Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra müdürü gsm oparatörlerinden kişisel bilgi sorabilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2013, 14:01   #1
Av.Gamze Nur Demir

Varsayılan icra müdürü gsm oparatörlerinden kişisel bilgi sorabilir mi

Merhabalar sayın meslektaşlarım,
Bir konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.Şöyle ki:

Müvekkilimin kişisel bilgileri bir gsm oparatörü tarafından icra dairesince sorulması sonucu paylaşılmış.Kamu kurum ve kuruluşları icra dairesine bilgi vermekle yükümlüdür.Ancak bir özel hukuk tüzel kişisi de bu yönde bir sorumluluk taşır mı?Eğer taşımaz ise bu tüzel kişiye tazminat davası açılabilir mi?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 29-11-2013, 14:38   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:

Müvekkilimin kişisel bilgileri bir gsm oparatörü tarafından icra dairesince sorulması sonucu paylaşılmış.Kamu kurum ve kuruluşları icra dairesine bilgi vermekle yükümlüdür.Ancak bir özel hukuk tüzel kişisi de bu yönde bir sorumluluk taşır mı?Eğer taşımaz ise bu tüzel kişiye tazminat davası açılabilir mi?

Sayın Av.Gamze Nur Demir;

2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 357. ve 359. maddeleri uyarınca özel mahiyetteki tüzel kişilerin de icra dairelerine bilgi vermesi zorunludur. Kanunda resmi/özel ayırımı yapılmamıştır.

Saygılarımla..
Old 29-11-2013, 17:55   #3
Av.Gamze Nur Demir

Sayın EKİCİ,
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Burada benim kafama takılan şey;oparatörün bilgi paylaşımı-örneğin adres,tc. kimlik no gibi- kişisel bilgilerin izinsiz paylaşılması anlamında TCK 136 yı ihlal etmez mi ve aynı zamanda özel hayatın gizliliği kapsamında tazminat yükümlülüğü doğurmaz mı?
Old 29-11-2013, 20:02   #4
dirilis

Alıntı:
Yazan Av.Gamze Nur Demir

Sürekli olarak yaşadığımız bir sorun bu... Avukat arkadaşlar sürekli olarak telefon ve adres bilgisi talebi ile gelirler. Ben bu tarz taleplerin oldum olası sıkıntı yaratacağını düşünen biriyim.

Şöyle ki; icra dairelerinin adres araştırma sorumluluğu borçluya ulaşılamama hali ile sınırlıdır bana göre. Borçluya tebligat yapılmış olup, haciz istemenin önünde bir engel yoksa ve hacze dahi çıkılmamış ise borçlunun adresinin araştırılması bana göre icra dairesinin görevi değildir.

Borçlunun telefon numarasının istenmesi ise bence özel hayatın gizliliğini ihlaldir. İcra takibini ilerletici bir eylem olmayan telefon numarasını isteme işlemi alacaklı tarafın borçlu tarafı iletişim yolu ile taciz etmesine meydan verecek bir husus olup, bu bilgiyi icra dairesinin temin etmesi bence çok sakıncalıdır.

Tüzel kişi veya resmi kurumların bu bilgileri isteyen icra dairesine gönderme zorunlulukları (İİK 357) var ise de, icra dairesinin böyle bir yetkisi olduğunu düşünmüyorum.

Salt kişisel bilgi istemiş ise, örneğin telefon numarası belli olan borçlunun açık kimlik bilgisi gibi.. bunda bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.

Her halükârda tüzel kişi aleyhine açacağınız davadan bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorum.. İletişim bilgisinin temini halinde bence icra müdürü sıkıntı yaşar, ki bunu hiç istemem.

Saygılar.
Old 04-12-2013, 18:14   #5
Av.Gamze Nur Demir

konu benim problemin açısından verdiğiniz cevaplar neticesinde açıklığa kavuşmuştur.teşekkürü borç bilirim.. saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi