Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevi yapmamakta ısrar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2013, 15:06   #1
Av.mehmet.av

Acil Görevi yapmamakta ısrar

Merhaba,
Bir konuda çok acil meslektaşların yardımına ihtiyaç var. Müvekkil hakkında tutulmuş 2 adet tutanak var. Davalı işveren bu iki tutanağa dayanarak İş Knaunu 25-II e/h bendlerine göre sözleşmeyi fesh ediyor. Yerel mahkeme işveren tarafından yapılan feshin yerinde olduğu kararını verdi. Temyize gitmeyi düşünüyoruz. İş kanunu 25-II h bendi hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi durumundan bahsediyor. 2 adet tutanak (h) bendi kapsamına girer mi. Yargıtay kararlarını inceledim. Genelde ifade şu "hatırlatmanın ardından sadece bir defa gerçekleşen görevi yapmamadan dolayı yapılan fesih haklı değildir. Bu durumda somut olayda birinci tutanağı hatırlatma olarak düşünüyorum.(İlk tutanakla ilgili savunma istemi ve savunma yazısı da yok bu arada) Bu durumda hatırlatmadan sonra sadece bir kez görevi yapmama eylemi gerçekleşiyor. Bu durumda devamlılık söz konusu değil diye düşünüyorum. Bizim somut olayımıza uygun yargıtay kararı paylaşabilecek sayın meslektaşım var mı acaba.(Bu arada müvekkil bir hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışmış)
Old 09-07-2013, 10:03   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba,
Bir konuda çok acil meslektaşların yardımına ihtiyaç var. Müvekkil hakkında tutulmuş 2 adet tutanak var. Davalı işveren bu iki tutanağa dayanarak İş Knaunu 25-II e/h bendlerine göre sözleşmeyi fesh ediyor. Yerel mahkeme işveren tarafından yapılan feshin yerinde olduğu kararını verdi. Temyize gitmeyi düşünüyoruz. İş kanunu 25-II h bendi hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi durumundan bahsediyor. 2 adet tutanak (h) bendi kapsamına girer mi. Yargıtay kararlarını inceledim. Genelde ifade şu "hatırlatmanın ardından sadece bir defa gerçekleşen görevi yapmamadan dolayı yapılan fesih haklı değildir. Bu durumda somut olayda birinci tutanağı hatırlatma olarak düşünüyorum.(İlk tutanakla ilgili savunma istemi ve savunma yazısı da yok bu arada) Bu durumda hatırlatmadan sonra sadece bir kez görevi yapmama eylemi gerçekleşiyor. Bu durumda devamlılık söz konusu değil diye düşünüyorum. Bizim somut olayımıza uygun yargıtay kararı paylaşabilecek sayın meslektaşım var mı acaba.(Bu arada müvekkil bir hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışmış)
Sayın Av.mehmet.av;

Hakkaniyete uygun olanın, ilk tutanağın ardından aynı davranış biçimini devam ettiren işçi hakkında tutulan ikinci tutanaktan sonra işverence iş akdine haklı nedene dayalı olarak son vermek olduğu kanaatindeyim.

Somut duruma ilişkin Yargıtay kararı var mıdır bilemiyorum ancak şu bağlantıda konuyla ilgili paylaşılmış kararlar mevcut. bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52243

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi