Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mahcuz üzerindeki haczin fekki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2008, 08:37   #1
netya

Varsayılan mahcuz üzerindeki haczin fekki

Sayın meslektaşlarım;
Daha önce başıma gelmediği için işin içinden çıkamadığım bir sorunum var
İhtiyati haciz ile gittiğimiz adreste menkul mal muhafaza ettim ancak bunların satışını yapmak istemiyorum
Hacizden feragat etmek istediğimde nasıl bir prosedür izlenecek?
malların teslimi borçluya nasıl yapılacak
borçlu malları aslında geri almak istemiyor
Şimdiden teşekkürler herkese iyi çalışmalar
Old 29-07-2008, 22:13   #2
Av.Turan

icra dosyasına talep açıp memurla birlikte kendinizin temin etmiş olduğunuz araçla malları borçlunun adresine teslim etmeyi deneyin bence.yada satış istersiniz. ikinci satışta malları alan olmazsa zaten haciz düşer.dolayısı ile sorun kalmaz.
Old 29-07-2008, 23:21   #3
Av. Mikdat BAYSAL

Varsayılan merhaba

10 gün içinde esas takibe geçmediyseniz ihtiyati haciz düşer takip yaptıysanız 1 yıllık süre düşümü var muhafaza sırasında avans ödemediyseniz borçlu düşünsün. saygılar
Old 30-07-2008, 07:59   #4
radikal

Muhafazalı mahcuzlar üzerindeki hacizden vazgeçme halinde, icra dosyasına talep üzerine borçluya malları teslim alması için bir muhtıra tebliğe çıkaralır, borçlu verilen süre içinde malları almazsa, yediemininlik ücreti için, yediemin tarafından İcra Mahkemesinden malların satışına karar verilmesi istenilir. Verilen karar üzerine mallar satılır, satış bedelinden yediemin ücretini alır, fazlalık varsa icra kasasında borçluya ödenmek üzere depo edilir.
Old 30-07-2008, 08:33   #5
netya

Öncelikle cevap yazan herkese çok teşekkür ediyorum.
Durumu bir icra müdürü ile paylaştım,Sayın Av.Turan sizin cevabınıza yakın şeyler söyledi,ama sonra borçlu almak istemezse diyerek tereddüte düştü.
En iyisi satış iste dedi.
Sayın radikal bende sizin gibi düşünmüştüm aslında.
Diğer taraftan malların haciz zaptına geçen değeri dosya borcunu kapatıyor, dediğiniz gibi talep açıp borçluya bir muhtıra çıkarsam akabinde yeniden hacze gidebilir miyim dersiniz..
Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi