Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

barışma ve davanın devamı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2010, 00:04   #1
Konuk

Varsayılan barışma ve davanın devamı

Merhabalar..Ben eşimle 7 aydır ayrı yaşamaktayım ve eşim davacı ben davalıyım..ben karşı dava açtım ve benim suçlamalarım ve şahitlerim daha güçlü..Eşim şu anda tekrar deneyelim diyor.Fakat bana önce maddi durumumu düzeltene kadar annemle yaşadığım eve gel diyor..Birlikte biraz oturalım sonra ayrı eve çıkarız diyor.Şimdi benim sorum şu: Eğer böyle bir şeyi yaparsam onu ben mi affetmiş oluyorum yoksa ikimiz de affetmiş mi sayılıyoruz?
Ayrıca dava süreci devam ederse ve biz birlikte yaşadıktan sonra yine ayrılma kararı alırsak bu davayı ne yönde etkiler? Yani açıkçası denemek istiyorum,yuvamı kurmak istiyorum ama dava devam etsin istiyorum.Böyle bir hakkım var mı? Yani mahkemede eşim benim evime geldi kaldı,biz denedik fakat sonra yine olmadı demesi ne ifade eder?Aynı tanıklar ve deliller geçerli olur mu?
Old 11-05-2010, 17:45   #2
Konuk

Varsayılan barışma girişimi mahkemede delil olur mu?

Merhabalar.Öncelikle hepinize teşekkürler,çünkü burada dert yazmak ve cevap beklemek gerçekten çok güzel bir duygu,ama dertleri cevaplamak da bi okadar meşakatli iş...Sağolun...
Ben eşimle 7 aydır ayrıyım,1 celsemiz görüldü,fakat ikinci celseye 2 ay kala eşim barışmak istediğini ve hatalarını kabul ettiğini,belki ikinci denemenin daha iyi olacağını söyledi,bana sımsıkı sarıldı(tabiri caizse),beni inandırdı ve onunla görüşmemi sağladı..Fakat 1 ay oyaladıktan sonra,param yok,beni seviyorsan yanıma gelirsin vs. diyerek annesinin evine götürmek istedi,ben de beni gelip annem ve babamın yanından sen almalısın dedim(doğal olanı da bu değil midir?)Ben benim ev tutabileceğimi ve ailemin de yardımcı olacağını söylememe rağmen o diretti ve o zaman olmazsa olmaz dava devam etsin diye kestirip attı.Ne kadar çabalasam da o bu evliliği istemiyor belli ki,o davacı ben davalıyım ama benim delil ve tanıklarım daha güçlü.Acaba mahkemede çıkıp ben istedim ama o kabul etmedi diyebilir mi? Derse benim gelenekçi yaklaşımımın kötü bir tarafı olabilir mi?Sonuçta beni ailem sahiplendi ve onların yanındayım 7 aydır.Onların da gönlünün alınması gerekiyor diye düşünüyorum.Bilmiyorum bu durum davamızı nasıl etkiler?Çok uzun oldu kusura bakmayın..
Old 11-05-2010, 19:25   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Tarafların boşanma davası açıldıktan sonra bir araya gelip aile birliğini tesis etmeleri halinde açılan davaların reddine karar verilmesi icap eder.

Ve böyle bir durumda taraflar dava konusu yaptıkları olaylarda birbirilerini karşılıklı olarak affetmiş sayılırlar. Ve bir daha aynı olaylara dayanarak boşanma davası açamazlar.

Hem davanın yürümesi hem evlilik birliğinin devamı bir arada olamaz.

Evlilik birliğinizi kalıcı amaçla tekrar kurduğunuzda bildirdiğiniz tanıklar neye tanık olacaktır?

Evlilik birliğinizi tekrar tesis edip etmeme kararı tamamen size ait olmakla davanızın takibinde MUTLAKA bir avukatın profesyonel desteğini alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi