Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin işyerinde kavga etmesi- işverenin haklı feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2013, 17:25   #1
yeditepelişehir

Varsayılan işçinin işyerinde kavga etmesi- işverenin haklı feshi

Merhaba değerli meslektaşlarım. Müvekkil 01/08/2013 günü işyerinde diğer bir işçiyle tartışmıştır. İddiasına göre tartışmayı başlatan diğer işçi. Müvekkile bağırarak iş buyurma vs. gibi bir durum söz konusu sanırım. Müvekkil de ‘’ ne bağırıyorsun’’ diye karşılık verince diğer işçinin müdahalesi ve müvekkilin de ona vurması söz konusu. İşveren de bu durumu öğrenince (ya da görünce) müvekkile s..tir git diyerek işten çıkmasını işe gelmemesini söylemiştir. Müvekkil de işyerinden dün yani olay günü ayrılmıştır. İşçinin kavga etmesi söz konusu olunca işverenin iş akdini haklı olarak feshedeceğine dair bir sürü Yargıtay kararı okudum. Müvekkil, kimsenin kendi lehine tanıklık yap(a)mayacağını söylüyor. Hatta aynı işyerinde çalışan abisinin dahi buna yanaşmayacağını söylüyor. Müvekkil bu işyerine 1992 de girmiş dönem dönem çalışmış ve 2002 den bu yana da düzenli olarak çalışmış. Şahit bulamadığı durumda 20 yıllık kıdemi boşa mı gitmiş olacak? Çeşitli Yargıtay kararlarından anladığıma göre şahit bulunamasa da kavga eden her iki işçinin de çıkartılması gerekir şeklinde bir kanaate vardım eşitlik ilkesi gereğince. İşçinin hizmet döküm belgesinde henüz çıkışa dair bir bilgi de göremedim. İşveren işçiyi kovduğuna göre hem bu bildirimin yapılması hem de işçiye yazılı olarak sebep bildirilmesi gerekmiyor mu? Üst üste İki gün boyunca gitmezse bu kez de sebepsiz yere işe gelmemesinden dolayı sözleşmesi feshedilebilir. Biraz dağınık oldu ama olay yukarıda anlattığım gibi. İşçi dün öğleden sonra (olayın hemen sonrası) ve bugün toplam bir buçuk gün işe de gitmemiş durumda. Şu aşamada ne yapılabilir? Eğer kavga olayına tanık bulamazsak henüz işçiye de yazılı fesih bildirimi gelmemişken işçi haklı nedenlerle fesih içeren bir ihtarname göndererek iş akdini feshedebilir mi ücretinin geç ödenmesi ve eksik ödenmesi gibi sebeplerle? Kavgaya yoğunlaştığım için işçinin kendisinin haklı nedenle feshine dair bilgiler alamadım işçiden. Basit bir kavganın 20 yıllık kıdeme neden olmasını anlayamıyorum. Şahidimiz yoksa işimiz zor gibi. İşverenin kavgaya dair ne şekilde tutanak tuttuğunu da henüz bilmiyoruz. İşveren haklı bulunursa ve açılacak bir davada kıdem tazminatı talebi reddedilirse eğer diğer işçilik alacakları bakımından durum nedir? Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.
Old 03-08-2013, 14:23   #2
Av.Fatma Karataşlı

Sayın Meslektaşım;
Siz hemen durumu özetleyen bir ihtarnameyi işverene gönderin. İşçilerin kavga etmesi sonucu müvekkilinizi işverenin sözlü olarak işten çıkardığını, müvekkilinizin de o tarihten beri işe gitmediğini, lakin SGK çıkış işleminin henüz yapılmadığını, bu anlamda devamsızlıktan dolayı müvekkilinizi çıkaramayacağını bildirin.
20 yıllık kıdemi almak durumuna gelince; maaş bordrolarında fazla çalışma, hafta sonu çalışması, dini-milli bayram çalışmasının gösterilip gösterilmediğini öğrenin. Gösterilmiyor da işçiler bu zamanlarda çalışıyorsa o zaman bu haklarınızın ödenmemesinden dolayı hem bu haklarınızı isteyin hemde kıdem tazminatınızı
Kolay gelsin
Old 03-08-2013, 18:29   #3
yeditepelişehir

Sayın Karataşlı cevabınız için teşekkür ederim. Maaş ödenmesi vs. hususlarında eksiklikler varsa bizim feshetmemizi mi öneriyorsunuz yani? Bu durumda işverenin sözlü feshi ne olacak?
Old 12-08-2013, 13:36   #4
Av.Fatma Karataşlı

İş akdini fazla çalışma paralarının ödenmemesinden dolayı fesh ettiğinize dair noterden ihtarname gönderin. Sizde fesh ettiğinizi beyan edin. İleride açılacak davada, ihtarnameyi delil olarak mahkemeye de sunarsınız. İyi çalışmalar....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi