Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnfaz Kurumunda ÇaliŞtirilan HÜkÜmlÜnÜn MaaŞina Hacİz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2012, 10:18   #1
Av.TOLGA ERDEN

Varsayılan İnfaz Kurumunda ÇaliŞtirilan HÜkÜmlÜnÜn MaaŞina Hacİz

Öncelikle cevap yazan değerli arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum
Takip etmiş olduğum icra dosya borçlularından bir tanesi hükümlü olup, şuanda açık ceza infaz kurumunda 5275 sayılı kanunun ilgili hükümleri gereği çalıştırılıyor.SGK kayıtlarına görede sigortası yatıyor.Benim inceleyip araştırabildiğim kadarıyla bu çalışanın maaşına haciz koymada engel bi hüküm ve içtihat yok.Fakat daha önceden böyle bir durumla karşılaşmış meslektaşım veya bilgisi olan bi arkadaş var mı acaba.dosya borcu çok düşük olduğu için 3-5 aylık kesintiyle dosya infaz olcak.Bu kadar düşük bi alacak için haczin kaldırılması davasıyla karşılaşabilirmiyim?
Bilgisi olan ve görüş bildiren ilgili arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Old 23-07-2013, 17:09   #2
censor86

Biraz geç bir cevap oldu. Ancak aynı husus şuan benim dosyam hakkında da söz konusu. İnfaz kurumuna haciz müzekkeresi gönderdim. İnfaz kurumundan "söz konusu dosya borçlusu hükümlü olduğundan müzekkerenin gereği yerine getirilememiştir" şeklinde cevap geldi. Siz dosyanızı infaz edebildiniz mi?
Old 23-07-2013, 18:24   #3
dirilis

Alıntı:
Yazan censor86
Biraz geç bir cevap oldu. Ancak aynı husus şuan benim dosyam hakkında da söz konusu. İnfaz kurumuna haciz müzekkeresi gönderdim. İnfaz kurumundan "söz konusu dosya borçlusu hükümlü olduğundan müzekkerenin gereği yerine getirilememiştir" şeklinde cevap geldi. Siz dosyanızı infaz edebildiniz mi?

Şunu söyleyeyim öncelikle, hükümlülerin aldıkları para cüzi bir miktar olup, duygusal olarak yaklaştığımız vakit, haczine gönül el vermiyor. Bu tarz insani duygulardan kendimizi arındırdıktan sonra yasal olarak olaya yaklaştığımızda, ben maaş haczi ile bir fark olduğunu düşünmüyorum. Haciz müzekkeresini alan kurumun da, normal bir kurum gibi sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Siz İİK 54 uyarınca mümessil atanmasına dair işlemleri halletti iseniz, gerisi kolay bence.

Haczi uygulamayan kuruma müzekkere yazarak, müzekkere gereğini yerine getirmeyen personelin açık kimlik ve adres bilgilerinin celbi ile o güne kadar borçlu maaşından kesilmesi gereken miktarın bu görevli maaşından kesilmek suretiyle dosyanıza gönderilmesini isteyip, ayrıca CBS'na suç duyurusunda bulunun. Bakın nasıl çözülüyor dosya.

Burada sinirleri bozan ve komik durum varsa, o da cezaevi yönetiminin tavrıdır.

Kendi kendilerine "ben mahkumumu korurum, mahkumlar benim himayem altındadırlar" edası içindeler..
Sırf bu tavırları yüzünden bile maaşlarından kesinti yapılabilir bence...
Old 24-07-2013, 10:24   #4
Av.TOLGA ERDEN

Selamlar öncelikle şunu söyleyeyim ben konuyu hükümlü maaşına haciz koymakta hukuki bir engel kanuni bir düzenleme olup olmadığını öğrenmek amacıyla açmıştım.Fakat daha sonra yaptığım araştırma neticesinde herhangi bir engelin olmadığı kanısına vardım.Normal bi maaş haczi gibi düşünmek gerekiyor.
Bende bikaç yazışmadan sonra maaşından 2013 yılında kesinti yapılmasını sağladım fakat çok cuzi bi para geliyor.Hükümlüler ay hesabı değil gün hesabı çalıştığı güne göre maaş alıyolarmış.
Şu kadarını söyleyeyim Haziran/2013 'te hükümlünün maaşından gelen miktar 23,00 TL.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi