Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Alınamayan Maaşlar Ve Kıdem Tazminatları

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 21:14   #1
Biriz

Varsayılan Alınamayan Maaşlar Ve Kıdem Tazminatları

Merhaba
Ekim 99 da başlayıp Aralık 2000 tarihine kadar çalıştığım firma, krizden dolayı işime son verdi.firmanın maddi sıkıntılarını bildiğim için yapabileceğim pek bişey olmadığını düşünüyordum.İŞten çıkarken herhangi bir evrak imzalamadım.o zaman 680000000tl civarında olan alacağımı taksit taksit bugune kadar buyuk çoğunluğunu aldım(kaldı 122000000tl).Zaten doların alıp başını gitmesi yeterince paramı değersiz bir hale getirdi.üstelik 1 yıllık bir çalışan olduğum için kıdem tazminatımda oluyor sanırım.

İşverenin içinde bulunduğu sıkıntılı donemleri atlatabilmesi ve iyi niyetimden bugune kadar fazla üstelemeden almaya çalıştım.İyi niyetimin kötüye kullanıldığına inandığım için artık hakkımı faiziyle kanuni yollarda aramak istiyorum.Sanırım başkada çözüm yok.Bu durumda neler yapmam gerekiyor?Bu tip durumlarda uygulanan prosedür nedir?

Elimde imzasızda olsa alacaklarımın yazılı olduğu bilgisayar çıktısı,
işe ilk girdiğim ve çıktığım tarihler arasında yaptığım işlerde müşterilere karşılıklı imza etmiş olduğumuz teknik servis formları fotokopileri bulunmakta

(Ayrıca bu firmanın şu an sigortasız işçi çalıştırmak,
adres değişikliğini bildirmemek gibi kanunsuzlukları mevcut.)

Teşekkürler...

--------------------------------------------------------------------------------
Biriz TANSU
Old 27-02-2002, 21:16   #2
Filiz

Merhaba!
Bir yıllık çalışmanızdan dolayı kıdem tazminatı hakkınız doğmuştur.Size bu bir yıllık çalışmanız esnasında verilen para ya da para ile ölçülebilecek tüm menfaatler hesaba katılarak 30 günlük ücretiniz tutarında kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.
Eğer belirsiz süreli hizmet akdiyle çalıştıysanız size 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödenmelidir.Şayet belirli süreli hizmet akdi yaptıysanız o zaman iş değişir.
Alamadığınız maaşlarınızı da faiziyle birlikte talep edebilirsiniz. Bütün bunlar için İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Hernekadar işçi alacakları için 5 yıllık zamanaşımı süresi öngörülmüşse de size bir an önce bir avukata gitmenizi ve dava açmanızı öneririm.
Ayrıca işvereninizin sigortasız işçi çalıştırması yasalara aykırı olmakla birlikte sizin alacaklarınızla bir ilgisi yok.
Başarılar!

23-10-2001 09:24:36

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi