Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

19 bin hukukçu noterlik için sırada

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2008, 08:23   #1
av.sally

Varsayılan 19 bin hukukçu noterlik için sırada

Türkiye'de kazançlı meslekler arasında gösterilen noterlik, büyük rağbet görüyor. Türkiye Noterler Birliği'nin verilerine göre, 19 bin hukuk fakültesi mezunu, noter olabilmek için sırada bekliyor.

26 bin hukukçu ise müracaat belgesine sahip durumda. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, mesleğe gösterilen rağbeti noter olabilme kriterlerinin düşüklüğüne bağlıyor. Yeni, hazırladıkları yasa taslağıyla herkesin noter olmak için başvuramayacağını söylüyor. Önümüzdeki yasama döneminde kabul edilmesi beklenen Yeni Noterlik Kanunu taslağına göre, noter olmak isteyenlerin yaşı 33'ü geçemeyecek. Belge alabilmenin koşulları da zorlaştırılıyor. Yapılacak sınavda başarılı olanlara bir yıl staj yapma zorunluluğu getirilecek. Staj süreci tamamlandıktan sonra, yeni bir imtihan daha yapılacak. Başarılı olan hukukçular, noterlik belgesi almaya hak kazanacak. Taslağa göre, noterin yerine katiplerin ve baş katiplerin imza atma yetkisi de kaldırılacak. Yalnızca noterlik stajını tamamlamış olanlar, vekaleten imza yetkisine sahip olacak. Yasalaşmayı bekleyen taslak, meslek içi eğitimi de zorunlu hale getiriyor. Görev yaptığı bölge ne olursa olsun, noterler yılda 10-20 gün arasında meslek içi eğitime tabi tutulacak.

Hazırlanan taslakla birlikte noterliğe bakış açısını değiştirmek istediklerini söyleyen Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, "Adam 25 yıl hakimlik yapmış; daha sonra noter olmak istiyor. Bu durum, noterliği yan meslek haline getirdi. Noterlik özellikle gençlerin yapacağı bir meslek haline gelsin istiyoruz." diyor. Türkiye'de, 60 yaşında emekli bir hakimin de noterlik yapma yetkisinin bulunduğunu kaydeden Yeni, bu durumun, gençlerin önünü kapattığını ve rahatsız edici sonuçlara yol açtığını vurguluyor. Yeni, aynı sorundan Adalet Bakanı ve Başbakan'ın da rahatsızlık duyduğunu dile getiriyor. Taslak yasalaşırsa noterlerin yetkileri artacak. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi gayrimenkul işlemleri noterde yapılacak. Bunun yanında çekişmesiz yargı, veraset ilamı ve tespit gibi işlemler de noter aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Çok para kazanmıyoruz

Noterlerin çok para kazandığı şeklindeki algının yanlışlığı üzerinde duran Başkan Hasan Yeni, meslekte 13-14 yılını harcamayan bir noterin kolay kolay İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere atanamayacağını ifade ediyor. İç hizmet kanununa göre, ataması yapılan bir noter 3. sınıf bir bölgede göreve başlıyor. Ancak belgeyi alabilmek için, hukuk fakültesini bitirip avukatlık ve hakimlik stajını tamamlamak şart. 3. sınıf bir bölgede en az 4 yıl çalışmak ise bir başka zorunluluk. Hasan Yeni, 3. sınıf bir bölgede çalışan noterin aileden destek almadan geçinemeyeceğini iddia ediyor. Zorunlu 4 yıllık görev bittikten sonra atama yapılacak yer, denetimden geçmeye bağlı. Denetimlerden geçemeyen noterler, 3. sınıf bir başka bölgeye gönderiliyor. 2. sınıf bölgeye atananları ise 4 yıllık bir staj süresi daha bekliyor. Yeni, büyük şehirlere tayin süresi 8 yıl gibi gözükse de, bunun zor olduğunu savunuyor.

Noterlik, kazancına göre serbest meslek; yetki ve sorumluluğuna göre kamu görevi kapsamına giriyor. Denetimleri ise Adalet Bakanlığı müfettişleri ve cumhuriyet savcıları tarafından yapılıyor. Hasan Yeni, denetimle ilgili yaşanmış bir olayı şöyle aktarıyor: "Bir noter arkadaş, mesai saati sırasında motorunu tamir ediyormuş. Gelen müfettişler noterin kim olduğunu sormuş. Kendisinin olduğunu söyleyince, denetimden sicil bozukluğuyla çıktı."

Kaynak : http://www.memurlar.net/haber/119130/
Old 08-09-2008, 11:06   #2
Av.Barış

Noterlik aslında yapılacak en iyi mesleklerin başında geliyor.
Avukatlık mesleğinde olduğu gibi ilk 4-5 yılı sıkıntılı geçiyor ama büyük şehirlere gittiğiniz zaman hiç te azımsanmayacak bir iş yükü ile karşı karşıya kalıyorsunuz.Tabi bununlar birlikte gelirlerinizde o oranda artıyor.
Noterlerin yıllık gelirlerine bakarsanız bunu rahatlıkla görebilirsiniz.
Old 08-09-2008, 11:27   #3
Kamaz

Keşke Avukatlık Mesleğine giriş de sınavla olsa ve yoğunlaştırılmış eğitim verilse.Noterler Birlği Noterliğe giriş için bazı koşulları zorlaştırırken bence Barolar Birliğinin de yeniden sınav hususunu gündeme getirmesi şart,hele hukuk fakülteleri sayısı bu kadar artmışken.
Old 08-09-2008, 12:11   #4
namutenahi

Varsayılan darısı avukatların başına...

darısı avukatlık mesleğinin başına. hukuk fakültesi diploması ile avukatlık ruhsatı arasındaki tek fark bir yıllık staj olmamalı.
Old 09-09-2008, 13:45   #5
avayhan

E karlı bir meslek tabi ki herkes noter olmak isteyecek. Bunda çok ta şaşılacak bir durum olmasa gerek... Şahsen ben 10 yıllık avukatım ama noterliğe mesleğe başlarken başvurmadım. Zira insan rızkında fazlasını kazanamaz... Zengin olmak için illa avukat, noter veya hakim olmaya gerek yoktur. Bu yönüyle bu kadar kişinin noter olmak istemesi şaşırtıcı olabilir.
Old 09-09-2008, 15:15   #6
Av.AAO

Yıllardır taslak halinde, ben mezun olurken(4sene önce) de aynı durumdaydık. Benim idealimdir Noterlik, sıram 21000 küsür ve anlaşılıyor ki bu sıra beklemeyle gelmeyecek, ama düzenleme de nasıl olacak bilemiyorum. 33 yaş sınırı ilginç, bu da demek oluyor ki sıra numaramızın bir önemi kalmayacak, şu sıralar 7000 belge numaralılar başvurursa atanıyorlar, peki yasalaşırsa 33 yaş üzeri belge numaraları 7000 üstü olanların durumu ne olacak? Bence tasarıya bel bağlamamak lazım, bana zor göründü.
Old 09-09-2008, 17:32   #7
Av.Barış

kazanılmış hakkı olanlara birşye yapılmaz.Sıranın bitmesi beklenir ve yeni sisteme geçilir.
Şu hususu da unutmamak gerekir.Eski ama en azından torpilin,kayırmacılığın olmadığı tek meslek grubu.
Bence yeni yasanın çıkması diğer yasadalarda olduğu gibi haksızlıkları getirecek ise yasanın bu hali ile kalması daha isabetli olur.
Örnek vermek gerekirse iş yoğunluğunun en fazla olduğu yerler sınav ile belirlenemez,bunun için klasiik olarak mülakat koyacaklardır.Buda beraberinde haksızlıkları getirebilir.
Old 12-09-2008, 08:58   #8
av_ozguroguz

Varsayılan Çok adaletsiz bir düzenleme

Noterliğe başlamak için yaş sınırı konulması çok adaletsiz. Şayet bu taslak yasalaşırsa, mevcut düzenlemeye göre noterlik belgesi almış ve sırasını bekleyen, ben ve benim gibi bir çok kişi, sırada beklerken noterlik hakkını kaybetmiş olacak.

Bence noterliğe atanma; yaş ile değil, daha objektif ve daha adil bir yöntem olan sınavla belirlenmelidir.

Bu doğrultuda; Noterlik Kanununun 24/2. maddesindeki Adalet Bakanlığı, isteklilerden 18. maddede gösterilen defterdeki sırada en önde bulunanı, engel bir hali olmamak şartıyla noterliğe atar" kısmının kanun metninden çıkarılarak yerine Adalet Bakanlığı, istekliler arasından, ÖSYM tarafından yapılan noterlik sınavında en yüksek puanı alanı, engel bir hali olmamak şartıyla noterliğe atar şeklinde düzenleme yapılmasının çok uygun olacağı kanaatindeyim.
Old 12-09-2008, 22:02   #9
Av.Bektaş Salim Topbaş

Varsayılan yeni eskiyi aratabilir

burdan çıkan iki önemli sonuç vardır.birincisi iş talebi çok iş arzı azdır.yani işsizlik problemi vadır.nüfus artışına pararlel iş olanakları yaratılamamaktadır.ikincisi ise iş alanlarına ilişkin planlama yoktur.bir işkoluna gereğinden fazla müacaat olmaktadır.ne kadar hukukçuya ihtiyaç varsa o kadar yetiştirilmelidir.yani yeni düzenleme bahsedilen şekilde çıkamayacağı gibi sınav vs de sorunu çözmeyecektir.en iyisi eski düzenlemeleri korumaktır.yeni olup ta hakkeniyete uygun düzenlemeleri görmek zorlaşmıştır çünkü.bir de olaya kendi açımızdan yani sadece kendi menfaatimize bakmamak gerekir.15 yıldır noterlik sırasını bekleyen ve atanmak üzere olan birinin yaşı 33 ten fazla diye bu hakkını kaybetmesini hangi adalet anlayışı meşru görebilir.
Old 06-04-2009, 00:28   #10
ulak

Neden okadar insan olmasın ? Hakim emekli oluyor, hemen noter olmada şanslı veya önceikli. Hakim emekli oluyor avukat oluyor. Hemde emekli hakim ayrıntısını belirtip bir çok yönden iş görüşmesine gelen kişiler üzerinde etki yapıyor. Sahiden ben nerden biliyorum. Özür dilerim ama müvekkilerimiz anlatıyor. Tabiki tercih meselesi. Yalnız tercihleri etkileyecek unsurlarda kaldırılmalı.
Old 15-04-2009, 22:59   #11
namutenahi

33 yaş sınırı iyi, ancak "alt sınır" olarak uygulanmalı. hakimlik için de öyle.
Old 26-04-2009, 15:41   #12
Dr. Ali Osman ONAR

Varsayılan Bu kabul edildi mi?

bu kabul edildi mi?ben de noterliği düşünüyorum;fakat en az 10-15 yıl beklemek açıkcası insanı ürpertiyor.umarım bir an önce kabul edilir.emeklilik yaşına gelmiş bir hakim noterliğe müracaat edeceğine meslekte gencecik insanlar yer alsın.yanıtlarsanız sevinirim.Saygılarımla...
Old 26-04-2009, 22:23   #13
av_ozguroguz

Hayır henüz Noterlik Kanununda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Adalet Bakanlığının sitesinde "üzerinde çalışılan konular" arasında yer alıyor. http://www.kgm.adalet.gov.tr/uck/uck.html
Nasıl bir değişiklik yapılacağını da bilmiyoruz. Ancak ben size, avukatlık ruhsatnamesini alır almaz noterlik belgesi almanızı tavsiye ederim. Alın bir kenarda bulunsun. Ben alalı 10 yıl oldu, daha sıra yaklaşmadı bile Ama olsun. Ne olur ne olmaz.
Old 11-02-2010, 19:42   #14
PINAR YILMAZ

Varsayılan Sira

Noterlik sırasının kaçta olduğunu nereden öğrenebilirim acaba. Bugün belgemi aldımda
Old 11-02-2010, 21:03   #15
Adli Tip

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Noterlik sırasının kaçta olduğunu nereden öğrenebilirim acaba. Bugün belgemi aldımda

Bence acele etmeyin.

Ama daha ilk günden, ben bu belgeyi niye aldım ki demek isterseniz, Türkiye Noterler Birliği'inin web sitesine bakabilirsiniz.
Old 11-02-2010, 22:28   #16
av_ozguroguz

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ

http://www.higm.adalet.gov.tr/ucuncu_sinif_noterliklere_yapilan_atamalar_03.02.2 010.mht
Bu adresten, boş bulunan üçüncü sınıf noterliklere yapılan atamaları görebilirsiniz. Ayrıca Noterler Birliğinin sitesinden de atamaları takip edebilirsiniz.
http://www.tnb.org.tr/ACIK/Atamalar.aspx
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi