Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilin elinde mahkeme kararı var tapu müdürlüğü uygulamamakta

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2008, 15:40   #1
duyurucu1

Mutsuz Müvekkilin elinde mahkeme kararı var tapu müdürlüğü uygulamamakta

Müvekilimin elinde mahkeme kararı var.Tapuya gidiyor diyor ki”Ey tapu işte mahkeme kararı.Ben kocamdan boşandım.Kocamın üzerine kayıtlı olan zemin kattaki 1 numaralı bağımsız bölüm üzerine aile konutu şerhi koyunuz.Bir de mahkemenin verdiği karar uyarınca taşınmaz üzerine oturma hakkı(sükna hakkı)tesis ediniz”

Tapu diyor ki “Dur bakalım önce bu taşınmazın üzerinde X maliyesi ile Y maliyesinin haciz şerhi var.Onlara bir soralım bakalım bu aile konutu şerhi koyma meselesi ile sükna hakkı tesisi meselesine ne diyorlar.”

Yazılar yazılıyor.Postaya atılıyor.Ve gelen cevap”Hayır biz bu hakların tapu siciline şerh edilmesine muvafakat etmiyoruz.6183 sayılı Taşınmazı da Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun uyarınca sattıracağız.”

Tapu da diyor ki” duyurucu1’in sayın müvekkili ,maalesef mahkeme kararındaki taleplerinizi yerine getiremiyoruz”

Müvekkil kadın şimdi soruyor:Ben ne yapacağım?.Üç çocuğumla sokakta mı kalacağım?

Sahi sizce müvekkil ne yapsın?Ne önerirsiniz?

Old 08-07-2008, 17:27   #2
üye14540

Sayın Duyurucu1 her davanızı buraya taşırsanız biz ne yaparız bilmem, bizim ve sitenin hali n'olur acaba?
Old 09-07-2008, 06:48   #3
duyurucu1

Mutlu

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat ŞENOĞLU
Sayın Duyurucu1 her davanızı buraya taşırsanız biz ne yaparız bilmem, bizim ve sitenin hali n'olur acaba?

Sevgili Dr.Fuat Şenoğlu,

Benim siteye taşıdığım davalar,örnek kabilinden olanlar.Amacım da tartışılmasına ve içtihat oluşturulmasına yardımcı olmaktır.

Yoksa kendi özel davamın çözümünü kendim yapacak kadar iyi kötü biraz tecrübem ve bilgim var.

Ancak sizin gibi isminin başında "Dr" olan dostlarımızın bilgisinden biraz tırtıklamak da hakkımız değil mi?Şunun şuarasında aynı sitede yaşıyoruz.Hiç mi komşuluk hakkımız yok.

Selam ve sevgiyle kal

NotHoşgörüne sığınarak biraz şaka yaptım.Havalar sıcak fazla ciddi yazılar çekilmmiyor)

Old 09-07-2008, 12:54   #4
agah

Sayın duyurucu1, aile konutu şerhi, aralarında evlilik bağı olan eşlerden biri için tanınmış bir hak değil mi? Boşanma kararı varsa, evlilik sona ermişse bu şerh nasıl istenebilir?
Old 09-07-2008, 13:32   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan duyurucu1
Müvekilimin elinde mahkeme kararı var.Tapuya gidiyor diyor ki”Ey tapu işte mahkeme kararı.Ben kocamdan boşandım.Kocamın üzerine kayıtlı olan zemin kattaki 1 numaralı bağımsız bölüm üzerine aile konutu şerhi koyunuz.Bir de mahkemenin verdiği karar uyarınca taşınmaz üzerine oturma hakkı(sükna hakkı)tesis ediniz”

Tapu diyor ki “Dur bakalım önce bu taşınmazın üzerinde X maliyesi ile Y maliyesinin haciz şerhi var.Onlara bir soralım bakalım bu aile konutu şerhi koyma meselesi ile sükna hakkı tesisi meselesine ne diyorlar.”

Yazılar yazılıyor.Postaya atılıyor.Ve gelen cevap”Hayır biz bu hakların tapu siciline şerh edilmesine muvafakat etmiyoruz.6183 sayılı Taşınmazı da Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun uyarınca sattıracağız.”

Tapu da diyor ki” duyurucu1’in sayın müvekkili ,maalesef mahkeme kararındaki taleplerinizi yerine getiremiyoruz”

Müvekkil kadın şimdi soruyor:Ben ne yapacağım?.Üç çocuğumla sokakta mı kalacağım?

Sahi sizce müvekkil ne yapsın?Ne önerirsiniz?

Tapu memuru mahkeme kararının doğruluğunu tartışamaz. Kararda yazılanları aynen uygulamak zorundadır. Aksi takdirde suç işlemiş olur. Kararı beğenmeyen diğer ilgililer(Olayda vergi daireleri)yasal haklarını kullanmakta serbesttir.

Ben müvekkilinizin yerinde olsam TCK 257 inci maddeyi iri puntolarla dilekçeme yazar, yanıtını da yazılı olarak beklerdim.
Old 11-07-2008, 09:43   #6
v. Aynur

Sayın duyurucu idarenin mahkeme ilamını yerine getirmemesi suç. Kanun maddesini bilmiyorum ama galiba idari yargılama hukukunda geçiyordu. Müekkiliniz idare aleyhinde dava açabilir.
Old 11-07-2008, 10:56   #7
av.semire nergiz

765 sayılı TCK'nın 228/1 maddesinde düzenlenen görevde keyfi davranma suçu 5237 sayılı TCK'nın 257. maddesinde yeniden düzenleme alanı bulmuştur.Buna göre yargı kararlarına uymamak veyahut uygulamsını geciktirmek cezai müeyyide gerektirir.Bu konuda verilmiş birçok yargı kararı mevcuttur.
Aynı zamanda;Anayasanın 138/son maddesinde; yasama ve yürütme organları ile idarenin mahkeme kararlarına uymak zorunda oldukları: bu organlar ve idarenin mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremeyeceği ve bunların yerine getirilmesini geciktiremeyeceği kuralı bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 28. maddesinde ise; Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idarenin, kararın tebliği tarihinden itibaren otuz gün içinde işlem tesis etmek veya eylemde bulunmak zorunda bulunduğu, aynı maddenin 4. fıkrasında, mahkeme kararlarını otuz gün içinde yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında tazminat davası açılabileceği hükme bağlanmıştır. Meslektaşımız V.Aynur'un belirttiği idari yargı düzenlemesi de böyledir.
Old 13-07-2008, 22:21   #8
Av. Ö.Erol Yavuz

Soruda boşanma kararı olmasına rağmen, aile konutu şerhine dair karardan bahsedilmektedir. Bu durumda, eşler arasındaki mal rejiminin, yasal mal rejiminin dışında, mal ayrılığı yada paylaşmalı mal ayrılığı olması gerekir.

TMK m.254 “Evliliğin iptal veya boşanma kararıyla sona erdirilmesi halinde, ailenin ortak kullanımına özgülenmiş ve eşler arasında eşit olarak paylaşma konusu olan konutta kalmaya ve ev eşyasını kullanmaya hangisinin devam edeceği konusunda eşler anlaşabilirler. Konutta kalma hakkını elde eden eş, bu hakkın tapu kütüğüne şerh edilmesini isteyebilir.” düzenlemesi, karara hukuki dayanak teşkil edebilir.

Diğer yandan, Tapu Sicil Müdürlüğü'nün ancak TMK m.1016 ve Tapu Sicil Tüzüğü m.23 uyarınca, tesçili red hakkı bulunmaktadır. Bu red yazılı olmalıdır. Red kararına karşı, itiraz süresi ve itiraz mercii, red kararında gösterilmelidir. Tapu Sicil Müdürlüğü'nün red kararına karşı, 30 gün içinde Bölge Müdürlüğü'ne, Bölge Müdürlüğü'nün red kararına karşı Genel Müdürlük nezdinde itiraz etmek mümkündür.

TMK m.254 uyarınca verilecek olan şerhin, eşlerin “anlaşmalarına” dayalı olması ve bu anlaşmanın 6183 sayılı yasanın 73 üncü maddesi karşısındaki durumu bir yana bırakılacak olursa, kesinleşmiş mahkeme kararı infaz edilmelidir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi