
Old 16-01-2012, 17:31   #6
Av.Ömeroğlu

Yasa metninde olmadığı halde,Yargıtay içtihatlarıyla uygulamanın 'teminat ipotekleri bakımından genel mahkemelerde dava açılarak fekkin sağlanması'yönünde geliştiğini,sözünü ettiğiniz zorlukları aşsanız dahi sırf ipoteğin türünün teminat ipoteği olması nedeniyle talebinizin icra mahkemesinde reddedilebileceğini düşünüyorum.
Aynı taşınmaz üzerindeki iki ipotekle ilgili İİK 153 çerçevesinde başlattığımız fek dosyalarından birisinde ipotek alacaklısının mirasçıları gelip parayı çekti ve ipotek icra müdürlüğünce kaldırıldı,diğerinde ise para çekilmedi ve icra mahkemesi talebimizi 'ipoteğin türünün teminat ipoteği olması nedeniyle'reddetti.
Old 19-01-2012, 13:44   #7
aytül

Sayın meslektaşım, nüfusa yazı yazdırmanıza gerek yok. İcra müdüründen, ölmüş olan ipotek alacaklılarının nüfus kayıtlarının uyap sisteminden sorgulanmasını talep edin. Tüm mirasçıları çıkacaktır. Ben de bu şekilde bir dosyamda talepte bulundum ve icra müdürü nüfus kayıtlarını çıkarttı. Böylece mirasçılarına tebligat çıkardım.

Ancak halen sizin olayınızda İ.İ.K.153.maddenin uygulanamayacağını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi