Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davadan sonra çekilen ihtarname ve temerrüt olgusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2010, 23:04   #1
Hukuka Saygı

Varsayılan Davadan sonra çekilen ihtarname ve temerrüt olgusu

Merhaba sevgili meslektaşlarım
İşçi ücreti ve tazminat alacakları için iki dava açtım. Kıdem, ihbar, fazla çalışma, yıllık izin, genel tatilde çalışma ücreti v.s. istedim. Her iki davada da cüzi taleplerde bulundum.
İleride davamı islah edeceğim ancak geçen süre içinde faizden mahrum kalacağım elbette.
Buna çare olması açısından davalı işverene davaları açtığım gün noterden APS li ihtarname çekerek 7 günlük ödeme süreleri verdim.
İki sorum var. Birincisi dava açtığım gün ihtar çekmiş olmam, ihtarnameyi etkisiz hale getirir mi, yoksa ihtarın tebliği ve verdiğim 7 günlük ödeme süresinin geçmesinden itibaren temerrüt olgusu gerçekleşip, faizlerin işlemesi söz konusu olur mu?
İkincisi, ihtarnamede çok yüksek rakamlarda taleplerde bulundum. Gerçek alacağımın üzerinde talepler ileri sürmem ihtarnameyi geçersiz hale getirir mi?
Old 19-09-2010, 01:17   #2
avbilgen

Davada açtığınız gün ihtarname çekmiş olmanız ihtarnameyi geçersiz hale getirmez. Faiz başlangıçlarında ihtarnamede belirtilen (tebliği tarihi+7gün) süre nazara lınır. Ancak bunu dava dilekçesinde ve aynı zamanda ıslah dilekçesinde talep etmeniz gerekli. Dava dilekçesindeki alacak kalemleri ile ihtarnamedeki alacak kalemleri arasında fark bulunması da ihtarnameyi geçersiz hale getirmez diye düşünüyorum.
Old 19-09-2010, 13:59   #3
Hukuka Saygı

Teşekkürler sayın avbilgen
Dava dilekçemde ihtarnameden hiç bahsetmedim
delil listemde ve islah dilekçemde bahsetmeyi düşünüyordum. Yani islah ettiğim kısımların faizlerinin islah tarihinden değil de, ihtarname ile temerrüde düşülen tarihten itibaren işletilmesini isteyecektim. Ama dava dilekçemde ihtarnameden bahsetmek hiç aklıma gelmedi doğrusu.
İşte birde problem şurada var. Örneğin dava dilekçesinde fazla mesaiyi şimdilik 1000 TL istemişim, ihtarnamede ise 10.000.-TL istemişim. Şimdi bilirkişi fazla çalışmayı 7000 TL hesaplarsa mahkeme bana ihtarnamen fahiştir, o nedenle kabul etmiyorum diyebilir mi acaba? Gerçi cevap verdiniz ama daha somutlaştırmak istedim.
Old 19-09-2010, 15:45   #4
avbilgen

Sayın hukuka saygı
İhtarnamedeki miktar ile bilirkişi tarafından hesaplanan ihtarnamede fark olması halinde mahkemecelerce ihtarnamedeki miktar fahiş diye reddetme imkanı yoktur. Sizin ilk defa kullandığınız bir yöntem olabilir ama bu yöntem zaten çoğu meslektaşım tarafından devamlı uygulanan bir yöntemdir. Başarılar diliyorum.
Old 20-09-2010, 15:55   #5
av.esengül çördük

Davadan sonra ihtarname göndermenin ve bu miktarların alacağın çok üstünde olması sizin açınızdan sakıncalı değildir.İhtarname ile; kıdem tazminatı dışında olan alacaklar için ihtarnamenin tebliği veya verilen ödeme süresinin dolması ile temerrüt olgusu oluşur.Kıdem tazminatı için ise faizin işlemeye başladığı tarih akdin feshi tarihidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi