Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz Mahallinde Avukatı Dövmek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2009, 16:49   #1
av.kemalucar

Varsayılan Haciz Mahallinde Avukatı Dövmek

sayın meslektaşlarım, kısa bir konu paylaşmak istiyorum.
dün akşam bu saatlerde sarıyerde haciz mahallinde borçlu ve akrabaları tarafından 3 tane polisin gözü önünde feci şekilde darp edildim. sabah, sarıyer savcısının şüphelileri saldığını öğrendim. savcıyla yaptığım görüşmede şüpehlilerin avukatının geldiğini, avukat sözde benimle konuştuğunu ve benim şikayetimden vazgeçeceğimi söylediğimi söylemiş savcıya... savcı da insiyatif kullanarak şüphelileri salmış. oysa şikayetçi ve davacıydım önündeki dilekçesinde... kat'i hastane raporumda basit bir tıbbi müddahale ile düzelemeyeceğim yazıyor.savcılığa itiraz edeceğim. ayrıca savcıyı nasıl ve nerelere şikayet edebilirim? başkaca nasıl yardımcı olabilirsiniz????????
Old 04-03-2009, 17:11   #2
Av.Yahya Demirel

Sayın Meslektaşım,
Öncelikle büyük geçmiş olsun. Başınıza gelen olaya çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Maalesef ben de 2006 yılında haciz mahallinde saldırıya uğramıştım. Ama benim olayımda durumu derhal bağlı bulunduğum baroya bildirmiştik. Saldıran şahıslar ise olay gününden başlamak üzere hatırlığım kadarı ile 4 ay kadar tutuklu kalmışlardı. Neticede ceza da aldılar tabi.
Sizin olayınızla ilgili olarak durumu ivedilikle bağlı bulunduğunuz baroya bildirmenizi (ve hatta öncelikle çok değerli meslektaşım, sitemizin ve İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezinin üyesi sayın Av. Ömer Kavili ile irtibata geçmenizi) öneririm. Ayrıca vazifelerini yapmayan polis memurları hakkında da şikayetçi olunuz lütfen.

Saygılarımla
Old 04-03-2009, 17:12   #4
av.kemalucar

ben baroya anca bugün bildirebildim. savcı hakkında yapılabilecek birşey yok sanırım????
Old 04-03-2009, 17:19   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av.kemalucar
bu araa ömer beye nasıl ulaşabilirim???

Öncelikle geçmiş olsun. Ömer Beyin iletişim bilgileri sitemizde mevcut olup aşağıdaki linkten ulşabilirsiniz.
http://www.turkhukuksitesi.com/member.php?u=2294

Saygılar,
Old 04-03-2009, 17:43   #7
Av.S.S

Çok geçmiş olsun,bende bir kere tükürük ve hakarete maruz kalmıştım feci bir duygu
Old 04-03-2009, 20:22   #9
Av.Mehmet_Ali

Polis memurlari sizi korumak zorunda . icra mahallinde polis avukati korumak zorunda değil türünden bir hayli tevatür çalindi kulağima.Yasal dayanaği ne bilmiyorum. Ancak polis engelleyememişse tartaklanmayi görevi ihmal var.
Old 04-03-2009, 20:45   #11
kemal çelik

Sayın Meslektaşım,
çok üzüldüm, geçmiş olsun. Avukatlık Kanunu gereği işini icra eder iken avukatın saldırıya maruz kalması hakimin görevi başında saldırıya maruz kalması hükümlerine göre cezalandırılır. Polisin seyirci kalması iğrenç bir eylemdir. Onları da görevi ihmalden mutlaka şikayet edin lütfen. Tekrar geçmiş olun.
Old 04-03-2009, 21:51   #12
outlawyer

Avukatlık Kanunu uyarınca dediğiniz doğru ancak haciz mahallinde 'benim görevim icra memurunu korumak, avukatı değil' cümlesini her polisten duymanız çok olağan bir durum Meslektaşım büyük geçmiş olsun.
Old 04-03-2009, 22:00   #13
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan av.kemalucar
dün akşam bu saatlerde sarıyerde haciz mahallinde borçlu ve akrabaları tarafından 3 tane polisin gözü önünde feci şekilde darp edildim. sabah, sarıyer savcısının şüphelileri saldığını öğrendim. savcıyla yaptığım görüşmede şüpehlilerin avukatının geldiğini, avukat sözde benimle konuştuğunu ve benim şikayetimden vazgeçeceğimi söylediğimi söylemiş savcıya... savcı da insiyatif kullanarak şüphelileri salmış. oysa şikayetçi ve davacıydım önündeki dilekçesinde... kat'i hastane raporumda basit bir tıbbi müddahale ile düzelemeyeceğim yazıyor.savcılığa itiraz edeceğim. ayrıca savcıyı nasıl ve nerelere şikayet edebilirim? başkaca nasıl yardımcı olabilirsiniz????????

Çok üzüldüm..

Suçluların hak ettikleri cezayı almalarını dilerim.

Acil şifalar.
Old 04-03-2009, 22:06   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.kemalucar

Çok çok geçmiş olsun.

Sizi koruyamayan 3 polisi de, "size söylediği gerekçe nedeniyle" saldırganları salıveren Sayın Savcı'yı da anlamak çok zor.
Old 04-03-2009, 22:11   #15
elitra

Benzer bir olay 2006 yılında başımdan geçti. Haciz mahallinde benim dışımda icra md. yrd. de darp edilmişti. Polis memuru almamış olmamızın etkisi büyüktü. Ancak Samsun' da bir dönem adliye polis karakolundan polis memuru alma uygulamasına son verilerek mıntıka karakoluna yönlendirilmemiz ve yeterli polis memurunun bulunmamasının da etkisi var. Şüpheli yaklaşık 2 ay tutuklu kaldı. İcra Md. yrd. ve ben şikayetten vazgeçmiştik. Bu olay sırasında şüphelinin yakınları gelerek hiçbir avukat arkadaşın davayı kabul etmediğini söylemişlerdi. Kendilerine diledikleri avukat arkadaşa gidebileceklerini, gittikleri meslektaşın beni aramasını istediğimi söyledim. Aynı gün bir meslektaş aradı. Kendisinden bu davayı kabul etmesini rica ettim. Belki bir çelişki ama saldırya uğrayan ben olsam da o şüphelinin bir avukat tutmak hakkını elinden alamayacağımı düşünmüştüm.
Bu arada Yahya Demirel' e yapılan saldırıyı bu sayfada duydum. Gecikmeli de olsa geçmiş olsun diyorum.
Old 04-03-2009, 23:06   #16
Av.Kanbalı

Sayın meslektaşım;
Geçmiş olsun dileklerimle üzüntümü ifade etmek isterim.
TCK 6. madde,1-d delaletiyle 86 veya 87 . madde kapsamında değerlendirilmesi gereken bir fiile maruz kaldığınız ve ayrıca müstakilen 265-2 de ifadesini bulan görevliye direnme suçunun mağduru olduğunuz gerçekliği karşısında savcının şüphelileri tutuklamaya sevketmemesi büyük bir hukuksal garabet olmuştur.Savcının şikayetinizi geri alacağınız şeklinde bir değerlendirmeyle gaf yapmış olması olağan ve fakat bahsi geçen suçların şikayete tabi olmadığı , uzlaşma müessesesinin tatbiki kabil olmadığı aşikar.Haciz mahallinde gerekli güvenliği sağlamakla yükümlü olan polisin bundan sarfınazar etmesi açıkça görevini ihmali oluşturur.
Savcının açık yasal düzenleme ışığında bu şekilde bir tutum sergilemesi yine görevini kötüye kullanma kapsamında düşünülmelidir.Savcının şikayetini Adalet Bakanlığına yapabilirsiniz.Savcıyla görüştüğünü iddia ettiğiniz şüpheli(ler) müdafiini baroya ve savcılığa şikayet edebilirsiniz.Tanıklığını savcının kendisi yapacaktır.Şayet savcı , müdafiin böyle bir şey söylemediğini dile getirirse o zaman kendisi görevini kötüye kullandığını ikrar etmiş olacaktır.Aksi yönde bir beyanda bulunursa avukatın görevini kötüye kullanma suçundan yargılanmasını sağlayabilirsiniz.
Tekrar geçmiş olsun...
Old 04-03-2009, 23:20   #17
duyurucu1

Varsayılan Alo Avukat!

Sevgili Meslektaşım,

Geçmiş olsun diyorum.

Derin Baro kuruldu.Ve Mersinde "Alo Avukat!"olarak faaliye geçecek.

Sizin orada da "Alo avukat!"olarak kurumsallaşmalı başka çareresi yok.Size ilk müdahaleyi "Alo Avukat!"avukatları yapmalı.Neyse bunları sonra bir ara tartışırız.

Şimdi yapılacak iş,Baronun senin yanında duruş sergilemesini sağlamak.

Tekrar geçmiş olsun diyorum.

Old 05-03-2009, 00:33   #18
av.kemalucar

sevgili meslektaşlarım;
hepinize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürlerimi bir borç biliyorum. yarın sarıyer cumhuriyet başsavcılığına çıkıp, savcıyı soruşturmadan almasını ve tekrar şüpheliler hakkında tutuklama kararı çıkartılmasını talep eden bir dilekçe sunacağım... şüpheliler avukatını da baroya şikayet edeceğim ve tabii ki savcıyı da... tekrar tekrar çok teşekkür ederim hepinize. gelişmeleri buradan aktarmaya çalışacağım... sağlıcakla kalın...
Old 05-03-2009, 09:38   #20
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

çok çok geçmiş olsun. Lütfen sabırlı ve metanetli bir şekilde bu olayın peşini bırakmayınız.
Old 05-03-2009, 13:18   #21
radikal

Avukat bey geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. Ne yazıkki haciz mahallinde olan bu tür olaylara karşı savcıların gösterdiği tutum hoş değil,yapanın yanında kar kaldığı sürece de bu tür olaylar yaşanmaya devam ediyor.
Old 06-03-2009, 19:05   #22
av.kemalucar

sağolun sevgili meslektaşlarım. başsavcı ile görüştüm, dosya şimdi başka bir savcıya tevzii oldu. başsavcı tekrar gelmemi söyledi önümüzdeki pazartesi. tevzi olan savcıyla bizzat görüşüp tutuklu evkedilmesini sağlayacağım, dedi... 3-4 gün sonra gidişat belli olacak...
iyi çalışmalar
Old 07-03-2009, 00:45   #23
Milano

Sayın meslektaşım çok geçmiş olsun.
Feci şekilde darp ediliyorsunuz ve orada asayişi sağlamak üzere bulunan polisler sadece izliyor. Biber gazını karakolda unutmuş olmalılar! Lütfen konunun üstüne gidin ve bizi de sonuçla ilgili bilgilendirin.
Savcının ve şüpheliler avukatı meslektaşımızın tavrına ise yorum yapmak istemiyorum. Ne denebilir ki?
Old 07-03-2009, 07:16   #24
Av.Kamil Mercan

... orada asayişi sağlamakla görevli olan kolluk güçleri, aynı zamanda avukukattan ..... larınıda alıyorlar/verilmek zorunda bırakılıyoruz.Savcılara gelince; %99'unun avukatlara ve avukatlık mesleğine ön yargılı baktığına inanıyorum Hatta buna belli oranda hakimleride katabilirim.(istisnalar 'hemde ne muhteşem İNSANLAR' hariç). Beline silahı takıp, kendini, hakimden daha fazla "hükümdar" ,"biz dörtdörtlük adamı hazırlayıp getiriyoruz, savcı salıveriyor" diyecek kadar cürretkar, hukukçulara müessir fiil ika edecek kadar cesur ve HUKUK İLMİ SAHİBİ olduğunu düşünen ve zanneden kolluk güçlerimizden, izahı vareste tutuyorum.

Bu sitede "avukatların kendini koruması-silah taşıması" gibi bir başlıkta tartışılan konunun yeniden, ama,"daha reel" tartışılması ve "SONUÇLARININ" alınması anlamında, hep beraber girişimde bulunulması gerektiğine inanıyorum.

Son olarak "annene küfreden kadı, kimi kime şikayet edeceksin".Biz avukatların, bir diğer meslektaşımıza yaptığı olumsuz davranışlarda, yaptırımın CAYDIRICI düzeyde olması gerektiğine inanıyorum.

Geçmişler olsun... Bir daha olmaması dileğimle...
Old 08-03-2009, 19:49   #25
av.murat kılıç

Sayın meslektaşım öncelikle büyük geçmiş olsun. Sizi darpedenleri bırakan savcıyı mutlaka şikayet edin. Bir de bu konuyu bir de adalet.org da dile getirin. Üyelerinin büyük çoğunluğu hakim ve savcılardan oluşmakta. Hiç yoktan avukatları darp edenlerin salıverilmemesi konusunda bir kamuoyu oluşturursunuz. Tekrar geçmiş olsun. Selamlar saygılar.
Old 09-03-2009, 01:50   #26
_EEE_

Alıntı:
Yazan av.kemalucar
ben baroya anca bugün bildirebildim. savcı hakkında yapılabilecek birşey yok sanırım????
Saygıdeğer meslektaşım geçmiş olsun ;
Savcıyı hemen HSYK'ya bildirin cıddı bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum ama sicille alakalı olarak bir dilekçesi olsun savcı beyin...
Zaten bu aralar savcılar hep varsayımlarla iş yapar oldu bakalaım hayırlısı....(Bütününe değil birçoğunu tenzih ederek belirttim)
Old 09-03-2009, 22:33   #27
demokles

öncelikle geçmiş olsun sayın meslektaşım
ilgili polis memurları,darp edenler ve savcıyla ilgili hakkınızı sonuna kadar aramanızı temenni ederim.
bu ülkede ne yazık ki hakimler ve savcılar kadar değerli değiliz.icrada,mahkeme kalemlerinde ve karakollarda bizerden 3 kuruş para koparmak için göstedikleri ilgi ve alakayı ne yazık ki bu tür durumlarda göstermiyorlar.
örnek olabilecek bir kaç hapis cezası verilsin ve basın yoluyla bu halka duyurulsun bakalım önümüzde o borçlular el pençe divan duruyorlarmı durmuyorlarmı.
Old 10-03-2009, 00:12   #28
av.kemalucar

saygıdeğer meslektaşlarım,
bugün sarıyer adliyesine gittim. dosyanın tevzi olduğu savcı ile görüşme yaptım. neticede şüpheliler tutuksuz sevkedilecekler... acaba aynı darp olayını kendileri yaşasalar sonuna kadar şüphelinin iflahını mı kesmeye çalışırlardı????
dış kapının mandalı olmayı kabullenmek zor ama o muameleye maruz kalmak daha zor...
Old 10-03-2009, 09:59   #29
emrahcevik

geçmiş olsun sayın meslektaşım.

istanbul barosunun avukat hakları merkezi bu konuda size yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

polisin görevi haciz mahalinde sadece icra memurunu korumak değildir. pvsk ek 4. madde bu konuda bize yol gösteriyor : "polis... bir suçla karşılaştığı zaman suça el koymak önlemek vs. ile yetkili ve görevlidir." bundan iyi görevi ihmal olmaz herhalde.

lütfen savcının da gözüne cmk 100-109 ve tck 265/2 yi sokun. büyük harflerle yazın ki ne yaptığının farkına varsın. o çok sevgili savcının karşısında herhangi biri yok. avukatlık kanunu madde 57 de size yol gösterebilir. adalet bakanlığına da konuyla ilgili dilelçe vermek işe yarayabilir.

tekrar geçmiş olsun.
Old 10-03-2009, 12:47   #30
av.kemalucar

sayın meslektaşım,
öncelikle fikirleriniz için teşekkür ederim.Gelişmeleri buradan paylaşmaya devam edeceğim.
bu arada olaydan 1 gün sonra SAYGIDEĞER MESLEKTAŞIMIZ AV. ÖMER KAVİLİ arkadaşımla görüşme yapmaya gitmiştim Acıbadem'e. Bir nevi zorla görüşmek için beni ayağına çağırdı aslında... Saygımdan bir şey demedim tabii, yaşına hürmeten. Oysa aklın yaşta değil başta olduğunu da bilerek! Kendisine burada ayrı bir paragraf açmak istememin sebebi, buradaki yazılarımı okuduğunu az önce bana farkettirmesidir.

Kendisi beni gecenin bir vaktine kadar öylesine esir almıştı ki, bir ara ciddi ciddi çantasından çuval çıkaracak sanmıştım. Fakat, mesleğimiz ile ilgili bana aktarmış olduğu ince ayrıntılar için de teşekkürü bir borç biliyorum... Neticede borç yiğidin kamçısı, ödemeyi düşünmüyorum bu yüzden

not: Klavyeye('kaleme' anlamında) aldığım bu mesajımdan lütfen ruh halimin enteresan boyutlara ulaşmış olduğunu düşünmeyiniz. Ömer Bey ile görüşüp böyle olmamak aslında elde değil. Teşekkürler sevgili arkadaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi