Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ROMANYA / yardim edin bosanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2010, 12:43   #1
deniz mavi

Varsayılan ROMANYA / yardim edin bosanmak istiyorum

merhaba.ben bosanmak istiyorum...
yanliz benim sorunum galiba cok daha karisik.
romanyaliyim, 27 yasindayim, 7 senelik evliyim ve 2 yasinda bir kizim var.
7 senedir kayinvalidem, kayinpederim ve gorumcemle beraber yasadim.simdi gorumcem evlendi ama kayinvalide ve kayin pederim hala ayni evdeler benimle.
esim icin ben bir etiketim. isi yok.. daha dogrusu sezonluk isi yapiyor ve babasi ile birlikte calisiyor.evimiz olmasina ragmen evimize tasinmadi ve surekli maddesorunlari imma etti.o madde sorunlarimiz yok. cok karisik ama butun para kayinvlidem ustunde ve o evin reisidir.
beni cok incittiler,hizmetci yerine koydular,passaportumu yeri gelince sakladilar.su an turk vatandasiyim. ama buradan gidemiyorum cunku esimin imzasi lazim cocugumuz birlikte alabilmek icin. esim o imzayi vermiyor cunku geri gelemiyecemi tahmin ediyor. cok yiprandim. artik kendi canimindan vazgecmek istiyorum. surekli bir pisikolojik baski ve yalanlar var. ne olur bana akil verin.tessekur ederim.
Old 17-06-2010, 18:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma advası açabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Eşinizin ayrı ev açmaması, maddi, manevi şiddeti, ailesi ile aranızda köprü olamaması kusurdur. Bu durumu tanık dahil her tür delil ile ispat edebilirsiniz.

Üniversite Araştırma Hastanelerinden uzun süredir psikolojik şiddet gördüğünüze dair rapor alabilirsiniz. Eğer fiziki şiddete de uğruyor iseniz doktor raporu alabilirsiniz.

Tanıklarınız, en yakın akrabalarınız, komşularınız ve arkadaşlarınız olabilir.

Açacağınız boşanma davası içinde çocuğunuzun velayetini talep edebilirsiniz. Çcouğunuz 2 yaşında olmakla ana bakım ve şevkatine muhtaç yaştadır. Velayetin öncelikle size verilmesi düşünülür.

Boşanma davasında çocuğunuz ve kendiniz için nafaka ve bu nafakaların boşanma hükmünün kesinleşmesinden sonra yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Boşanma konsunda kararlı iseniz, eşinizin bahsettiğiniz kusurlu davranışlarını ispatlayarak boşanmayı gerçekleştirebilir çocuğunuzun velayetini de alabilirsiniz.

Yurt dışına çıkışta şu an babanın da olurunu aramaları doğaldır ancak boşanma ile velayetin size verilmesi halinde yine babanın icazetinin gerekli olup olmadığını konsolosluklardan, büyükelçiliklerden internet ve telefon aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Velayetin size verilmesi ile baba ile çocuğun görüşme günleri de elirlenecektir. Bunlara uymak önemlidir. Anne ve çocuğun yaşadıkları yerin değişmesi gibi hallerde çocukla babanın şahsi ilişkisinin yeniden değişen şartlara göre belirlenmesi için ayrı bir dava açılması mümkündür.

Ayrıca maddi imkansızlık içinde iseniz, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukat tayin edilmesi için başvurabilirsiniz. İstenilen belgeler ile yoksulluk kanıtlandığında avukat desteği de sağlanmaktadır.

Hak kaybına uğramamak ve çaresiz kalmamak için profesyonel destek alınız.

Geçmiş olsun der, saygılar sunarım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi