Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Malİkİn Meskende DaniŞmanlik Ofİsİ.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2010, 13:22   #1
avseher

Varsayılan Malİkİn Meskende DaniŞmanlik Ofİsİ.

Mehaba. Malik mesken olan dairede psikolojik danışmanlık ofisi açıyor. 10 daireli binada 2 daire bu malike ait. yönetim planında ev ofis kmk 24 maddede belirtilen büroları kısıtlayıcı bir madde varmı bilmiyorum ama bu konuda yaşılabilecek bir çıkış yolu varmıdır. Zira diğer malikler birlikte itiraz edip eski hale getirilmeisni talep eidyorlar. Teşekkürler.
Old 20-01-2010, 14:04   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın 24. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca; anataşınmazın kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde dükkan, işyeri ve çarşı gibi yerler ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile verecekleri kararla açılabilir. Anataşınmazın yönetim planında bir yasaklama bulunmadığı takdirde Yargıtay uygulamalarına göre tapuda mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerin avukatlık ve mimarlık bürosu ile doktor muayenehanesi olarak kullanılması kabul edilmektedir. Yönetim planında açıkça yasaklanmamış ise mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümde psikolojik danışmanlık ofisi açılabilir.
KOLAY GELSİN, İYİ ÇALIŞMALAR
Old 20-01-2010, 14:17   #3
avseher

İlginize teşekkürler. Peki Yönetim planında, ofisin kurulumundan sonra yeni bir değişiklik yapılarak meskenin mesken dışında kullanılması kısıtlanabilir mi? Böyle bir kısıtlama önceden açılan ev ofisi etkiler mi?
Old 20-01-2010, 14:32   #4
Av.Şenel DELİGÖZ

Kısıtlanabilir.634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın 28. maddesinin 3. ve son fıkralarına göre; yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır, kat maliklerinin 33. madde uyarınca mahkemeye başvurma hakları saklıdır. Yönetim planının ve sonra yapılan değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün (beyanlar) hanesinde gösterilir. Bu değişiklikler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır.

Yasanın bu hükmü dikkate alındığında, anataşınmazın yönetim planına ilişkin değişiklikleri yapma görevi, kat malikleri kuruluna verilmiştir. Yapılan değişiklikleri Tapu Sicil Müdürlüğü'ne götürüp yukarıda değinildiği şekilde kütüğün beyanlar hanesine işletilmesi, kat maliklerinin görevi kapsamında bir iştir.
Ancak, kanımca bu değişiklik, geçmişe yürümeyecektir. Önceden açılan ev ofisi etkilemez diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi