Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hakkı olmayan yere tecavüz suçu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2015, 14:39   #1
avukat152

Varsayılan hakkı olmayan yere tecavüz suçu

Müvekkilin şehir dışında yaşaması ve gelip kontrol etmemesi nedeniyle şahsın biri müvekkilin taşınmazını bir kaç senedir izinsiz olarak ekip biçmektedir. Müvekkil taşınmazın kullanıldığını farketmişse de kişiyi tespit edememiş ve bugüne dek herhangi bir işlem yapamamıştır.

Kişiyi henüz tespit eden müvekkilin yeri kendininmiş gibi kullanan ekip biçen kişi hakkında hakkı olmayan yere tecavüz suçu kapsamında şikayetçi olması mümkün müdür? Öncelikle savcılığa şikyette bulunmak, sonrasında meni müdahale ve ecrimisil talep etmek şeklinde bir yol izlemeyi düşünüyorum.

Tavsiyelerinizi alabilir miyim?
Old 30-06-2015, 16:44   #2
Cumhur Okyay

Hakkı olmayan yere tecavüz
(1) (Değişik: 25/2/2009-5841/1 md.) Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya.........
Old 01-07-2015, 09:56   #3
avukat152

Anlayamadım.Buraya yazmadan önce kanun maddesini zaten okudum, bunu yazmanız nasıl bir anlam ifade ediyor çözemedim.
Old 01-07-2015, 11:04   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

SORU:
Alıntı:
Yazan avukat152
Kişiyi henüz tespit eden müvekkilin yeri kendininmiş gibi kullanan ekip biçen kişi hakkında hakkı olmayan yere tecavüz suçu kapsamında şikayetçi olması mümkün müdür?

CEVAP:
Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Hakkı olmayan yere tecavüz
(1) (Değişik: 25/2/2009-5841/1 md.) Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya.........

Alıntı:
Yazan avukat152
Anlayamadım.Buraya yazmadan önce kanun maddesini zaten okudum, bunu yazmanız nasıl bir anlam ifade ediyor çözemedim.

Kanun maddesini okuduysanız neyi soruyorsunuz?
Old 01-07-2015, 11:12   #5
avukat152

Suçu zaten ismiyle ben söylemişim soruyu sorarken. Dolayısıyla kanun maddesini okuduğum haberdar olduğum belli. Fikir alma amaçlı soruyorum, yanlış bir şey yapmamak için, varsa başka bir yolu onu öğrenmek için.Bu madde kapsamına girip girmeyeceğinden tamamen emin olmak için.

Ama öyle bir cevap veriliyor ki ben zaten "hakkı olmayan yere tecavüz" suçu diye yazmışken kanun madde metni yazılıyor. Kanun maddesine nereden nasıl ulaşabileceğimi biliyorum
Old 01-07-2015, 11:27   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan avukat152
Suçu zaten ismiyle ben söylemişim soruyu sorarken. Dolayısıyla kanun maddesini okuduğum haberdar olduğum belli. Fikir alma amaçlı soruyorum, yanlış bir şey yapmamak için, varsa başka bir yolu onu öğrenmek için.Bu madde kapsamına girip girmeyeceğinden tamamen emin olmak için.

Ama öyle bir cevap veriliyor ki ben zaten "hakkı olmayan yere tecavüz" suçu diye yazmışken kanun madde metni yazılıyor. Kanun maddesine nereden nasıl ulaşabileceğimi biliyorum

Alıntı:
Yazan 152
Kişiyi henüz tespit eden müvekkilin yeri kendininmiş gibi kullanan ekip biçen kişi hakkında hakkı olmayan yere tecavüz suçu kapsamında şikayetçi olması mümkün müdür?
Yukarıdaki cümle aynen sizin mesajınızdan alıntılanmıştır. Sorunuz doğrudan şikayetçi olabilir miyim şeklinde ve kanun maddesini okumuş olduğunuz sonucu da çıkmıyor.

Meslektaşımın cevabı ise sorunuza açıklık ve GEREKÇE getiriyor. Vaktini ayırıyor, sizin nereden ulaşabileceğinizi bildiğiniz kanun maddesini, size ve sorunuza değer vererek ekliyor. Siz ise, karşılık olarak nezaket sınırlarını aşan bir üslupla cevap verme hakkını kendinizde görüyorsunuz..

Cevabınız ve tavrınız kabul edilemez.

Saygılarımla,
Old 01-07-2015, 14:01   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan avukat152

Sayın üye,
Her kanunun madde numaraları ve hükümleri vardır ve nasıl ulaşılacağı da malûmdur; açar bakarsınız.
Kanun maddesinin hükmünü yazarken, bazı ibareleri koyulaştırarak yazdım ki, somut olaya uygulayın ve bu koyu ibarelerden hareketle, sonuca gidin diye. Daha ne yazayım? Koyulaştırdığım kelimelerin, sorunuzun cevabı olduğunu bilmiyor musunuz?
Daha geniş kapsamlı cevap beklediğinizi belirtseydiniz, ayrıntılı inceleme ve araştırma yapardım. Özür dilerim.
Değişik uslûp kullanmak yerine, teşekkür butonuna tıklasaydınız, maslahata daha uygun düşerdi...
Old 02-07-2015, 13:16   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Sayın üye,
Her kanunun madde numaraları ve hükümleri vardır ve nasıl ulaşılacağı da malûmdur; açar bakarsınız.
Kanun maddesinin hükmünü yazarken, bazı ibareleri koyulaştırarak yazdım ki, somut olaya uygulayın ve bu koyu ibarelerden hareketle, sonuca gidin diye. Daha ne yazayım? Koyulaştırdığım kelimelerin, sorunuzun cevabı olduğunu bilmiyor musunuz?
Daha geniş kapsamlı cevap beklediğinizi belirtseydiniz, ayrıntılı inceleme ve araştırma yapardım. Özür dilerim.
Değişik uslûp kullanmak yerine, teşekkür butonuna tıklasaydınız, maslahata daha uygun düşerdi...
Old 02-11-2016, 14:18   #9
Av. B. Çetin

Ayrı bir konu açmak yerine burada sorumu dile getirebilirim diye düşünerek sorumu yazmak istedim umarım kısa zamanda dönüş alırım hakkı olmayan yere tecavüz suçundan yargılanan müvekkilim var. keşif yapıldı ve raporda 1. kat için 6,89 m2 2. kat için 2,26 m2 tecavüzün olduğu söylenmiş. alt kat 30 yıllık bir bina üst kat 2,5 yıllık yan bina ile uzun yıllardır komşular ve bu durumu bilmeden herkes evlerinde oturuyorken üst katın yapılması ile müvekkille zıtlaşan yan komşu şikayetçi olmuştur.şimdi benim savunma yapmam lazım ama durum parlak görünmüyor mevzuatlara baktım ama bir çıkar yol bulamadım müvekkilimin tek söylediği yıllardır bu durumun bilindiği ev için izinlerinin olduğu kimsenin sınırını geçmediği bu durum hakkında bakmam gereken açıklama yargıtay kararı bilgisi olan benimle paylaşırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler (karışık yazmış olabilirim umarım sorunum anlaşılır)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi