Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Özel Eğitim Kurumları Sözleşmenin Feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2011, 18:19   #1
erdihafizoglu

Önemli Özel Eğitim Kurumları Sözleşmenin Feshi

Öncelikle merhabalar. Biliyorsunuz yabancı dil kurslarında, sözleşmeden dönmek bir hayli zordur. Özel Öğretim Kurumları Öğrenci ve Kursiyer Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliği hükümlerine tabi bir fesih olması da muhtemeldir. Bu yönetmelikte Md:9/f.1: Aşağıda belirtilen sebeplerden bir veya birkaçının oluşması hâlinde kurumdan ayrılanların, ayrılış tarihinden sonraki aylara, günlere ve saatlere isabet eden ödenmiş ücretleri iade edilir.Fıkra 2/e bendi; Kursiyer ve öğrenci velisinin, öğrenci ve kursiyerin kurumda okutamayacak duruma düştüğünün, resmî kurumlarca belgelendirilmesi
Sözleşmede; Özel Öğretim Kurumları Öğrenci ve Kursiyer Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliği hükümlerinde belirtilen hallerde ve mazeretlerini belgelemeleri halinde sözleşme bedelinin %20 si yanında, ayrıldığı tarihe kadar katıldığı derslerin bedelini de ödemekle yükümlüdürler
şeklinde bir madde yönetmelik hükümlerinden md:9'a aykırı değil midir? Asıl sorun şu ki; bu yönetmelik maddesinden kurs ücretinin o zamana kadar ki bedeli ödenmişse yani ücretin geri kalanı ödenmemişse (iade için ödenmiş ücret yoksa)yararlanılabilinir mi? Özellikle de sözleşme standart bir sözleşmeyse ve yargıtayın şu emsal niteliğindeki kararına örnek teşkil ediyorsa;
''Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.
Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez."

9.maddeden yararlanılıp yararlanılamayacağı konusunda kafam karıştı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 02-01-2012, 15:44   #2
erdihafizoglu

Olayda 9.maddeden yararlanılabileceği öğrenilmiştir. Ancak bu seferde şöyle bir durum ortaya çıkmıştır.
Sözleşmede yer alan; "Özel Öğretim Kurumları Öğrenci ve Kursiyer Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliği hükümlerinde belirtilen hallerde ve mazeretlerini belgelemeleri halinde sözleşme bedelinin %20 si yanında, ayrıldığı tarihe kadar katıldığı derslerin bedelini de ödemekle yükümlüdürler" maddesine dayanılarak ödenmiş bedel mahsup edilerek geri kalan girilen ders saatleri ücretinin ödenmesine idarece karar verilmiştir. Madde açık bir şekilde haksız şart değil midir? Yönetmelik sadece ayrılış tarihine kadar olan ücretlerin ödenmiş kalacağını, geri kalan ücretin iade edileceğini belirtiyor. Sözleşmenin içeriğinden standart sözleşme olduğu anlaşılırken, bu şekilde tüketici aleyhine iyi niyet kurallarına aykırı olarak koyulmuş bir madde değil midir? Görüşlerinizi bekliyorum.
Old 05-10-2012, 11:17   #3
asstarrr

Merhaba, konu hakkında hiç cevap yazılmamış, sözleşmeyi feshettiniz mi merak ettim açıkçası.
Old 05-10-2012, 19:02   #4
erdihafizoglu

Merhaba. İlgili Kurum sözleşmede yer alan maddeden yararlanarak sözleşmeyi feshetmeyi kabul etmiş; ancak bu bahsi geçen madde uyarınca benden girmiş olduğum dersin saat başı ücretini hesaplayarak istemiştir. Benim altına imza attığım sözleşmenin bedeli 2000TL iken, yine aynı sözleşmede yer alan fesih halinde yapılan indirimler, iskontolar da iptal edilir şeklindeki maddeyi öne sürüp; farklı bir sözleşme bedeli çıkarıp, senetleri geri verme karşılığında yüksek bir bedel talep etmiştir.Ben de Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum. Kalan senetlerin tarafıma teslim edilmesine ve kursa gitmediğim halde ödeme yapmışsam bu bedelin de tarafıma geri ödenmesine dair bir karar çıktı. Ancak ilgili kurum bu hakem heyeti kararını yok saymış, tüketici Mahkemesi'ne itiraz da etmemiştir. Ben de bu bedeli hiçbir şekilde ödemeyeceğimi belirttim. Bu şekilde de kaldı.
İşin acı tarafı ise ben elimdeki sözleşmeden yola çıkıp hukuki işlemlerle hakkımı ararken; kurstan 'araya adam koyarak' ayrılan arkadaşların olduğunu öğrendim. İlgili kurumun marka değerini düşündüğüm de; hukuki işlemleri yok sayması ama araya konulan insanların ricasını kıramaması ne gariptir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi