Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HMK/dava Harçlarının Tamamının Dava Açılırken Ödenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2011, 11:51   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan HMK/dava Harçlarının Tamamının Dava Açılırken Ödenmesi

Merhabalar 1 ekimden itibaren yürürlüğe girecek yeni HUMK gereği artık davanın tüm harcı baştan mı yatırılacak,yoksa yine eskisi gibi sonradan eksik harcın tamamlattırılması mümkün mü?
Old 29-09-2011, 12:06   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Merhabalar 1 ekimden itibaren yürürlüğe girecek yeni HUMK gereği artık davanın tüm harcı baştan mı yatırılacak,yoksa yine eskisi gibi sonradan eksik harcın tamamlattırılması mümkün mü?

Konu, HMK.m.120'de düzenlenmiştir. Harcın eksikliğinin anlaşılması halinde bu, süre tanınarak ikmal edilir.
Old 29-09-2011, 12:46   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
"Tüm harc"tan kastınız, "peşin harç" sanırım. Öyleyse, Saın Güntay'ın cevabına katılırım.
Old 29-09-2011, 13:47   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Konu, HMK.m.120'de düzenlenmiştir. Harcın eksikliğinin anlaşılması halinde bu, süre tanınarak ikmal edilir.

Sayın Güntay'ın, HMK nın 120.maddesindeki süreyi harç için belirtmiş olması kabul edilemez. Maddenin sadece 2.fıkrasında süre var ve o da avans için belirtilmiş süredir.

Peşin harç, dava açma şartıdır. Bu anlamda davanın açılmış olması içi,n harçlandırma yapılması gerekmektedir.

Bu anlamda peşin ve başvuru harcından sonra bakiye harç için ilamda yer verilmiş ise, bunun yatırılması için kanuni bir süre öngörülmemiştir.
Old 29-09-2011, 14:39   #5
Av.Ömer Güntay

Avansın yatırılması dava şartlarından sayılmışsa da, daha sonra yargılama esnasında saptanan harç eksikliğinin giderilmesi hususu için kanuni bir süre belirlenmemiştir. Buna göre, hakim bu hsusuta davacıya süre vererek bu eksikliğin ikmalini isteyecektir. Bununla ilgili madde 120 ve daha genel olarak 94. maddedir. Süre verilmemesi zaten gereksiz bir yargılama sertliği ve ölçüsüzlüğü olur.
Old 29-09-2011, 14:50   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Sayın Güntay'ın, HMK nın 120.maddesindeki süreyi harç için belirtmiş olması kabul edilemez. Maddenin sadece 2.fıkrasında süre var ve o da avans için belirtilmiş süredir.

Peşin harç, dava açma şartıdır. Bu anlamda davanın açılmış olması içi,n harçlandırma yapılması gerekmektedir.

Bu anlamda peşin ve başvuru harcından sonra bakiye harç için ilamda yer verilmiş ise, bunun yatırılması için kanuni bir süre öngörülmemiştir.

Sayın kadirpolat,

Öncelikle HUK.114'de harç, dava şartı olarak yer almamaktadır. "Gider avansı" dava şartı olarak yazılıdır. HUK120/1'de harcın dava açılırken yatırılması zorunlu tutulmuştur. Ancak harç eksikliği dava şartları arasında açıkça yazılmadığından kanaatimce dava şartı değildir.

Kaldı ki dava şartı olsa bile; HUK.115/2'de dava şartı eksikliğinin giderilebilmesi mümkün ise, davayı hemen red etmeyip, tamamlanması için kesin süre verilmesi emredilmiştir.
Old 29-09-2011, 15:03   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Ben de 119. maddeyi ekleyeceğim ))

Dava dilekçesinin içeriği
MADDE 119. (1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

Buna göre; dava değeri hiç gösterilmemiş ise hakimin vereceği süre ile dava değeri gösterilir ve bunun üzerinden harç alınır ve sonrasında yargılamada ortaya çıkacak gerçek değere göre harç tamamlanabilir kanaatindeyim.

Saygılar,
Old 30-09-2011, 17:27   #8
vona

Varsayılan harca esas değer yeni humk

merhaba,
ben muhdesatın aidiyetinin tespiti ile ilgili dava açacağım, muhdesat 2 katlı ev.Ancak evin değerini şu an tahmin etmek zor.Yeni HUMK göre harca esas değeri mesela 10.000TL göstersem sonradan tamamlamak mümkün müdür?
Artık mahkemeler arasında miktar sınırı da kaldırıldı.Bu dava malvarlığı hakkına ilişkin olduğundan tespit davası olsa bile yine de Asliye Hukuk ta açacağım.Yeni uygulamaya göre yapacaklarım da hata var mıdır görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 30-09-2011, 17:41   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan vona
merhaba,
ben muhdesatın aidiyetinin tespiti ile ilgili dava açacağım, muhdesat 2 katlı ev.Ancak evin değerini şu an tahmin etmek zor.Yeni HUMK göre harca esas değeri mesela 10.000TL göstersem sonradan tamamlamak mümkün müdür?
Artık mahkemeler arasında miktar sınırı da kaldırıldı.Bu dava malvarlığı hakkına ilişkin olduğundan tespit davası olsa bile yine de Asliye Hukuk ta açacağım.Yeni uygulamaya göre yapacaklarım da hata var mıdır görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Görevli mahkeme ve dava değeri bakımından bir yanlışlık görmüyorum. Ancak avans miktarı için aşağıdaki linki okursanız, kötü bir sürprizle karşılaşacaksınız.

http://www.youtube.com/watch?v=u8O4TKmEcqw&noredirect=1
Old 30-09-2011, 17:47   #10
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan vona
merhaba,

öncelikle yeni kanun HUMK değil HMK şeklindedir..Diğer yandan, yeni dava türleri bakımından hak kaybına uğramamayı garanti etmek adına... evin değerinin belirlenebilir nitelikte olmadığı yargılama esnasında belirlenebileceği ve bunun neticesinde de harcın tamamlanacağını belirtmek gerekir mi diye düşündüm.. paylaşmak istedim...
Old 30-09-2011, 18:31   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Görevli mahkeme ve dava değeri bakımından bir yanlışlık görmüyorum. Ancak avans miktarı için aşağıdaki linki okursanız, kötü bir sürprizle karşılaşacaksınız.

http://www.youtube.com/watch?v=u8O4TKmEcqw&noredirect=1

Sevgili Suat Bey zannederim sehven bu linki ekledi. Şu linki eklemek istemiş olabilir: http://www.turkhukuksitesi.com/showt...261#post507261 Ben ilaveten şu linki de ekleyim: http://www.istanbulbarosu.org.tr/ima...ktarifeler.pdf

Ancak, eklediği link de olaya oturdu bence, yine dört ayağının üstüne düşmüş kendisi zira bundan sonra dava açarken pek "huzurumuz kalmayacak" gibi...
Old 30-09-2011, 19:05   #12
ilkim kapac

sayın avukat suat erginin paylaştığı link gerçekten bugün pek uygun . nasıl olacak kaygısından daha şimdiden kimsede huzur kalmadı
Old 30-09-2011, 19:26   #13
tiryakim

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesi Hakkında Tebliğ (YÜR. TAR.: 01.10.2011)
Kurum: Adalet Bakanlığı
RGT: 30.09.2011
RG NO: 28070
Amaç ve kapsam
MADDE 1 - (1) Bu Tarifenin amacı, 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince dava açılırken mahkeme veznesine yatırılacak olan gider avansının miktarı ile avansın ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.
Dayanak
MADDE 2 - (1) Bu Tarife, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120 nci maddesinin birinci fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.
Gider avansı
MADDE 3 - (1) Davacı, bu Tarifede gösterilen gider avansını dava açarken mahkeme veznesine yatırmak zorundadır. Gider avansı her türlü tebligat ve posta ücretleri, keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri gibi giderleri kapsar.
Gider avansı miktarı
MADDE 4 - (1) Davacı,
a) Taraf sayısının beş katı tutarında tebligat gideri,
b) Dava dilekçesinde tanık deliline dayanılmış ve tanık sayısı belirlenmiş ise tanık sayısınca tanık asgari ücreti ve tebligat gideri; tanık sayısı belirtilmemiş ise en az üç tanık asgari ücreti ve tebligat gideri,
c) Dava dilekçesinde keşif deliline dayanılmış ise keşif harcı avansı ile birlikte 75 TL. ulaşım gideri,
ç) Dava dilekçesinde bilirkişi deliline dayanılmış ise Bilirkişi Ücret Tarifesinde davanın açıldığı mahkeme için öngörülen bilirkişi ücreti,
d) Diğer iş ve işlemler için 50 TL,
toplamını avans olarak öder.
Gider avansının iadesi
MADDE 5 - (1) Gider avansının kullanılmayan kısmı hükmün kesinleşmesinden sonra davacıya iade edilir. Davacı tarafından hesap numarası bildirilmiş ise iade elektronik ortamda hesaba aktarmak suretiyle yapılır. Hesap numarası bildirilmemiş ise masrafı avanstan karşılanmak suretiyle PTT merkez ve işyerleri vasıtasıyla adreste ödemeli olarak gönderilir.
(2) Geçici hukuki koruma talebi için alınan gider avansının kullanılmayan kısmı verilen karardan sonra talep üzerine iade edilir.
Zaman bakımından uygulama
MADDE 6 - (1) Bu Tarifenin yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan davalarda, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120 nci maddesinin ikinci fıkrasına göre gider avansı ikmal ettirilir.
Yürürlük
MADDE 7 - (1) Bu Tarife 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girer.
Old 01-10-2011, 14:03   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Sevgili Suat Bey zannederim sehven bu linki ekledi. Şu linki eklemek istemiş olabilir: http://www.turkhukuksitesi.com/showt...261#post507261 Ben ilaveten şu linki de ekleyim: http://www.istanbulbarosu.org.tr/ima...ktarifeler.pdf

Ancak, eklediği link de olaya oturdu bence, yine dört ayağının üstüne düşmüş kendisi zira bundan sonra dava açarken pek "huzurumuz kalmayacak" gibi...

Kasıtlı yapsam bu kadar uymazdı. Eklediğim linki daha önce KHS'ye eklemiştim. Ancak buraya eklemek istediğim linki demek ki iyi kopyalayamamış olacağım ki, hafızada kalan linki eklemiş oldum.
Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
Old 02-10-2011, 11:58   #15
Av. Hulusi Metin

Dava dilekçesinin içeriği

MADDE 119- (1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.
Old 02-10-2011, 12:01   #16
Av. Hulusi Metin

Av. Fatma B,

Hukuki sebebi yazınca,ilgili maddeyi de ekleriz...
Saygılarımla
Old 02-10-2011, 12:09   #17
Av. Fatma B

Bunu demek istememiştim, arkadaşlarımız ilgili maddeyi yanlış yazınca ya da yazmayınca reddedilecek vs gibi sözler söylediler.
Old 02-10-2011, 12:13   #18
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Fatma B
Bunu demek istememiştim, arkadaşlarımız ilgili maddeyi yanlış yazınca ya da yazmayınca reddedilecek vs gibi sözler söylediler.

Bu sözlerin yasal dayanağı yok. Cevap veren meslektaşın eklediği maddeleri incelerseniz... Durum net olarak görülüyor.

Hukuki sebep (ör: sebepsiz zenginleşme) dilekçede gösterilecek. Gösterilmezse bu 119/2 ye göre süre verilmesi ve açılmamış sayılma sebebi olmayacaktır.
Old 02-10-2011, 12:14   #19
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av. Fatma B
Alıntı:
arkadaşlarımız ilgili maddeyi yanlış yazınca ya da yazmayınca reddedilecek vs gibi sözler söylediler.

Sayın meslektaşım,
Siz o arkadaşlara bakmayınız...
Yasa metni elimizde.
Hepimiz okumaya, anlamaya,öğrenmeye çalışıyoruz.
Saygılarımla
Old 02-10-2011, 12:17   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Fatma B

Adalet.org sitesinde benzer yazıları ben de okudum. Kanunu hazırlayan hocalardan birisinin Dava dilekçesinde bend adı ile zikredilmeyen hususların "olmazsa olmaz" koşullar olduğunu ve bunların olmaması halinde süre vermeye bile gerek kalmadan dava dilekçesinin reddinin gerektiğini söylemiş olduğu yazıldı.

Oysa "Hukuki sebebin" yazılmamış olmasının da bend adı altında yazılı olmadığını ve "hukuku hakim uygular" kuralı gereğince bu görüşün doğru olamayacağının açıkça ortada olduğunu gördüm.
Old 02-10-2011, 12:25   #21
Av. Hulusi Metin

1.Hukuki sebep = 119/g

2.Yasa maddesi =
Yazılabilir / Yazılmayabilir / Yanlış yazılabilir / Yargıç "Türk hukukunu resen uygular."
(m.33).

Saygılarımla
Old 02-10-2011, 12:26   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
İKİNCİ BÖLÜM
Dava Şartları ve İlk İtirazlar
BİRİNCİ AYIRIM

Dava şartları
MADDE 114- (1) Dava şartları şunlardır:
a) Türk mahkemelerinin yargı hakkının bulunması.
b) Yargı yolunun caiz olması.
c) Mahkemenin görevli olması.
ç) Yetkinin kesin olduğu hâllerde, mahkemenin yetkili bulunması.
d) Tarafların, taraf ve dava ehliyetine sahip olmaları; kanuni temsilin söz konusu olduğu hâllerde, temsilcinin gerekli niteliğe sahip bulunması.
e) Dava takip yetkisine sahip olunması.
f) Vekil aracılığıyla takip edilen davalarda, vekilin davaya vekâlet ehliyetine sahip olması ve usulüne uygun düzenlenmiş bir vekâletnamesinin bulunması.
g) Davacının yatırması gereken gider avansının yatırılmış olması.
ğ) Teminat gösterilmesine ilişkin kararın gereğinin yerine getirilmesi.
h) Davacının, dava açmakta hukuki yararının bulunması.
ı) Aynı davanın, daha önceden açılmış ve hâlen görülmekte olmaması.
i) Aynı davanın, daha önceden kesin hükme bağlanmamış olması.
(2) Diğer kanunlarda yer alan dava şartlarına ilişkin hükümler saklıdır.
Dava şartlarının incelenmesi
MADDE 115- (1) Mahkeme, dava şartlarının mevcut olup olmadığını, davanın her aşamasında kendiliğinden araştırır. Taraflar da dava şartı noksanlığını her zaman ileri sürebilirler.
(2) Mahkeme, dava şartı noksanlığını tespit ederse davanın usulden reddine karar verir. Ancak, dava şartı noksanlığının giderilmesi mümkün ise bunun tamamlanması için kesin süre verir. Bu süre içinde dava şartı noksanlığı giderilmemişse davayı dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddeder.
(3) Dava şartı noksanlığı, mahkemece, davanın esasına girilmesinden önce fark edilmemiş, taraflarca ileri sürülmemiş ve fakat hüküm anında bu noksanlık giderilmişse, başlangıçtaki dava şartı noksanlığından ötürü, dava usulden reddedilemez.

Ayrıca, 1086 sayılı HUMK'da 187. madde içinde ilk itiraz olarak yer alan "derdestlik", 6100 Sayılı HMK'da artık "Dava şartı" olarak mahkemece re'sen nazara alınacaktır.
Old 02-10-2011, 12:49   #23
Av. Hulusi Metin

HUMK (Mülga) m.179/4. Hukukî sebeplerin özeti,

HMK.m.119/g. Dayanılan hukuki sebepler.
Old 07-10-2011, 11:24   #24
av.yağmur deniz

Kastetmiş olduğum peşin harç idi.Yani 54/1000 in 1/4 ünü yatırıyor idk eskiden.Şimdi tamamını mı yatıracağız.Bu arada dava açan arkadaşlarımız olmuştur mutlaka.Baroda konuşsak da kimse net birşey bilmiyor.Yasa hükmünden bir sonuç çıkaramadım.
Old 07-10-2011, 11:33   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Kastetmiş olduğum peşin harç idi.Yani 54/1000 in 1/4 ünü yatırıyor idk eskiden.Şimdi tamamını mı yatıracağız.Bu arada dava açan arkadaşlarımız olmuştur mutlaka.Baroda konuşsak da kimse net birşey bilmiyor.Yasa hükmünden bir sonuç çıkaramadım.

Dün duruşmada bir asliye hukuk hakimine sordum. "1/4 olacak. Harçlar Kanunundaki oran yani" dedi. Ben de "HMK 120 inci maddede H.K.na atıf yok ve -yargı harçlarının ve gider avansının tamamından- söz edilmektedir" dedim. "Olur mu avukat bey, hakkaniyete aykırı" dedi.

Başka bir foruma yazmıştım. Geçen gün 16.500 TL lık işçi alacağı davası açan meslektaşımın elindeki tevzi formuna baktım. Peşin Harç:18.40 TL yazıyordu.

Kısacası, henüz altyapısı hazırlanmadan getirilen yenilikler nedeniyle "ne çıkarsa bahtına" durumu sözkonusu...
Old 07-10-2011, 11:46   #26
Av. Hulusi Metin

İlamın alınması, kesinleşme kaydı ve harçlar

6100/ m.302- (1) Taraflar, harcının ödenmiş olup olmamasına bakılmaksızın ilamı her zaman alabilirler.

(2) Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.

(3) 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanunu dâhil, diğer kanunların bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmaz.

(4) Hükmün kesinleştiği, ilamın altına veya arkasına yazılıp, tarih ve mahkeme mührü konmak ve başkan veya hâkim tarafından imzalanmak suretiyle belirtilir.
Old 07-10-2011, 11:50   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
İlamın alınması, kesinleşme kaydı ve harçlar

6100/ m.302- (1) Taraflar, harcının ödenmiş olup olmamasına bakılmaksızın ilamı her zaman alabilirler.

(2) Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.

(3) 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanunu dâhil, diğer kanunların bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmaz.

(4) Hükmün kesinleştiği, ilamın altına veya arkasına yazılıp, tarih ve mahkeme mührü konmak ve başkan veya hâkim tarafından imzalanmak suretiyle belirtilir.

2 inci fıkranın yorumundan 1/4 oranı aynen devam etmelidir, şeklinde anlıyorum.
Old 08-10-2011, 10:08   #28
av.kadirpolat

Harçlarla ilgili olarak;

1- Boşanma, nüfus vs. gibi önceden beri yatırılan standart harçlar yatırılıyor.

2- Eda davalarında dava değeri, talep kısmı biline bilir olduğundan isteme göre yine 1/4 harç alınarak işlem yapılıyor. Daha sonra ıslah yolu yada karşı tarafın muvafakati ile eksik harçları yatırılarak iddia değiştirilip genişletilebiliyor.

3- Belirsiz alacak davalarında geçici talep miktarına göre harç yatırılması gerekmektedir. Daha sonra kesin talep halinde eksik harcın yatırılması için hakim davacıya süre verecektir.

Yargılama sırasında hakim, eksik harç olduğunu sonucuna varr ise, eksik harcıntamamlanması için ilgili tarafa süre verecektir. yatırılmayan harç sebebine dayalı olarak dava yürümeyecek ve işlemden kaldırılacaktır. Bu durumda 1 aylık süre içerisinde yenilenmeyen dava, açılmamış sayılacaktır. Ancak kesin talep ile ıslah hallerinde bu harç yatırılmaz ise hakim, ıslahı yapılmamış sayacak, kısmi talebin de yapılmadığından gecici talebe göre karar verecektir.

Bakiye ve İlam harçları, yargılamanın sorunda hükümle birlikte ortaya çıkacak olup, bunların yatırılmaması, kararın icraya konulmasını yada istinaf ile temyizini engellemeyecektir.
Old 10-10-2011, 14:40   #29
Av.Fatih KISA

Aciz Belgesinin İptali Davasında Tahsil Edilen Harç ve Masraflar
(Taraf sayısı 2 olup, bu davayı şikayet olarak Uyap Sistemine giriyorlarmış)

Başvurma Harcı 8,60.-TL
Peşin Harç 18,40.-TL
Gider Avansı 110,00.-TL

Tolam 137.00.-TL
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi