Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Anket Sonucu: İdareci ne tür hukuk bilgisine sahip olmalıdır?
Anayasa gibi temel hukuku bilmesi yeterlidir 1 16,67%
Kendi kurum hukukunu kabaca bilmelidir 1 16,67%
Kendi kurum hukukunu detayı ile bilmelidir 5 83,33%
Hukuk bilmesine gerek yok, hukuk müşavirleri vardır 0 0%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 6. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 76)

İdareciler idareleri ile ilgili mevzuatı ne kadar bilmelidir?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2005, 09:19   #1
qman

Yeni Fikir İdareciler Kendi Kanun Ve Yönetmeliklerini Ne Kadar Bilmelimidir

Uzun zamandır kamuda (üniversitede) görev yapmaktayım ve idarecilere karşı idari davalar açmaktan ben yoruldum.Sonunda, şu kanaate vardım: Üst düzey atanacak kişi kurumunun kanun ve yönetmeliklerinden merkezi hukuk testine tabii tutulmalıdır, temel hak ve hukuk bilgisi yetersiz olanların atanmaları geri alınmalıdır. Veya yönetimde bulunduğu süre içersinde, bir yöneticinin fiilinden idari hukuk davası açılmış ve belli oranda bu davalarda kaybetmiş olanlar hakkında direkt olarak kamu davası açılabilinmelidir. Bir yöneticinin, her adımının idari bir haksızlık veya hukuksuzluk içermesi veya bu tutumu bazı kişlere karşı kasten yoğunlaştırması daha ağır müeeyideler içermelidir. Yeni TCK buna kısmen imkan vermektedir....

saygılarımla
Old 16-02-2005, 12:40   #2
ragıp

önce başlığı değiştirmenizi rica ediyorum. Basit imla hataları normal ama, Türkçe'ye biraz saygı rica ediyorum
Old 16-02-2005, 13:13   #3
qman

Yazdığım başlıktaki imla hatamı düzeltmek istememe rağmen, sistem buna daha sonra izin vermemiştir.Yazımdaki sorunum , hızlı yazmam ve çift görme sorunumdan kaynaklanmaktadır. Aldığım yabancı dilde eğitim dolayısı ile, Türkçe konusu istesemde dikkati kaçırdığım husustur. Bu arada, yazım hatalarını imla hatası olarak algılamayınız lütfen. İçeriğe ilişkin katkınız daha verimli olabilirdi. Teşekürler/qman
Old 16-02-2005, 13:19   #4
Admin

imla hataları düzeltildi.
Old 16-02-2005, 13:36   #5
Armağan Konyalı

Sayın qman,

Bence yöneticilerin hukuku bilmelerinden daha önemlisi işlemlerinde kendilerini hukukla bağlı hissetmeleridir.

Bu hukuka bağlılık hissi olmaksızın var olan hukuk bilgisi boşunadır; kullanılmayan hukuk bilgisi anlamsızdır.

Yapılan her işlemin en başından itibaren hukuka uygunluğunun denetlenmesi yöneticinin başarısının temelidir.

Bu denetlemeyi yönetici bizzat yapabilirse yapar; yapamazsa bir hukukçuya yaptırmalıdır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 16-02-2005, 16:17   #6
qman

admin;

düzeltme için teşekürler

düzeltme için teşekkürler

Yorumunuza teşekkürler, ama yöneticinin hukuka bağlı olabilmesi için öncelikle hukuku bilmesi ve belki de tanıması gerekir.

Bu bağlılık hissi genelde ya bu işle uğraşanlarda, yani hukuku bilenlerde ve tanıyanlarda daha kolay gelişebilmektedir. Bir çok vakada da, hakları tecavüze uğrayanlar bu bağlılığı daha kuvvetli hissetmektedirler.

Ben yine aynı tezime geri dönerek, yönetici hukuku bilirse, hukukun temel artılarını ve eksilerine vukuf olunca daha fazla değer verir ve sağlıklı kararlar alır derim.

Bilinmeyen şeylerin değeri de anlaşılmaz, değer tartışması bilenler arasında olur.

Tekrar değerli görüşlerinize teşekkürler

Saygılarımla,

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi