Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Birden Fazla Borçlu ve Arsa Payı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2011, 12:21   #1
char7

Varsayılan Birden Fazla Borçlu ve Arsa Payı

Merhaba,

Kat maliklerine karşı açılacak icra ve davalarda, kat malikleri arsa payı oranında sorumlu olduğunu biliyorum. Ancak kendilerine karşı açacağım ilamsız icra takibinde bu oranı nasıl göstermeliyim? Borçlu isimleri yanına yazı ile yazmam yeterli midir yoksa ayrıca bir usulü var mıdır?Bu konuda yardımlarınızı rica ederim.
Old 19-04-2011, 12:26   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Herbirine ayrı ayrı takip açacaksınız zaten,bağımsız bölüm malikleri giderlerden eşit olarak sorumlu olacaklar.Arsa payı gayrimenkulün aynından doğan borçlarında söz konusu,kolay gelsin!
Old 19-04-2011, 12:27   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan char7
Merhaba,

Kat maliklerine karşı açılacak icra ve davalarda, kat malikleri arsa payı oranında sorumlu olduğunu biliyorum. Ancak kendilerine karşı açacağım ilamsız icra takibinde bu oranı nasıl göstermeliyim? Borçlu isimleri yanına yazı ile yazmam yeterli midir yoksa ayrıca bir usulü var mıdır?Bu konuda yardımlarınızı rica ederim.

Bana soru açık gelmedi. Açacağınız dava veya icra takibinin konusu nedir?
Old 19-04-2011, 12:31   #4
char7

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Konu, kat maliklerinden birine ait konut,apartmana ait su borusundan sızan sular nedeniyle zarara uğruyor. Sigorta şirketi zararı tazmin ediyor ve şimdi tüm kat maliklerine karşı rücü edeceğim. Ortak icra takibi açmak istiyorum ama arsa payı oranını nasıl belirtmeliyim bilgim yok.
Old 19-04-2011, 12:36   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Herbirine ayrı ayrı takip açacaksınız zaten,bağımsız bölüm malikleri giderlerden eşit olarak sorumlu olacaklar.Arsa payı gayrimenkulün aynından doğan borçlarında söz konusu,kolay gelsin!
KMK 20 inci madde birinci fıkra aralarında başka türlü anlaşma yoksa;
a)Kapıcı, bekçi, kaloriferci, bahçıvan giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak

b-)Anagayrımenkulün sigorta primine ve bütün ortak yerlerin bakım ve onarım ve güçlendirme ve onarım giderleriyle yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesisilerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa "arsa payı oranında"
ktılmakla yükümlüdür.
Old 19-04-2011, 12:41   #6
char7

Suat Bey, çok tesekkür ederim. Arsa payı oranında sorumlu olmaları konusunda tereddütüm yok . Her zamanki gibi pratikte sorun yaşıyorum. İcra takibinde arsa payları nasıl göstermeliyim. Bunu bilemiyorum.
Old 19-04-2011, 12:46   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan char7
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Konu, kat maliklerinden birine ait konut,apartmana ait su borusundan sızan sular nedeniyle zarara uğruyor. Sigorta şirketi zararı tazmin ediyor ve şimdi tüm kat maliklerine karşı rücü edeceğim. Ortak icra takibi açmak istiyorum ama arsa payı oranını nasıl belirtmeliyim bilgim yok.

Toplam alacak kısmından sonra "her bir borçlunun arsa payı oranında" ibaresini eklemeniz yeterli olacaktır, diye düşünmekteyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi